Könyv

Egy könyv, ami makacsul ellenáll az olvasónak

2022.07.15. 15:50
Ajánlom
Szürreális világok bontakoznak ki Szente Anita Blues, libabőr és köntös című kötetében. A szerző első könyvében rövid, ám a legkevésbé sem súlytalan szövegek szerepelnek: kafkai példabeszédek és fantasztikus belső utazások.

„Pályakezdőt olvasni mindig izgalmas” – ezzel kezdi ajánlóját Száraz Miklós György Szente Anita Blues, libabőr és köntös című könyvének fülszövegén, és aligha tudnánk nem egyetérteni vele. Pályakezdőket olvasni ténylegesen izgalmas élmény, olyan, mint térkép nélkül útnak indulni egy ismeretlen városban. Magas fokú befogadói szabadság ez, talán több is, mint amire fel lehet készülni.

Bizonyára tudja ezt Szente Anita is, akinek első, rövidprózáit egybegyűjtő könyvétől nagyon könnyű zavarba jönni. Ahogy Száraz Miklós György írja, a szerző nem törődik vele, hogy olvasója érti-e, élvezi-e, amit csinál. Való igaz, a kötetben szereplő írások – amelyeket novelláknak nem igazán lehet nevezni – makacsul ellenállnak mindenféle értelmezői szándéknak,

rejtjeles, összetett belső világuk mintha csak azért nyílna meg, hogy aztán egy ponton bezárulhasson, magába zárva az összefüggő, tiszta logikára áhítozó olvasói tudatot.

Szép paradoxon ez, akárcsak a kafkai törvény nagykapuja, amelyet bár egyetlen ember számára nyitottak meg, azt hatalmasabbnál hatalmasabb őrök vigyázzák, nehogy beléphessen rajta.

Száraz „időnként bosszantónak” is nevezi ezeket a szövegeket, bizonyára épp e tulajdonságuk miatt. Pedig ez nincs így: legalábbis az írások alapján aligha feltételezhetnénk, hogy Szente Anita célja bosszantani vagy szándékosan titokzatosnak látszani. Nem tesz mást, mint vizsgálódik, szemlélődik, elsősorban az őt körülvevő világban, s közben figyelme fokozatosan befelé fordul. Saját asszociációi után megy, enged intuícióinak, és

hagyja, hogy az élet legjelentéktelenebb rezdüléseiből messzire vezető, színes és fantasztikus világok bontakozzanak ki. Időnként olyan érzésünk támadhat, mintha paralízisben feküdnénk, és tehetetlenül néznénk a minket körülvevő tárgyak szürreális csapongásait.

„Az öt négyzetméteres szobában, a neobarokk szekrény utolsó előtti polcának jobb felső sarkából, zárt ajtó mögül mosolygok” – így kezdődik a Porcelán című írás. Ez a mondat jól szemlélteti, hogy sok esetben már az alaphelyzet is meghökkenti az olvasót, és kérdéseket vet fel. A narrátor csaknem az összes esetben egyes szám első személyben szólal meg, de közel sem ugyanabból a pozícióból. Időnként képzeletbeli szörnyekkel hadakozó kisgyereknek, máskor a társadalmi elvárásoktól megiszonyodó felnőtt nőnek tűnik.

27902131-141257.jpg

Szente Anita Blues, libabőr és köntös című könyve (Fotó/Forrás: Lira.hu)

Hagyományos értelemben vett történetekről nem igazán beszélhetünk, sokkal inkább szituációkról.

Mintha egy festmény elevenedne meg, amely bár egy kimerevített pillanatot mutat, mégis lélegzik, mocorog szereplőin keresztül.

Látunk például egy önmagát megmászó hegyet, nyílvesszőként száguldó szavakat, felmosóként használt embert vagy éppen szelfiző cinegéket.

Minden szöveg egy apró univerzum, amely saját törvényekkel rendelkezik. A viszonyok pedig nincsenek megmagyarázva: a megszólaló és megszólított kiléte gyakran homályban marad, és csak idő kérdése, hogy a hétköznapi valóság tárgyai, helyszínei és fogalmai mikor öltenek magukra valami meghökkentő, új alakot. Ezek a transzformációk adnak lendületet a szövegeknek, ezek a rejtjeles, szuggesztív formák keltik életre a műveket, nélkülük nem maradna más, mint a szemlélődés kiindulópontja: maga az unalmas valóság.

Szente Anita művei tehát a szó hagyományos értelmében valóban nem érthetőek, mert megkérdőjelezik a hétköznapi tapasztalatainkat.

De hát nem éppen ez-e a jó művészet egyik ismertetőjele, hogy kikezdi a társadalomban elfogadott kódokat, és sajátot teremt?

Elbeszélésmódja, álomlogikával szőtt történései valóban ellehetetlenítik az értelmezés abszolút sikerét, de végső soron ezeknek a szövegeknek mégis van valamiféle belső koherenciája. Más szóval, mindenki találhat bennük azonosulási pontokat, saját maga számára leszűrhető jelentést, ha csak korlátoltan is.

