A Chloe Ardella Wofford néven született Toni Morrison halálának oka egyelőre nem ismert. Első kötete a Nagyonkék (The Bluest Eye)1970-ben jelent meg. A szerző legismertebb és kedveltebb műve a 1987-ben kiadott A kedves (Beloved) című regény, amely 1988-ban Pulitzer-díjat nyert fikciós kategóriában. Ez, illetve a Dzsessz (Jazz, 1992) és a Paradicsom (Paradise, 1999) című kötetei egymáshoz lazán kapcsolódó trilógiát alkottak. Utóbbi megjelenése után Morrison elnyerte az irodalmi Nobel-díjat. Ezzel az első fekete nő lett, aki az elismerésben részesült. Az ekkor már hatkötetes szerző további öt művet írt haláláig. Legutolsó kötete a 2015-ben megjelent Engedjétek hozzám (God Help The Child).
Életének legnehezebb időszakaiban is dolgozott, beleértve fia 2010-es halálát. "Abbahagytam az írást, amíg eszembe nem jutott, hogy milyen mérges lenne, ha azt hinné, hogy miatta hagytam abba" - nyilatkozta az Interview magazinnak kilencedik regénye, a - magyarul kiadatlan - Home megjelenésekor 2012-ben.
Mielőtt íróként elismertségre tett szert, a Random House szerkesztőjeként dolgozott 19 évig, ahol kitaposta az utat egy új fekete írógenerációnak, mint Toni Cade Bambara, Gayl Jones, és Angela Davis. A Princeton Bölcsészettudományi tanszékének vezetője volt, ahol 1989-től 2006-ig tanított.
Meghalunk - zárta a Nobel-díj átvétele alkalmából mondott beszédét. - Talán ez az élet értelme. De közben nyelvet alkotunk. Talán ez az életünk mércéje.
(via Vulture)