A hírt, miszerint Tandori február 13-án reggel elhunyt, L. Simon László költő, politikus a Facebook-oldalán közölte, és később a Fideliónak telefonon is megerősítette.
Tandori Dezső 1938. december 8-án Budapesten született tisztviselőcsaládban. Egészen kicsi gyermekként határozta el, hogy író lesz, a korai prózai művek után gimnazistaként már versekkel is jelentkezett. Gimnáziumi tanára Nemes Nagy Ágnes volt, aki bátorította irodalmi próbálkozásait, rajta keresztül ismerkedett meg Mészöly Miklóssal, Ottlik Gézával és Mándy Ivánnal. Az érettségit követően az ELTE-n tanult, majd nevelőtanárként dolgozott.
1971 óta szabadfoglalkozású íróként, műfordítóként élt.
Hommage
Ki szedi össze váltott lovait,
ha elhulltak, ki veszi a nyakába?
ki teszi meg mégegyszer az utat
értük, visszafelé, hiába?
Kardél-nyargalásod két oldalán
még kettészelve is ez állatok
hozzád lassult múlásukkal bevárják,
amig kidől utolsó hátasod:
most még, nem deszka-földes-álruhásan,
visszanézhetnél e hűlő vetésre –
hogy zokogás kockázzon koponyádban,
kopogjon tört szemük dióverése.
1958 és 1968 között írt verseiből állította össze első verseskötetét Töredék Hamletnek címmel, és szinte azonnal magára vonta az irodalmi közélet figyelmét. A kötet a kortárs magyar irodalom korszakhatárt jelölő alkotása. Az őt övező kitüntető figyelem megsokszorozódott az Egy talált tárgy megtisztítása című 1973-as könyve után, amelyet az első magyarországi posztmodern verseskötetnek tart az irodalomkritika.
Tandorit költői életművével, filozofikus mélységű, de felszabadultan játékos verseivel a 20. századi magyar költészet nagy megújítója volt.
gyorsan idecsusszantok egy
BEVEZETŐ-t: CSAK NAGYOKNAK
Ugye vannak neked is medvéid?
Úgy értem: játszol néha?
Avagy az van csak, ami elmélyít,
S ami kárpótlásul elszédít?
Csak komoly vagy? csak léha?
Úgy értem: ha nagyon fontos vagy,
Akad-e valaki, aki rád szól:
"Te főkolompos, lompos Nagy,
Mondd, ugye csak rosszul játszol?"
(Medvék minden mennyiségben)
Írt gyermekverseket, ifjúsági regényt, filozofikus esszéket a magyar és a világirodalom, a zenei és a képzőművészeti élet jeles alakjairól, többek között Keserü Ilonáról, John Cage-ről, Wittgensteinről, Szép Ernőről, Ottlik Gézáról és Peter Handkéről. Nat Roid álnéven különös hangulatú bűnügyi regényeket publikált. Hc. G. S. Solenard álnéven tudományos fantasztikus regényt is írt A Stevenson-biozmagória címmel.
Nemcsak meghalni az, mi vágyott
cselekedetnek már hiányod,
ami utána jön, szerencsét-
lennek szerencsétlenje lesz még.
Elégni, összerothadozni,
és ehhez magad hozni, hozni,
minden semmi érvénytelenből,
abból ott… meg ebből… emebből!
De ha mindent is abbahagynál,
tátong, amibe belehaltál
elevenen. És – eleven
halott – rád vár, mégis legyen,
valami legyen, ami lesz,
ne hasonlítson semmihez,
akarod vagy nem akarod,
ott vagy megint, más-ugyanott,
vagy valakivel újra el-
kezded, együtt múljatok el:
talán utolsó forduló;
szem, szárny, láb, bél – kiforduló…
Jó, persze jó –
csak semmire se jó.
(Nemcsak meghalni az, ami)
Igen jelentős műfordítói munkássága is,
elsősorban angolból és németből fordított, többek között Musil, Kafka, Rilke, Handke, Bernhard, Sylvia Plath, Cummings, Salinger, Beckett, Virginia Woolf, Elfriede Jelinek műveit ültette át magyarra.
A hetvenes évek végén visszavonult az irodalmi élet nyilvánossága elől, ebben az időszakban nagy szerepet töltöttek be életében, műveinek is fontos ihletforrásai lettek madarai, Szpéró veréb és társai. Szpéró halála után, a nyolcvanas-kilencvenes évek fordulójától ismét kilépett a nyilvánosság elé, sokat utazott, témái közé bekerültek a lovak, a lóversenypályák világa. Ebben az időben gyakran szerepelt különböző irodalmi rendezvényeken, saját műveit adta elő meglepő és izgalmas módon.
Az utóbbi években újra visszavonult a nyilvánosságtól, nem adott interjút, nem vállalt nyilvános szereplést, és keveset publikált, legutóbb 2017-ben jelent meg az esszéiből, tanulmányaiból összeállított kötete A szomszéd banánhal címmel.
Tandori Dezső 80 éves volt.
Az MTVA Sajtóadatbankjának életrajza alapján.