Könyv

E. T. A. Hoffmann Mozarttól kölcsönözte a nevét

2022.06.25. 10:15
Ajánlom
1776. január 24-én született a német romantika kiemelkedő írója, Az arany virágcserép, valamint a Diótörő és Egérkirály szerzője, aki annyira tisztelte Wolfgang Amadeus Mozartot, hogy még a nevét is felvette.

Hoffmann Ernst Theodor Wilhelm néven született Poroszország fővárosában, Königsbergben, ügyvéd szülők gyermekeként. 1778-ban a szülők elváltak, az akkor kétéves fiú pedig az édesanyjával a nő rokonaihoz költözött. Ezek az emberek később meghatározó szerepet töltöttek be Hoffmann életében, mint ahogy Theodor Gottlieb von Hippel is, akivel az iskolában kötött barátságot, és aki később szintén író lett.

Hoffmann szemei előtt fiatal korában azonban még az ügyvédi pálya lebegett, 1792-ben kezdte meg jogi tanulmányait, 1795-ben pedig sikeres államvizsgát tett.

Nem sokkal később eljegyezte unokatestvérét, Minnát is.

1800-tól bírósági titkárként dolgozott Poznańban, ám a főnökei nem értettek egyet világnézetével, illetve ellenezték az egyre gyakrabban készülő karikatúrák publikálását, így a folyamatos konfliktusok hatására Hoffmannt előbb Płockba, később Varsóba helyezték át.

Karikatura_Hoffmann-145218.jpg

E. T. A. Hoffmann karikatúrája saját magáról (Fotó/Forrás: Wikipédia)

A magánélete is romokban hevert, 1802-ben Minnával felbontották az eljegyzést, és bár nem sokkal később összeházasodott Maria Thekla Rorer-Trzynskaval, lányuk még gyerekkorában meghalt.

A jog mellett Hoffmannt vonzották a művészetek, ugyanakkor mind rajz-, mind irodalmi karikatúrái negatív hatással voltak karrierjére.

Gyakran bírálta ugyanis a politikai döntéseket, közéleti személyiségeket, sőt barátokat, rokonokat, művészeket is.

Ennek ellenére rajongott az irodalomért és a zenéért – utóbbit nemcsak zenei munkássága jelzi, hanem az is, hogy művészi eszményképe, Wolfgang Amadeus Mozart után Wilhelm utónevét Amadeusra változtatta.

Amikor arról kérdezték, hogy mit tart elsődleges hivatásának, azt felelte, hogy ő elsősorban zenész, aki, ha kell, tud rajzolni, sőt festeni is, egyébként mellékesen ír is.

HoffmannLebensAnsichten1855Bd2-145218.png

E. T. A. Hoffmann: Murr kandúr életszemlélete (Fotó/Forrás: Wikipédia)

1808-ban Bambergben kapott is egy karmesteri állást a helyi színházban, ahonnan 1813-ban egyenes út vezetett Drezdába. Itt már zeneműveket, operákat is komponált, melyeket színre is vitt.

A legjelentősebbnek mégis költői műveit tartja az utókor, azokat a szatírákat, melyek sajátosan láttatják a világot, és amelyeket a legképtelenebb fikciókat is úgy ábrázolják, hogy azok elfogadhatóvá válnak az olvasó számára.

Drezdai tartózkodása alatt írta – 1814-ben – máig legismertebb művét, Az arany virágcserepet, amely Anselmusról, egy kétbalkezes drezdai diákról szól, valamint a Diótörő és Egérkirályt.

Utóbbi megjelenése idején, 1816-ban az írói sikerei ellenére bíróként kezdett dolgozni, a királyi kamarai törvényszék tanácsosa lett. Egyes források szerint azonban már 1814-ben visszatért eredeti foglalkozásához, és Berlinben az igazságügy-minisztériumban vállalt állást.

Az irodalom azonban az élete része maradt.

Halála előtt két évvel, 1820-ban fejezte be életműve legnagyszabásúbb alkotását, a Murr kandúr életszemléletét (ezenkívül egyetlen regényt írt még, Az ördög bájitalát), melyben saját korábbi, romantikus stílusát öniróniával parodizálja.

Közben tagja lett egy bizottságnak, amely diákok államellenes magatartását volt hivatott kivizsgálni. Hoffmann azonban ahelyett, hogy koholt vádak alapján elítélte volna a fiatalokat, leleplezte kollégái korrupt megmozdulásait. Tettéért eljárást indítottak ellene és elbocsátották.

A sorozatos visszautasítások és konfliktusok eddigre szenvedélybeteggé tették, és egészségre annyira megromlott, hogy 1822. június 22-én utolérte a halál.

Fejléckép: E. T. A. Hoffmann portréja (forrás: Wikipédia)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Mozart, Beethoven és Wagner áll a Magyar Állami Operaház következő évadának fókuszában

A Magyar Állami Operaház 2025/26-os évada 385 előadással várja a közönséget, köztük hét új bemutató, harminchatféle repertoár-előadás, tizennégyféle gyermek- és ifjúsági produkció, valamint több mint két tucat koncert és dalest szerepel.
Színház

Elhunyt Galkó Balázs

75 éves korában elhunyt Galkó Balázs színművész, rendező – adta hírül családja. Egész életét végigkísérték a versek, fia is egy költeménnyel búcsúzott tőle.
Plusz

Kulka János, Falusi Mariann, Szinetár Dóra és Járai Máté is azt üzeni: Jobbulást!

Sztárok összefogásával született meg a PIROS ORR bohócdoktorok JOBBULÁST! című dala, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy nézzünk másképp a betegségre. Kulka János, Falusi Mariann, Szinetár Dóra és Járai Máté is feltűnik a dal videoklipjében.
Vizuál

Magyar film napja: ingyenesen nézhetjük újra Makk Károly és Darvas Iván emlékezetes alkotásait

Április 25. és május 4. között tíz klasszikust nézhetünk újra ingyenesen a FILMIO-n, a Nemzeti Filmintézet egyúttal a száz éve született Makk Károlyra és Darvas Ivánra is emlékezik.
Színház

9 kihagyhatatlan előadás az idei MITEM kínálatából

20 ország 27 társulatának 30 előadása látható a 12. Madách Imre Nemzetközi Színházi Találkozón, azaz a MITEM-en. A nemzetközi fesztivál, amelynek helyszíne a Nemzeti Színház, április 25-én kezdődik, és egy hónapon át tart.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv ajánló

Petr Zelenka új darabjának ősbemutatója a PesTexten

A május 7. és 10. között zajló fesztivál kiemelt fellépői között ott lesz továbbá Christoph Ransmayr és a Millennium-krimisorozat folytatását jegyző Karin Smirnoff, valamint az Olga Tokarczuk illusztrátoraként ismert Joanna Concejo is.
Könyv magazin

Beleolvasó – Edith Bruck: Gyönyörű romlásom

A Gyönyörű romlásom főhőse Nina, a magyar származású holokauszttúlélő, aki húsz éve rabja a férjének és a házasságának. Nem tud szabadulni attól a férfitól, aki saját függetlenségét minden emberi kapcsolat fölé helyezi. Nina egyúttal származásának is a rabja marad örökké. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Könyv podcast

„Megszerettem a főszereplőmet” – Csabai László a Lírástudók vendége

Sokadszor tér vissza a népszerű nyomozó, Szindbád-Schiffer, aki ezúttal Amerikába érkezik, ahol countryénekes lesz. Ennek apropóján hívtuk meg podcastunkba Csabai Lászlót, aki Grisnik Petra faggatott – nem csak a könyvről.
Könyv ajánló

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Könyv interjú

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.