Könyv

Elhunyt Kertész Ákos Kossuth-díjas író

2022.12.22. 10:25
Ajánlom
A Makra és a Sikátor szerzője kilencvenéves korában hunyt el. A hírt a Kanadai Magyar Hírlap közölte a Facebookon. Kertész Ákos nevéhez számos tévéfilm és film fűződik, egyebek közt a Veri az ördög társforgatókönyvírója volt.

Kertész Ákos 1932. július 18-án született Budapesten egy zsidó családban. Gyerekként túlélte a holokausztot, mint arra egy interjúban visszaemlékezett, elsősorban szerencséjének köszönhetően. Később polgári származása miatt nem vették fel egyetemre, ezért tizenkét éven keresztül karosszérialakatosként dolgozott.

 

1961 és 1966 között állami ösztöndíjjal sikerült elvégeznie az ELTE magyar-népművelés szakát. Ezt követően a Mafilm dramaturgja, forgatókönyv- és dialógusírója volt egészen 1992-es nyugdíjazásáig.

Számos film és tévéfilm társzerzője volt, színpadra írt saját műveit pedig külföldön is bemutatták. Egyebek közt az ő nevéhez fűződik a kultikus Veri az ördög a feleségét című film forgatókönyve, amelyet Bereményi Gézával és András Ferenccel írtak közösen.

Regényeit számos országban fordították le, egyebek közt francia, román, német, cseh, lengyel, orosz, szlovák, svéd, észt, japán, spanyol nyelven jelentették meg írásait.

Legismertebb könyve, a Makra 1,2 millió példányban fogyott el a világon.

Kertész Ákos 2012-ben Kanadába távozott, ahol menekültstátuszt kért. Korábban az Amerikai Népszavába írt publicisztikájában azt írta, „a magyar genetikusan alattvaló”, ami nagy visszhangot keltett a magyar sajtóban. A művész elmondása szerint ezt követően fizikai zaklatásnak és fenyegetettségnek volt kitéve, ezért hagyta el az országot. Kérelmét a kanadai hatóságok 2013 novemberében elfogadták.

Életművét számos díjjal ismerték el, egyebek közt háromszor is (1972, 1984, 1992) megkapta a József Attila-díjat. 2002-ben Budapest Díszpolgárává avatták, 2004-ben a Magyar Érdemrend középkeresztjét vehette át, 2008-ban pedig Kossuth-díjjal ismerték el.

Fejléckép: Kertész Ákos (Fotó/Forrás: Gergely Bea / Kanadai Magyar Hírlap Facebook-oldala)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv ajánló

Petr Zelenka új darabjának ősbemutatója a PesTexten

A május 7. és 10. között zajló fesztivál kiemelt fellépői között ott lesz továbbá Christoph Ransmayr és a Millennium-krimisorozat folytatását jegyző Karin Smirnoff, valamint az Olga Tokarczuk illusztrátoraként ismert Joanna Concejo is.
Könyv magazin

Beleolvasó – Edith Bruck: Gyönyörű romlásom

A Gyönyörű romlásom főhőse Nina, a magyar származású holokauszttúlélő, aki húsz éve rabja a férjének és a házasságának. Nem tud szabadulni attól a férfitól, aki saját függetlenségét minden emberi kapcsolat fölé helyezi. Nina egyúttal származásának is a rabja marad örökké. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Könyv podcast

„Megszerettem a főszereplőmet” – Csabai László a Lírástudók vendége

Sokadszor tér vissza a népszerű nyomozó, Szindbád-Schiffer, aki ezúttal Amerikába érkezik, ahol countryénekes lesz. Ennek apropóján hívtuk meg podcastunkba Csabai Lászlót, aki Grisnik Petra faggatott – nem csak a könyvről.
Könyv ajánló

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Könyv interjú

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.