Tegnap The Bone Fire címmel a Mariner Books kiadásában angolul is megjelent Dragomán György Máglya című regénye. A könyvről Rebecca Makkai közölt recenziót a New York Times könyvmellékletében, kiemelve, hogy ez Dragomán második angol nyelven megjelenő kötete A fehér király után.
„Az egyik szinten ez egy coming-of-age történet a valós világban, amelyben egy tinédzser megküzd rendszerváltás utáni megrázkódtatással és személyes kihívásaival, úgy mint a menstruációval, a kamaszkori szerelmekkel és a fürdőruha-viseléssel – egy másik szinten pedig szellemek és az ősi emlékezet mágikus története” – írja a kritikus.
A történetben a tizenhárom éves Emma árva. Országa átalakuláson megy keresztül. A diktátort fejbe lőtték, az elnyomás kellékeit rituálisan elégették, de a diktatúra régi reflexei működnek, és nem tudni, elszabadulnak-e. Emmáért egy nap egy öregasszony jelenik meg az árvaházban, aki azt állítja, a nagyanyja, akit eddig nem ismert. A rokoni szál mégsem teljesen biztos, de kiderül, hogy a nagymamát és unokáját ugyanazok az ősi erők mozgatják – ugyanúgy varázsolnak, ugyanúgy kapcsolatban vannak egy másik világgal, és ugyanúgy tudnak akár hazudni is.
A New York Times cikke kiemeli, hogy habár Dragomán nem helyezi el a történetet, a szövegből a rendszerváltás korabeli Erdélyre ismerni, ahonnan az író 1988-ban költözött Budapestre. Nem nehéz felismeri a párhuzamokat a történelmi események és a regénytörténet között: 1989 karácsonyán kivégezték Ceausescu-t, eltávolították a fényképeit az osztálytermekből, megnyitottak a szupermarketek:
„Itt minden van, minden, ami csak létezik, minden, de tényleg minden, fogkrémből van harmincféle, vajból nyolcféle, sajtból tizenötféle, kolbászok, szalámik, sonkák, de van szappan is annyi fajta, hogy ha mindennap másfélével mosnánk kezet, akkor is eltartana jó két hónapig, amíg a végére érnénk, és mindenből sokkal több van, nemcsak annyi, amennyi itt kint van a polcon, hanem végtelen sok, egész telerakott kamionokkal hozzák.”
A Máglya Európában már sikert aratott: rangos könyvdíjak finalistája volt Olaszországban és Franciaországban. Az angol fordító az az Ottilie Mulzet, aki Krasznahorkai László műveinek angol fordítását is elvégezte.
„A regény egy olyan pillanatban éri el az amerikai közönséget, amikor mi nemcsak a történelem szeizmikus változásait éljük át, új fejezetet nyitva egy politikai erőember bukása után, hanem a mágikus gondolkodás, az összeesküvés és a rémhírek szivárgását a deszkák között, egy zavaros időben”
– írja Rebecca Makkai. – „(…) Ez egy olyan történet, amelyben az álmok és a fantáziák lágyabbak és érzékibbek, mint a való világ esetlen brutalitása. Ennélfogva a történetmesélés több mint varázslat, elbűvölő és felemelő hatású.”
Megveszem a magyar nyelvű könyvet!
Fotó: Valuska Gábor