Orbán György 1950-ben született Nagykanizsán. Édesapja, Orbán Nándor katonatiszt (majd ’48-tól segédmunkás) az ’56-os forradalom idején a nagykanizsai nemzetőrség parancsnoka volt, ezért 1958-ban tíz év börtönbüntetésre ítélték – olvasható a Litera nekrológjában.
A győri bencés gimnázium elvégzése után – mivel osztályidegenként esélytelennek tartotta bekerülését az egyetemre – nyomdai kéziszedő szakmunkástanuló lett Budapesten. 1976-ban végzett a pécsi egyetem jogi karán. Gyámügyi előadóként helyezkedett el Pécsett, majd 1984-ig a Magyar Képző- és Iparművészek Szövetsége dél-dunántúli szervezetének volt a titkára. Ezt követően 1987-ig a nyíregyházi színház ügyvezető igazgatójaként, majd 1988-ig a Pest Megyei Tanács művészeti főelőadójaként tevékenykedett. 1991-ig a Színházi Intézet gazdasági igazgatójaként dolgozott, majd érdeklődése egyre inkább a könyvkiadás és -terjesztés felé fordult.
1992-től 2002-ig alapítótagja, résztulajdonosa és kereskedelmi igazgatója volt a Balassi Kiadónak, majd önálló könyvkereskedelmi vállalkozásba kezdett.
Irányítása alatt jött létre és működött a Balassi Könyvesbolt, a Kis Magiszter és a Ludwig Kortárs Művészeti Múzeum könyvesboltja. Ötletgazdája, szervezője, kivitelezője számos könyves rendezvénynek, eseményeket szervezett az Ünnepi Könyvhéten, a Budapesti Nemzetközi Könyvvásáron és a Frankfurti Könyvvásáron. Neki köszönhető a Könyv-Művész kiállítássorozat Budapesttől Stuttgartig. 2001 óta a rendezésében valósult meg a Ráday utcai Ünnepi Könyvhét, 2003 óta a Költészetnapi Fesztivál, 2002-től a Mester Kurzus irodalmi sorozat, majd a Ráday Kultucca.
A Litera cikkében úgy fogalmaz,
az általa alapított és vezetett Ráday Könyvesház az évek során a kultúra állandó szellemi műhelyévé vált,
az értékesítés mellett foglalkozott könyvkiadással, az üzlet alatti boltíves pince pedig számos irodalmi-művészeti programnak adott helyet: többek között szerzői esteknek, költőtalálkozóknak, könyvbemutatóknak.
Kultúraszervező tevékenységéért 2008-ban megkapta a Kultúraközvetítők Társasága által alapított Fehér Rózsa-díjat. Az utóbbi években a Ráday Soho projektmenedzsereként tevékenykedett.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem jelenítünk meg reklámokat.
Fejléckép: Orbán György (Fotó/Forrás: 2B Galéria)