A könyvek mellett száz program - köztük a Fidelio Kult50 kiadványához kapcsolódó beszélgetés –, hat külföldi író, öt színpad várja a látogatókat 2018. október 18–21. között a Várkert Bazárban. Ekkor debütál Breier Ádám a tavalyi Aegon Művészeti díjas Krasznahorkai Lászlóról készült dokumentumfilmjét, de látható lesz a Nádas Péterrel a Világló részletekről készült riportfilm is.
A fesztiválon mutatja be új könyvét többek között Al Ghaoui Hesna, Cserna-Szabó András, Lackfi János, Kollár-Klemencz László, Máté Gábor, Nyáry Krisztián, Simon Márton, Szentesi Éva, Tóth Krisztina és Varró Dániel. Fellép 2018 Aegon Művészeti Díjasa, Nádas Péter.
Papírtól a színpadig - Szövegek élete a színpadon
A Fidelio és a KULT50 pódiumbeszélgetése. Enyedi Évával, Nádasdy Ádámmal és Székely Krisztával beszélget Várhegyi András a Fidelio.hu főszerkesztője.
10.18. 19:30 Kazamataszínpad
Az idén második alkalommal megjelent KULT50 kiadvánnyal a Fidelio nem kevesebbre vállalkozott, mint hogy lenyomatot készítsen a jelen magyar kultúráról azzal, hogy összegyűjti a közelmúlt kiemelkedő teljesítményeit a színház, a zenész színház, a tánc, a film, az irodalom, a jazz/folk- és a klasszikus zene, valamint a képzőművészet területéről.
A Margó a korábbi évekhez hasonlóan igyekszik a nemzetközi irodalom izgalmas szereplőit meghívni és bemutatni. Amerikából érkezik Susan Faludi, aki Előhívás című könyvében magyar származású apja története után nyomoz. Új regényét mutatja be a francia művészettörténész és író, Catherine Millet, akinek fontos memoárjáról annak idején azt mondták, hogy ilyen explicit könyvet a szexről még nő nem írt.
Az egyik legismertebb norvég író, Roy Jacobsen eddigi tizenegy regénye huszonegy országban jelent meg, A láthatatlanok megjelenése miatt érkezik a Margóra. A német Maxim Leo regényében, a Volt egyszer egy NDK-ban a berlini fal leomlása után 18 évvel igyekszik megérteni családja történetét. A Budapesten született német író, Akos Doma A vágyak útja című regényében egy hetvenes évekbeli magyar disszidens család történetét írta meg. Az Irakból menekülő Abbas Khider Németországban telepedett le, A pofon című regényében egy bevándorló hiteles történetét meséli el, aki szembesül a német bürokrácia nehézségeivel. A Bookline Szívünk rajta programja saját gyereksarokkal települ ki a fesztiválra, hétvégén interaktív foglalkozásokkal várják az érdeklődőket.
A legjobb elsőkönyves
Ősszel negyedik alkalommal adják át a legjobb első prózakötet szerzőjének járó Margó-díjat, 2018 október 18-án 16.00-kor, a Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár ünnepélyes megnyitóján. Az első Margó-díjat Totth Benedek nyerte a Holtverseny című regényével, másodjára Milbacher Róbert bizonyult a legjobbnak a Szűz Mária jegyesével, harmadjára pedig Szöllősi Mátyás kapta meg az elismerést Váltóáram című könyvéért.
Idén 52 pályaművet neveztek, amelyek közül a tíz legjobbat előzsűri választotta ki, majd a szakmai zsűri (Nagy Kata, a József Attila Kör elnöke, Czinki Ferenc, a Szépírók Társasága alelnöke, Antal Nikolett, a Fiatal Írók Szövetsége társelnöke, Dián Viktória KKM-Publishing Hungary program vezetője, valamint Valuska László, a Margó Fesztivál igazgatója) dönti el a shortlistet, illetve a nyertest.
