Könyv

Beleolvasó – Lyndsy Spence: Díva születik – Maria Callas titkos élete

Beleolvasó
2024.10.01. 12:35
Ajánlom
Október 21-én az Athenaeum Kiadó gondozásában jelenik meg Lyndsy Spence író, történész, forgatókönyvíró könyve, amelyben eddig nem látott dokumentumok segítségével mutatja be minden idők legnagyobb operadívájának magánéletét. Olvasson bele a kötetbe!

Maria Callas (1923–77) minden idők legnagyobb operadívája volt. Annak ellenére, hogy karrierjét egyetlen primadonna sem tudta felülmúlni, életének nagy részét beárnyékolta Arisztotélisz Onászisszal folytatott heves kapcsolata – a férfi összetörte a szívét, amikor elhagyta Jacqueline Kennedyért. Ám igazi érzéseiről keveset tudunk. New York és Görögország között nevelkedett, érzelmileg bántalmazó édesanyja kényszerítette éneklésre, és a nemzetközi karrier érdekében hátrahagyta családját. A királyi udvarok és a hollywoodi sztárok által ünnepelt Callas megharcolt a szexizmussal, hogy feljusson a csúcsra, de volt egyvalami, amire vágyott, ám soha nem lehetett az övé: a boldog magánélet. A Díva születik című könyvben Lyndsy Spence bestselleríró eddig nem látott dokumentumokból merít, hogy feltárja egy igazi ikon kendőzetlen, tragikus történetét.

Lyndsy Spence: Díva születik – Maria Callas titkos élete
– részlet –

4351452-093957.jpg

Lyndsy Spence: Díva születik – Maria Callas titkos élete (Fotó/Forrás: Athenaeum Kiadó)

Maria a Norma nyitányán Nicola Rossi-Lemeni és Giulietta Simionato mellett énekelt; a kritikusok a Simionatóval közös „Mira, o Norma” című duettjéről azt írták, hogy „ez olyasmi, amiről még az unokáinknak is mesélhetünk”. Megjelenése váltotta ki azonban a legtöbb sajtóvisszhangot. „Vékony, mint egy gally és gyönyörű abban a tragikus maszkban – amit a belső derű árnyal. Jelenléte és stílusa is van.” [1]

A Traviatában Tito Gobbival énekelt, és a Biki tervezte jelmezeket viselte; a vörös masni a báli ruháján remekül ment Elizabeth Arden rúzsának árnyalatához. A Lammermoori Lucia elsöprő sikert aratott, és huszonkétszer tapsolták vissza. A Chicago Tribune ezt írta: „Valóságos tapslavina szabadult el, az éljenzés fokozatosan lett egyre hangosabb, majd álló ováció következett, és a széksorok közötti folyosók megteltek emberekkel, akik a lehető legközelebb igyekeztek tolakodni a színpadhoz.”

Az egyik ilyen megszállott rajongó Bagarozy volt. Emlékeztette 1947-es szerződésükre, és százezer dollár kifizetetlen jutalékot követelt. Rossi-Lemeni azt tanácsolta Mariának, hogy egyezzen meg Bagarozyval; ármánykodásának ugyanis ő is áldozatul esett New Yorkban, és négyezer dollárt fizetett a szerződésük felbontásáért. Titta javaslatára Callas nemet mondott, mivel Bagarozy nem látta el ügynöki feladatait. „Áldozatot kíván elviselni mások és saját magunk ostobaságát, mert sajnos mindannyian lehetünk ostobák”, mondta Maria, fiatalkorában elkövetett hibáira gondolva.[2] Bagarozynak adott válasza azonban naivitást tükrözött, különösen azután, hogy a férfi New Yorkban pert indított ellene, és azzal fenyegetőzött, hogy szerelmes leveleit eladja az újságoknak.

Maria sok szempontból megszenvedte, hogy nem volt saját sajtósa, és hogy a kérdésekre mindig őszintén válaszolt.

„Őszintének kell lennem”, mondogatta gyakran, bár ezzel gyakorlatilag engedélyt adott az amerikai sajtónak arra, hogy manipulálja a szavait. Soha nem udvarolt a sajtónak, és Dorle Soriának kellett rávennie, hogy köszönőleveleket küldjön, különösen Emily Coleman zenekritikusnak,[3]* „az összes csodálatos dologkért, amit érte tett”[4] a Newsweek és a Theatre Arts lapokban.

