Mario Vargas Llosa halálhíréről gyermekei számoltak be az X-en. „Mély fájdalommal jelentjük be, hogy édesapánk, Mario Vargas Llosa ma békésen elhunyt Limában, családja körében” – áll a család közleményében. A Letras Libres című spanyolnyelvű folyóirat úgy fogalmazott, a XX. századi irodalmat nem lehet megérteni az író nélkül.
Mario Vargas Llosa 1936-ban Arequipában született, és még csak tizenöt éves volt, amikor bűnügyi újságíróként kezdett dolgozni. Négy évvel később megszökött harminckét éves nagynénjével, Julia Urquidivel, akit feleségül is vett. A szöktetést az apja „férfias tettnek” nevezte. A szerző 1958-ban Párizsba utazott, és ezzel kezdetét vette tizenhat éves külföldi tartózkodása. Ezalatt élt Madridban, Barcelonában és Londonban is. Első novelláskötete 1959-ben látott napvilágot.
Első regénye, A hős ideje 1963-ban jelent meg Spanyolországban.
Vargas Llosa leghíresebb művei A város és a kutyák, a Négy óra a Catedralban és A kecske ünnepe, de népszerű a Júlia néni és a tollnok is, amelyből 1990-ben Barbara Hershey és Keanu Reeves főszereplésével film is készült.
Több mint ötvenéves pályafutása során fő témájává a hatalom és a korrupció vált, műveiben rendszeresen szembenézett a totalitarizmus bűneivel. Vargas Llosa maga is aktívan részt vett a politikai életben, a nyolcvanas években közéleti beszélgetős műsort vezetett,
1990-ben pedig elindult a perui elnökválasztáson,
ám végül alul maradt Alberto Fujimorival szemben, akinek győzelme után órákon belül elhagyta az országot. A választásról szóló visszaemlékezéseit 1993-ban jelentette meg Egy hal a vízben címmel.
A Svéd Akadémia 2010-ben ítélte oda a művésznek az irodalmi Nobel-díjat, az indoklás szerint a hatalmi berendezkedések feltérképezéséért és az egyén ellenállását, lázadását, alulmaradását bemutató erőteljes ábrázolásmódért nyerte el a rangos elismerést. A művész 2003-ban Magyarországon is járt, akkor a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendégeként érkezett Magyarországra.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem jelenítünk meg reklámokat.
Fejléckép: Mario Vargas Llosa (Fotó/Forrás: Facebook)