Tasi József, a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) munkatársaként 1993 novembere és 1994 februárja között készített beszélgetéseket a nagyszerű költővel, Petri Györggyel, és bár a hanganyag és a gépirat az intézményben elérhető a kutatók számára, annak szerkesztett leiratát az olvasóközönség teljes terjedelemben nem ismerhette. Ez idáig legalábbis, a Kertész Imre Intézet gondozásában, a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány (KKETTK Alapítvány) és a PIM közös kiadásában, Soltész Márton szerkesztésében ugyanis megjelent a teljes interjút Petri György különbözése címmel.
A kilenc beszélgetés egy-egy fejezetként jelenik meg a könyvben, amelyekben Petri először mesél részletesen a gyermekkoráról, szüleiről, nagyszüleiről, gimnáziumi éveiről, meghatározó toldys tanárairól, az Antall-féle könyvrongálás botrányról, az egyetemről és barátairól.
A kötet ajánlója szerint a személyes beszélgetésekben ott van a Kádár-rendszer korrajza,
a diktatúra mindennapokra gyakorolt hatása és az ellenzéki lét minden sajátossága: az igazoltatások, a lehallgatások, a követések, az ellenzéki kezdeményezések és azok működése.
A kötet megvásárolható a Líra webáruházában.
Fejléckép: Petri György portréja a Szép Versek antológiában (Fotó/Forrás: Kecskeméti Kálmán / Wikipedia)