Könyv

Elhunyt Orbán György, a Balassi Kiadó alapítója

2025.04.08. 11:40
Ajánlom
A Fehér Rózsa-díjas kultúraközvetítő április 7-én hunyt el hetvenötéves korában. Orbán György ötletgazdája, szervezője és kivitelezője számos könyves rendezvénynek, valamint alapítója és vezetője volt a Ráday Könyvesháznak is.

Orbán György 1950-ben született Nagykanizsán. Édesapja, Orbán Nándor katonatiszt (majd ’48-tól segédmunkás) az ’56-os forradalom idején a nagykanizsai nemzetőrség parancsnoka volt, ezért 1958-ban tíz év börtönbüntetésre ítélték – olvasható a Litera nekrológjában

A győri bencés gimnázium elvégzése után – mivel osztályidegenként esélytelennek tartotta bekerülését az egyetemre – nyomdai kéziszedő szakmunkástanuló lett Budapesten. 1976-ban végzett a pécsi egyetem jogi karán. Gyámügyi előadóként helyezkedett el Pécsett, majd 1984-ig a Magyar Képző- és Iparművészek Szövetsége dél-dunántúli szervezetének volt a titkára. Ezt követően 1987-ig a nyíregyházi színház ügyvezető igazgatójaként, majd 1988-ig a Pest Megyei Tanács művészeti főelőadójaként tevékenykedett. 1991-ig a Színházi Intézet gazdasági igazgatójaként dolgozott, majd érdeklődése egyre inkább a könyvkiadás és -terjesztés felé fordult.

1992-től 2002-ig alapítótagja, résztulajdonosa és kereskedelmi igazgatója volt a Balassi Kiadónak, majd önálló könyvkereskedelmi vállalkozásba kezdett.

Irányítása alatt jött létre és működött a Balassi Könyvesbolt, a Kis Magiszter és a Ludwig Kortárs Művészeti Múzeum könyvesboltja. Ötletgazdája, szervezője, kivitelezője számos könyves rendezvénynek, eseményeket szervezett az Ünnepi Könyvhéten, a Budapesti Nemzetközi Könyvvásáron és a Frankfurti Könyvvásáron. Neki köszönhető a Könyv-Művész kiállítássorozat Budapesttől Stuttgartig. 2001 óta a rendezésében valósult meg a Ráday utcai Ünnepi Könyvhét, 2003 óta a Költészetnapi Fesztivál, 2002-től a Mester Kurzus irodalmi sorozat, majd a Ráday Kultucca.

A Litera cikkében úgy fogalmaz,

az általa alapított és vezetett Ráday Könyvesház az évek során a kultúra állandó szellemi műhelyévé vált,

az értékesítés mellett foglalkozott könyvkiadással, az üzlet alatti boltíves pince pedig számos irodalmi-művészeti programnak adott helyet: többek között szerzői esteknek, költőtalálkozóknak, könyvbemutatóknak.

Kultúraszervező tevékenységéért 2008-ban megkapta a Kultúraközvetítők Társasága által alapított Fehér Rózsa-díjat. Az utóbbi években a Ráday Soho projektmenedzsereként tevékenykedett.

Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem jelenítünk meg reklámokat.

Fejléckép: Orbán György (Fotó/Forrás: 2B Galéria)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv ajánló

Petr Zelenka új darabjának ősbemutatója a PesTexten

A május 7. és 10. között zajló fesztivál kiemelt fellépői között ott lesz továbbá Christoph Ransmayr és a Millennium-krimisorozat folytatását jegyző Karin Smirnoff, valamint az Olga Tokarczuk illusztrátoraként ismert Joanna Concejo is.
Könyv magazin

Beleolvasó – Edith Bruck: Gyönyörű romlásom

A Gyönyörű romlásom főhőse Nina, a magyar származású holokauszttúlélő, aki húsz éve rabja a férjének és a házasságának. Nem tud szabadulni attól a férfitól, aki saját függetlenségét minden emberi kapcsolat fölé helyezi. Nina egyúttal származásának is a rabja marad örökké. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Könyv podcast

„Megszerettem a főszereplőmet” – Csabai László a Lírástudók vendége

Sokadszor tér vissza a népszerű nyomozó, Szindbád-Schiffer, aki ezúttal Amerikába érkezik, ahol countryénekes lesz. Ennek apropóján hívtuk meg podcastunkba Csabai Lászlót, aki Grisnik Petra faggatott – nem csak a könyvről.
Könyv ajánló

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Könyv interjú

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.