A szerző íróként több műnemben alkot. Váltóáram című novelláskönyvével 2017-ben elnyerte a legjobb első prózakötetért járó Margó-díjat, korábban két verseskötete is megjelent. Fotóriporterként elsősorban a portré műfaja és a dokumentarista ábrázolás áll hozzá közel.
A Simon Péter a fiú regénye. Az ő küldetése, útja, kálváriája. Egy harminchárom éves férfié, aki élete fordulópontján számot vet minden gondolatával, szavával, cselekedetével és mulasztásával. Simon diakónus. A feleségét elvesztette, a szülei rég különváltak. Egy napon betegen és rozogán felbukkan évek óta nem látott apja, és „meggyónja” Simonnak, hogy annak idején egy házasságon kívüli, titkos kapcsolatából született egy másik fia is.
Részlet a regényből:
Simontól csupán pár méterre, egy szürke kőkockán idős ember ült, s egy konzerv kibontásával bajlódott. A fém láthatóan ellenállt. Nem sikerült benyomnia egyik oldalát sem, hogy a lé, és a benne úszó hal a szájába folyjon, így aztán a betontömb élével próbálkozott. Végül felrepedt a doboz oldala, majd kibuggyant a sűrű, sárgás olaj. Simon látta, hogy a férfi fölemeli a konzervet és a tartalmát a szájába csorgatja, aminek nagy része az ősz szakállának szálai mentén a nyakába folyt. Akár az apja is lehetne, gondolta, de nem ő volt.
A Váltóáram című kötet utolsó novellájának ebből az alaphelyzetéből kiindulva Szöllősi Mátyás olyan hosszú útra bocsátja hősét, amelyet a regényidő egyetlen napja alatt lehetetlen bejárni. Ahhoz egy emberöltő tapasztalata is kevés. Mert nem ismerjük, nem értjük, sokszor nem tiszteljük és nem szeretjük egymást – sőt néha még magunkat sem. Holott ha ezen változtatni akarunk, ha azt akarjuk, hogy a világ megváltozzon, ahhoz nekünk magunknak kell megváltoznunk. A Simon Péter nyitott mű, sok szabadságot enged az olvasónak. Egyedi, erőteljes szólam a kortárs magyar irodalom polifóniájában.
A regényt a Margó Fesztiválon, október 20-án 18 órakor mutatják be. A szerzővel Valuska László beszélget a Várkert Bazár Vásár színpadán.
Szöllősi Mátyás alkalmanként a Fidelio hasábjain ír koncertekről: januárban Andrej Korobejnyikov, áprilisban Danyiil Trifonov és Grigorij Szokolov hangversenyein járt, a cikkeit természetesen saját fotóival illusztrálta.