Könyv

Egy város, ahol ég és föld összhangba kerül

2023.01.06. 15:45
Ajánlom
Péntek Orsolya legújabb könyvében Pécs múltja elevenedik meg a rómaiaktól egészen a huszadik századig. A Vénusz jegyében elsősorban mégsem történelmi regény, és nem is pusztán egy város története: Európa törékeny emberképe rajzolódik ki benne.

Történelmi összefoglalás? Óda egy városhoz? Vallomás? Múltidézés? Mindezek egyszerre jellemzik Péntek Orsolya Vénusz jegyében – Pécs regénye című könyvét, és mégis: valahogy mégsem egészen pontos, ha eszerint akarjuk meghatározni ennek a műnek a lényegét. A szerző még a regény előtt, rövid esszében felvázolja a városhoz való viszonyát – Péntek ugyanis, saját bevallása szerint, Magyarországon kizárólag Pécsen, legfeljebb Óbudán érzi otthon magát –, ennélfogva le is tisztázza, hogy egy személyes indíttatású könyv megírására vállalkozott. Az olvasó ugyanakkor többet kap annál, mint hogy megtudja, mit jelent a szerző számára a város.

A mű ugyanis szó szerint áttekinti Pécs történelmét, a rómaiaktól a törökön és az 1848-49-es forradalom és szabadságharcon át egészen a 20. század embertelenségéig.

e-142630.jpg

Péntek Orsolya: Vénusz jegyében című regénye (Fotó/Forrás: Lira.hu)

A történelmi távlatot és a bensőséges hangvételt azonban háttérbe szorítja a szerző szépirodalmi törekvése és emberközpontúsága. A Vénusz jegyében origójában ugyanis kétségkívül Pécs áll, de

az egyes korszakok és a benne élő karakterek megidézésével az európai korszellem hullámzása érhető tetten.

Ezt Péntek árnyalataiban gyakran váltakozó, de mindig pontosságra törekvő nyelvezete is felerősíti, amely hol tömörségével, hol halmozásaival igazodik a karakterek világához, a történelmi kontextushoz. Péntek Orsolya képzőművészi ismeretei is félreérthetetlenül visszatükröződnek mondataiban: nincs olyan érzékszervünk, amelyet ne venne célba.

A törökök úgy tartották, Pécs a Vénusz bolygó jegyében állt, ezért a szerző valamennyi fejezetcímben megállapítja, az adott korszakot mely bolygó hatása alakította – ezzel mintegy ellensúlyozva a sokszor kegyetlen valóságot valamiféle időn és téren túlmutató elrendezettség feltételezésével. Ég és föld összhangba kerül – talán így lehetne a legkönnyebben jellemezni ezt a regényt, mert

Péntek Orsolya maga is ilyennek látja Pécs városát: harmonikusnak, szimmetrikusnak. 

A regénybeli Pécs elemi tulajdonsága ugyanakkor megfoghatatlansága is. A történelmi idők vonulásával folyton másnak mutatja magát, hol a barbár hordák vagy a pestisben elhunytak szagától bűzlik, hol pedig a törökök fűszerei, a rómaiak gyümölcsei illatozzák körbe. Lakói egyszer forradalomra, harcra készülnek, máskor pedig csak szeretnének leélni egy gondtalan életet. Pécs folyton aszerint alakul, ki, milyen élethelyzetben tekint rá, miközben a város lényegét tekintve mégsem változik: magába fogad bárkit, és otthont ad jónak, rossznak egyaránt. Akár egy mini-Európa.  

306385151_524645419662422_3156193517076142793_n-154706.jpg

Péntek Orsolya (Fotó/Forrás: Péntek Orsolya regényei Facebook-oldal)

A regény elején úgy tűnik, mintha a szerző egyfajta generációs történetet próbálna levezetni, de mindez hamar megváltozik, belegabalyodunk az unokákba, ükunokákba, egy ponton pedig a családi vérvonal el is tűnik a szemünk elől, helyettük pedig nagy alakok jelennek meg. Látjuk például az idősödő Janus Pannoniust, amint csalódottan szemléli a mértékét vesztett Mátyás királyt, Klimó György püspököt, a csodáiról híres Idrísz babát, később pedig felbukkannak a Zsolnayak vagy épp az ’56-os láthatatlanok csoportja is. Emellett pedig bőséggel megjelennek a kisemberek is, akiknek szívét semmivel sem nyomták kisebb gondok, mint az előbbiekét. E tekintetben a regény gyakran kíméletlen is, éppúgy, ahogy az idő: alighogy megismerünk és megszeretünk például egy fiatal, szerelemtől égő kislányt, nem sokkal később már a férjét elvesztő asszonyként, majd az unokáját háborúba küldő nagymamaként látjuk, mígnem eltűnik a történelem zuhatagában.