A listára felkerült a fociért rajongó Csepelyi Adrienn felnövéstörténete, aki egy stadionnyi férfiszurkoló között is megharcol azért, hogy hallani lehessen, amit egy nő mond. Ceaușescu Romániájába, vagyis a saját gyerekkorába kalauzol első novelláskötetében Csutak Gabi. Megismerhetjük Donáth Mirjam visszatéréstörténetét, aki New Yorkból költözött haza, mert bár közel került az amerikai álomhoz, mégsem volt boldog. Frank Márton nagyszabású regényében a világ minden diákjával tesztet íratnak, majd másnap tizenhárom fiú eltűnik.
A Margó-díjra 2018-ban a következő 10 könyv esélyes:
Csepelyi Adrienn: Belemenés – Futball és egyéb társművészetek, Európa Könyvkiadó, 2018, 306 oldal
Csutak Gabi: Csendélet sárkánnyal, PRAE.hu, 2017,100 oldal
Donáth Mirjam: Mások álma, Athenaeum Kiadó, 2018, 320 oldal
Frank Márton: Páratlanok 1. – A világ peremén, Ciceró Könyvstúdió, 2017, 320 oldal
Fekete Judit: Az őrület határán – Kálmán Lili munkanélküli naplója, Könyvmolyképző Kiadó, 2017, 192 oldal
Hargitai Miklós: És bocsásd meg vétkeinket, Európa Könyvkiadó, 2018, 320 oldal
Juhász Tibor: Salgó blues, Scolar Kiadó, 2018, 80 oldal
Mécs Anna: Gyerekzár, Scolar Kiadó, 2017, 144 oldal
Mezei Márk: Utolsó szombat, Pesti Kalligram, 2018, 248 oldal
Zágoni Balázs: Fekete fény 1. – A Gömb, Móra Könyvkiadó, 2018, 352 oldal
A létszámleépítés áldozata lesz Fekete Judit marketinges főhőse, aki az állásinterjúk, munkaügyi hivatalok világát írja meg kellő öniróniával. Hargitai Miklós regénye egy elképzelt papról és egy elképzelt országról szól, ahol a politikusok őszintén elárulnak mindent a gyóntatófülkében. A szocioprózában debütáló Juhász Tibor Salgótarján reménytelennek látszó világát írja meg szinte dokumentarista stílusban. Mécs Anna novelláskötetében lendületesen és izgalmasan ír nagyapáról, Tinder-kapcsolatról, rákról, szívásról, szexről vagy autóvezetésről, egy generáció mindennapi kérdéseire hoz néha színes, néha sötétebb történeteket. Mezei Márk regénye 1944. január 14-én játszódik Budapesten: a valós és fiktív szereplőket az köti össze, hogy mindannyian a Nagyatádi Szabó utca 32. szám alatti bérház lakói. Az Európai Unió már felbomlott, a helyét túlszabályozott városállamok vették át Zágoni Balázs scifijében, aminek főhőse egy Gömbbe menekül, amely engedelmeskedik az akaratának.
Új felolvasásokkal frissül a Margó.fm nevű, ingyenes, iOS-en és Androidon is elérhető mobilalkalmazás: a díjra jelölt legjobb tíz alkotásból olvasnak fel színészek. Így hallhatóak lesznek Csabai László, Kántor Péter, Nádas Péter, Nádasdy Ádám, Parti Nagy Lajos, Rakovszky Zsuzsa, Szécsi Noémi, Tompa Andrea, Tóth Krisztina, Vida Gábor szövegei.
Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár
2018. október 18–21. (csütörtök-vasárnap)
Várkert Bazár, 1013 Budapest, Ybl Miklós tér 2–6.
A CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál kapcsolódó programjaként, a Bookline, az Aegon és a Külgazdasági és Külügyminisztérium Publishing Hungary Programjának támogatásával megvalósuló rendezvény