Könyv

Elhunyt Borbás Mária műfordító

2020.05.02. 22:15
Ajánlom
Az íróként és kiadói szerkesztőként is tevékeny alkotó kilencvenéves volt.

"Elment Borbás Mária, műfordító legenda. Szegényebb lett a magyar műfordító társadalom, szegényebbek lettek az olvasók, és szegényebbek lettek azok az írók, akiket már nem ő fog fordítani" - írta Facebook-posztjában kollégája, Kövesdi Miklós Gábor.

Ha valaki azt hinné, nem ismeri, nézze meg a moly.hu-n az életművét. Biztos talál ismerős köteteket." 

Az említett hivatkozás pedig 281 fordítást sorol fel a több évtizednyi munka gyümölcseként. 1953-ban elvégezte az ELTE BTK magyar-francia szakát, majd a Szépirodalmi Könyvkiadó szerkesztője lett. 1955–1995 között az Új Magyar Könyvkiadó illetve – ennek folytatásaként – az Európa Könyvkiadó szerkesztőjeként dolgozott. 1956–1961 között elvégezte az ELTE BTK angol szakát is.

borbas_maria_400x400-221128.png

Borbás Mária

Erről a műfordítói kezdetekről így mesélt az ekultura.hu-nak adott interjúban: "A fordító nem születik, hanem lesz. Amikor megkaptam a diplomámat, az Európa Kiadóhoz kerültem segédszerkesztőként. Itt az évek során megtanultam, mi az, amit nem szabad."

A kedvencei között említette Jane Austent, Emily Brontët, Anne Brontët. "Nagyon szeretem ezeket a hölgyeket. Sok mindenen átsegítettek. (...) Egyébként,

ha megkérdezi, kik állnak hozzám a legközelebb, az említett klasszikus hölgyek mellett Roald Dahl, aztán például Gerald Durrell, akinek jó néhány könyvét lefordítottam, és érdekes módon Kurt Vonnegut.

Azért érdekes, mert az ő írói-emberi alkata abszolút idegen tőlem, ugyanakkor a könyveit nagy élvezettel fordítottam. Egy időben leveleztünk is, amikor problémám volt egy könyvének a címével. Megkérdeztem, hogy mi a véleménye, és egypár lehetőséget megírtam, amire ő nagyon kedvesen válaszolt. Értékes szakmai élményeim közé tartozik ez a levelezés."

Neki köszönhetjük Agatha Christie több művének fordítását vagy Mary Poppins történeteinek magyar változatát. Ő volt a létrehozója és sorozatszerkesztője a Vidám könyveknek. Több évtizedes szakmai tapasztalatai ellenére a folyamatos tanulásban hitt. A fenti interjúban is említette, hogy korábbi munkáit is többször újraolvassa, és ha ismét kiadják a kötetet, javítja az esetleges hibákat.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.
Zenés színház

Hiánypótló szláv műveket mutat be jövő évadában a Magyar Állami Operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Magyar Állami Operaház, melynek a Szláv Szezon címet adták. Színre kerül Dvořák Ruszalkája és Muszorgszkij Borisz Godunovja, valamint megismerheti a közönség Eötvös Péter első, magyar szövegre készült operáját is.
Vizuál

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Klasszikus

„Mindig is furcsának találtam, miért nincs magyar szín Az ember tragédiájában” – beszélgetés Gyöngyösi Leventével

Gyöngyösi Levente Tragoedia Temporis című alkotásáról beszélgettünk, mely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjat is nyert. A darab első felvonása április 12-én hallható a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kereteiben.
Vizuál

„Megszerettem menet közben az életet” – Interjú Ujj Zsuzsival

„Az a vihar, ami bennem tombolt hosszú évekig, elült” – mondja Ujj Zsuzsi fotós, performer, a Csókolom zenekar énekese, dalszerzője, akivel a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán ültünk le beszélgetni, kikérdezve őt a zenekar legtöbbet feldolgozott szerzeményéről, a Dunántúli slágerről.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv hír

Jane Goodall Magyarországon népszerűsíti új könyvét

A világhírű főemlőskutató és környezetvédő május 9-én mutatja be A remény könyve című új kötetét, és előadást is tart az ELTE Lágymányosi Campusán.
Könyv világirodalom

Megvan, kik közül kerül ki 2023-ban a Nemzetközi Booker-díj győztese

Ukrajna egyik legnépszerűbb szerzője, egy halálból visszatért író, illetve olyan művész is szerepel a 2023-as Nemzetközi Booker-díj jelöltjei között, aki lediktálta a regényét – adta hírül a The Guardian online felületén.
Könyv podcast

„Szerelmes vagyok Martonvásárba” - Prieger Zsolt a Lírástudók vendége

Az Anima Sound System tagját első könyvéről, lokálpatrióta lelkesedésről, a férfilélek női oldaláról és jövőbeli terveiről kérdezte a Lírástudók műsorvezetője, Grisnik Petra.
Könyv magazin

Beleolvasó – Boldizsár Ildikó: „Hogyan segítsek én terajtad?”  

„A világmindenség globális kérdései helyére a szűkebb közösségek, családok problémái kerültek, így váltották fel a mítoszokat a mesék” – írja a meseterápia meghonosítója legújabb könyvében. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Könyv interjú

„A legnagyobb tanítóim a gyerekek” – interjú Samuel Allo mesemondóval és Gombos Kata kiadóvezetővel

Húsz évvel ezelőtt egy bretagne-i tanár felkerekedett, hogy bejárja a világot, és szállásért, fuvarért cserébe meséket osszon meg az emberekkel. Samuel Allo vándor mesemondó a Kisgombos Könyvek alapítójával, Gombos Katával együtt mesélt lapunknak.