Tudja, hogy mennyire rajong magáért – nagyon sokat jelentene neki, ha kapna magától egy saját kezűleg írt levelet. Emellett, tisztán szakmai szempontból, mivel jövőre visszatér Chicagóba, tudom, hogy nem akarja őt megbántani.[5]

Mostanra Mariát olyan elismerés övezte, mint bármelyik hollywoodi sztárt: „Felállt, úgy forgolódott; a modelleket utánozta, vagy amit ő gondolt arról, milyen lehet egy modellt utánozni… Majd azt kiáltotta: »Meglepetés!« Egy barátságos, teljesen nőies, bizonyos értelemben frissen létrejött, csábító alak érkezett közénk.”[6]

Fogyása találgatásokra adott okot, és voltak, akik úgy vélték, egyszer egy pohár pezsgővel lenyelt egy galandférget.

A galandféregpetékből készült tabletták fogyasztásának gyakorlata a viktoriánus korszak óta létezett, és az 1950-es években újjáéledt: különféle sarlatán gyógyászati cégek galandféregpetékből készült rágógumit hoztak forgalomba. Anélkül, hogy Maria beleegyezését adta volna, Titta megismételte a pletykát az Oggi riporterének:

Bizton állíthatom, hogy e lenyűgöző mutatványnak eszköze egy mohó galandféreg volt, amit vasakarattal nyelt le egy pohár pezsgővel. Tudom, hogy egy ilyen undorító dolog, mint amilyen ez a tolakodó parazita, aligha fér össze egy díva mindennapi életével, de ez az igazság.[7]

Maria interjúkban utalt szégyenletesnek és kellemetlennek megélt körülményeire:

Valami elromlott bennem, de nem tudtam magyarázatot találni rá. Az orvos sem talált rá magyarázatot. Egyszer csak megtaláltam az okot… nem is tudom kimondani, kicsit sem volt kellemes. Kigyógyultam az okból… nem gyógyszer segített, mert soha nem szedtem semmilyen gyógyszert, kivéve, ha fájt a fejem – ami néha minden nőnél előfordul – …mert olyankor beveszek egy aszpirint. Kicsit jobban odafigyeltem az étrendemre, ez igaz, de azt hiszem, leginkább annak köszönhetem a fogyásomat, hogy elhatároztam, vékony leszek, és elég szerencsés voltam ahhoz, hogy tényleg vékony lettem.[8]

[1] Chicago Tribune, 1954. november 1.

[2] Desgraupes

* 1954 után Maria összebarátkozott Colemannel, aki továbbra is kiállt mellette. „Kedves barátném vagy, és ezt jó tudni”, írta 1962-ben. [3] Desgraupes

[3] Dorle Soria Maria Callasnak, 1955. március 3., DSC

[3] Uo.

[3] Lerman, 174. o.

[3] Anita Pensotti: „Maria Callas”; Bruno Tosi (szerk.): The Young Maria Callas (Toronto, Guernica, 2010). 93. o.

[3] BBC-interjú, 1957. január 31.

[4] Dorle Soria Maria Callasnak, 1955. március 3., DSC

[5] Uo.

[6] Lerman, 174. o.

[7] Anita Pensotti: „Maria Callas”; Bruno Tosi (szerk.): The Young Maria Callas (Toronto, Guernica, 2010). 93. o.

[8] BBC-interjú, 1957. január 31.

Lyndsy Spence: Díva születik – Maria Callas titkos élete

Kiadó: Athenaeum Kiadó
Megjelenés: október 21.
Fordító: Sziklai István
Oldalak száma: 336

A kötet előrendelhető a Líra webáruházában»»»

Fejléckép: Lyndsy Spence: Díva születik – Maria Callas titkos élete című könyvének részlete (Fotó/Forrás: Athenaeum Kiadó)

Médea szerelme – Maria Callas és Pier Paolo Pasolini különleges kapcsolata

Kapcsolódó

Médea szerelme – Maria Callas és Pier Paolo Pasolini különleges kapcsolata

Látszólag nem is lehettek volna különbözőbbek: az ünnepelt díva, aki ugyan már túl van pályája csúcsán, ám neve még mindig fogalomnak számít, és a botrányhős író-filmrendező, nyíltan homoszexuális, kommunista, aki tabudöntögető műveivel vált híressé.