A Vénusz jegyében tehát történelmi események és pillanatok gyorsan változó sorozata, amelyek úgy lapulnak egymáshoz, akár egy film képkockái, és így, összeillesztve, egy nagyobb egészet formáznak. Egyik fejezet sem fontosabb a másiknál, egyik főhős morális dilemmája sem súlyosabb, mint a következőé.

Történeteik párhuzamosan léteznek a múltban.

Ami pedig összeköti őket, az Péntek Orsolya elemző és értelmező tekintete, művészi látásmódja, amelyben egyszerre van benne Márquez korszakokat átfogó fantáziája, Hesse szelíd bölcsessége és Kosztolányi emberismerete.

A Vénusz jegyében végső soron ténylegesen történelmi összefoglalás, illetve óda és vallomás Pécs városához, a múlt aprólékos megidézésével. Péntek Orsolya könyve elsősorban azonban európai és magyar regény, egyszerre. Ez pedig nagyon ritka.

Péntek Orsolya: Vénusz jegyében – Pécs regénye

Kalligram Kiadó
352. oldal

Fejléckép: Péntek Orsolya és a Vénusz jegyében (Fotó/Forrás: Péntek Orsolya regényei Facebook-oldal; Lira.hu)

Vámos Miklós: Régen került a kezembe ennyire lelkesítő ténykönyv

Kapcsolódó

Vámos Miklós: Régen került a kezembe ennyire lelkesítő ténykönyv

Vámos Miklós ebben a hónapban is megmondja, mit érdemes elolvasni. Állandó rovatában ezúttal Irene Vallejo a könyvek történetét bemutató, Papirusz című ismeretterjesztő művével foglalkozik.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Színház

A főváros létrehozza a pesti Jurányit a függetleneknek

A Jurányi Ház mintájára alkotó- és játszóhelyet kívánnak létrehozni a független színházaknak, kulturális műhelyeknek a főváros tulajdonában álló volt iskolaépületben, a XIII. kerületi Szabolcs utcában.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Vizuál

Pataki Éva: „Mészáros Márta filmjei univerzálisak”

Mészáros Márta állandó alkotótársa Pataki Éva Balázs Béla-díjas író, forgatókönyvíró. A Fidelio őt kérte meg, hogy reagáljon arra a kivételes hírre, miszerint a francia Coproduction Office Mészáros Márta 14 filmjét, köztük az Örökbefogadást, a Kilenc hónapot és a Napló-trilógiát megvásárolta világforgalmazásra.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv hír

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Könyv podcast

„Amikor kiscicás filtert használunk, az is mesterséges intelligencia” – Szertics Gergely a Lírástudókban

Féljünk tőle vagy örüljünk a mesterséges intelligenciának? Miközben a techóriások dollármilliárdokat fektetnek bele, mi kamufotókat és kamuszövegeket látunk a közösségi oldalakon. Pedig jóval többről van itt szó, és ebbe segít beavatni Szertics Gergő új könyvével, akit ezúttal is Grisnik Petra kérdezett podcastunkban.
Könyv hír

Meghirdették a Szép Magyar Könyv versenyt!

Szépirodalom, gyermek és ifjúsági, ismeretterjesztő, szakkönyv, valamint sok más kategóriában is kiderülhet, mi volt 2024 legszebb kiadványa. Tavaly 63 kiadó és kulturális intézmény vett részt a szakmai versenyen.
Könyv ajánló

Online olvasóklubot indít a Líra Könyv Ruff Orsolya és Grisnik Petra vezetésével

Január 30-án startol el a Líra Könyv új beszélgetős műsora, az első alkalommal Grisnik Petra beszélget Grecsó Krisztiánnal. A szerzőtől nekünk is lehetőségünk nyílik kérdezni. 
Könyv hír

A Líra javára döntött a Kúria az Esti mesék lázadó lányoknak című könyv ügyében

A Kúria megtagadta a kormányhivatal keresetét, így nem vizsgálják újra a Francesca Cavallo és Elena Favilli könyve kapcsán indított ügyet. Indoklásuk szerint a rendkívüli perorvoslati eljárást önmagában nem alapozza meg az, hogy a kormányhivatal nem ért egyet a jogerős ítélet jogértelmezésével.