És ez egy rettenetesen izgalmas befogadói élményt teremt: érteni a részeket, de az egészet legfeljebb csak sejteni.

A fentebb említett kafkai párhuzam mellesleg nem véletlen: Szente Anita hangvétele jócskán emlékeztet A per szerzőjének rövidprózájára. Ugyanaz a szenvtelen elbeszélő hangvétel jellemzi, és gyakran ugyanúgy a példabeszéd formaiságait ölti magára, rövid, velős szabályokat, sőt törvényeket állapít meg nyakatekert szituációk alapján. Kafka ugyanakkor ezekben a szövegeiben sohasem rugaszkodott el olyan mértékig a realizmus talajáról, mint Szente Anita.

Rendkívül gazdag világba toppan be, aki kezébe veszi a Blues, libabőr és köntöst,amely annak ellenére, hogy rövid, gyorsan elolvasható szövegekből áll, közel sem súlytalan. A legnagyobb kérdés, hogy ez az irodalom hova léphet tovább. Lehetséges-e ezeket az izgalmas víziókat egy nagyobb volumenű szövegben is kibontani? Csak bízhatunk benne, hogy igen.

Szente Anita: Blues, libabőr és köntös

Kiadó: Előretolt Helyőrség Íróakadémia
114 oldal.

Fejléckép: Szente Anita Blues, libabőr és köntös című könyve (Fotó/Forrás: Lira.hu)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Tizenketten jutottak a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekverseny döntőjébe

A csütörtöki középdöntő után a zsűri hat női és hat férfi versenyzőt választott ki, hogy 7-én, szombat este megmérkőzzenek a Zeneakadémia Nagytermében tartott döntőn.
Színház

Csákányi Eszter Kulka Jánosról: „Negyvenéves barátság a miénk”

Zenés premiert tart Csákányi Eszter és Kulka János a Pozsonyi Pikniken, az újlipótvárosi „falunapon”. Szeptember 7-én, szombaton újra együtt énekelnek a színpadon. Csákányi Eszter a szeptember 5-én megjelent XIII. kerületi lapnak, a Hírnöknek mesélt arról, mennyire boldog, hogy manapság csomó jó dolog történik barátjával, Kulka Jánossal.
Klasszikus

Koreai tenor nyerte a 6. Nemzetközi Marton Éva Énekversenyt

A szeptember 7-én a Zeneakadémia Nagytermében tartott döntőn tizenkét énekes mutathatta meg tehetségét, amely után a zsűri a koreai Jihoon Parkot találta a legjobbnak.
Színház

Kortárs és klasszikus darabokkal vág neki az új évadnak a Budaörsi Latinovits Színház

Alföldi Róbert újra Székely Csaba-darabot visz színre, Hegymegi Máté először rendez – évadot nyitott a Budaörsi Latinovits Színház. A társulat három új taggal vág neki a 2024/25-ös szezonnak.
Könyv

Az Angelus-díj rövidlistájára is felkerült Totth Benedek kötete

Továbbra is szoríthatunk a magyar szerzőért, akinek itthon Margó-díjjal kitüntetett Holtverseny című regénye versenyben van rangos lengyel elismerésért. A végső nyertes nevét októberben jelentik be. 

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv hír

Az Angelus-díj rövidlistájára is felkerült Totth Benedek kötete

Továbbra is szoríthatunk a magyar szerzőért, akinek itthon Margó-díjjal kitüntetett Holtverseny című regénye versenyben van rangos lengyel elismerésért. A végső nyertes nevét októberben jelentik be. 
Könyv ajánló

Mutatjuk, mikor találkozhatunk Jón Kalman Stefánssonnal a Könyvfesztivál idején

A szeptemberi irodalmi eseményre az izlandi író, költő két új könyve is megjelenik magyarul, a művész a könyvbemutatók mellett egy díjat is átvesz, valamint egy filmvetítésen is részt vesz majd.
Könyv ajánló

Iréne Solà és Claudia Durastanti is Budapestre érkezik októberben

Október 10. és 13. között rendezik meg idén az Őszi Margót a Nemzeti Táncszínházban, ahol friss könyvmegjelenésekkel, beszélgetésekkel, dedikálásokkal, élő podcastokkal, zenei-irodalmi műsorokkal, valamint hazai és nemzetközi szerzőkkel várják az érdeklődőket.
Könyv magazin

Vámos Miklós: Sajnálom, hogy nem nekem jutott eszembe

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal Daniel Kehlmann sodró regényével, a Mozgóképpel foglalkozik. Gondolataira a Magvetőnél megjelent kötet fordítója, Fodor Zsuzsa reagál.
Könyv ajánló

Non-stop felolvasások és irodalmi kalandozások szeptember 8-án, az olvasás világnapján

Nyiss ki egy könyvet, ha túl sok a valóság! – ezzel az üzenettel invitálják a könyvek szerelmeseit szeptember 8-án, az olvasás világnapján az Akváriumba, ahol egész napos felolvasásokon, beszélgetéseken és előadásokon keresztül kerülhetünk közelebb a kortárs mese- és ifjúsági irodalom világához.