Itt az első előzetes Angelina Jolie Callas-filmjéből

Itt az első előzetes Angelina Jolie Callas-filmjéből

A Budapesten forgatott alkotás a világhírű énekesnő életének utolsó időszakát mutatja be. A bemutatóra augusztus 29-én kerül sor a Velencei Filmfesztiválon.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Tánc

Október 21-én búcsúztatják Novák Tatát

A Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas magyar koreográfusról nyilvános búcsún emlékezhetnek meg tisztelői, az Erkel Színházban rendezett megemlékezésen.
Könyv

Per Petterson: Tizennyolc évesen azt gondoltam, ha nem válok íróvá, boldogtalan ember leszek

Per Petterson a PesText vendégeként érkezett Budapestre szeptember végén, a programsorozat előtt beszélgettünk vele írói indulásáról, gyermekkoráról, valóság és emlékezet furcsa viszonyáról, valamint az önmagukat megíró regényekről.
Plusz

Grecsó Krisztián tart rendhagyó tárlatvezetést a Közlekedési Múzeum kiállításán

A Magyar Műszaki és Közlekedési és Múzeum Mivel megyünk? – Energiamix a közlekedésben címmel nyitotta meg idén szokásos éves időszaki kiállítását. Október 16-án az ismert író a tárlat ihlette szövegeivel kalauzolja végig a látogatókat.
Klasszikus

Találkozások – zeneszerző-kapcsolódásokra fókuszál az Orosz Zenei Fesztivál

Hatodik alkalommal rendezik meg három városban az Orosz Zenei Fesztivált Szabó Marcell zongoraművész művészeti vezetésével. A program idén a Találkozások témakörére épül, a fesztivált végigkísérők abba tekinthetnek be, hogyan hatottak egymásra a művészek.
Vizuál

A kortárs magyar festészet három generációjának művei töltik meg a Pesti Vigadó tereit

Október 13. és november 24. között lesz látható az Élő Magyar Festészet című nagykiállítás a Pesti Vigadóban. A megnyitón három szakmai díjat is átadnak majd.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv magazin

Beleolvasó – Hidas Bence: A hamis Merkúr

Hidas Bence krimije az 1925-ös év ködös októberébe kalauzolja az olvasót: egy fiatal férfi testét halásszák ki a Dunából a Ferenc József híd melletti hidroplánállomás deszkái közül. Az ügy felderítése Márzay Ottó detektívfelügyelőre vár. Olvasson bele a kötetbe!
Könyv interjú

Per Petterson: Tizennyolc évesen azt gondoltam, ha nem válok íróvá, boldogtalan ember leszek

Per Petterson a PesText vendégeként érkezett Budapestre szeptember végén, a programsorozat előtt beszélgettünk vele írói indulásáról, gyermekkoráról, valóság és emlékezet furcsa viszonyáról, valamint az önmagukat megíró regényekről.
Könyv hír

Kemény Lili nyerte a Margó-díjat

Nem című regényével Kemény Lili nyerte el 2024-ben a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat, amelyet a Margó Fesztivál megnyitóján adtak át október 10-én, immáron tizedik alkalommal. A különdíjat Kovács Dominik és Kovács Viktor vehette át a Lesz majd minden című kötetéért.
Könyv hír

Han Kang kapta a 2024-es irodalmi Nobel-díjat

A dél-koreai szerző december 10-én, Alfred Nobel halálának évfordulóján veheti át a világ legrangosabb irodalmi kitüntetését intenzív és költői nyelvezetéért, amellyel megújította a kortárs prózát. 
Könyv gyász

Százéves korában elhunyt Lily Ebert

A magyar származású brit holokauszttúlélő családja tájékoztatása szerint szerettei körében, békésen távozott. Lily Ebert egész életét annak szentelte, hogy elmesélje a világnak, mi történt a haláltáborokban.