Vasárnap este véget ért a XXV. Budapesti Könyvfesztivál, ebből az alkalomból tette közzé bejegyzését Dragomán György: „Kicsit mindig megrendülök azon, hogy milyen sokan jönnek el a rendezvényekre, hogy milyen sokan vesznek könyveket, hogy milyen sokan költenek a kultúrára” – írja A fehér király és a Máglya nemzetközi hírű szerzője.
„Nem, nem a könyvek drágák Magyarországon, hanem a bérek alacsonyak, azokhoz képest drágák a könyvek, (egyszer kiszámoltam, egy magyarországi tanár arányosan majdnem négyszer annyit ad egy könyvért mint egy német vagy egy holland) szinte mindenki, aki könyvre költ, erején felül támogatja ezzel a magyar kultúrát, az írókat, a fordítókat, a kiadókat és persze közvetve önmagát is.”
Ha már Dragomán dobja fel a labdát, nézzük meg, A fehér király milyen áron kapható itthon és külföldön, majd hasonlítsuk ezt össze a magyar és a külföldi keresetek átlagos értékével.
A számításhoz célszerűbb lenne a magyar keresetek mediánértékét használni, de ilyen adattal nem szolgál a Központi Statisztikai Hivatal. (Ennek ellenére az MNB előállt egy becsült értékkel. Számításuk szerint nagyjából bruttó 225 ezer forintot keres a „középső magyar”. Ami egy két gyermeket nevelő munkavállaló esetében – kerekítve – 150 ezer forint.)
A 2017-es adatok alapján a magyar átlagkereset bruttó 297 ezer forint. Ez nem több, mint 955 euro. Közben A fehér király listaára 3299 Ft. (Igaz, a Líra áruházban például rögtön lejön 20% az online vásárlónak.) Ezzel szemben:
- Franciaországban 2957 euro az átlagfizetés, a könyv ára 23,90 euro.
- Nagy-Britanniában 2214 angol font, a könyv 8,99 font (kb. 3200 Ft).
- Németországban 3703 eurót keres egy átlagos dolgozó, a könyv 24,95 euro.
- Olaszországban 2534 euro, a könyv pedig 19 euro.
- Spanyolországban 2189 eurót keresnek, a könyv ára 19 euro.
Ezek alapján pedig kerüljön ide egy teljesen értelmetlen infografika arról, hogy egy átlagkeresetből hány darab A fehér király kerül ki a különböző országokban.
Ha a nettó kereseteket nézzük, egy picikét nagyobb lemaradást figyelhetünk meg. (Magyarországon 197 500 Ft, Franciaországban 2225 euro, az Egyesült Királyságban 1763 font, Németországban 2270 euro, Olaszországban 1758 euro, Spanyolországban 1749 euro a nettó átlagbér.)