Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.
Hosszan lehetne – lehet és kell is! – elemezni azt, hogy az általunk ismert világ miként alakul át, s annak milyen hatásai vannak. Az „átalakulás” az élet számtalan területén megfigyelhető, de Åsa Wikforss svéd filozófus a társadalmi-politikai berendezkedés változásait, annak okait és következményeit vizsgálja, ahogy ezt már előző, Alternatív tények című kötetében is tette.
Ahogy az a könyv, úgy a mostani, Ezért demokrácia! című sem túlzottan szívderítő, és ez nem is baj, hiszen
egy gondolkodónak, egy kritikus gondolkodónak nem/sem az a feladata, hogy lelkünket simogatva nyugtatgasson minket.
Egy filozófus, pláne manapság tényleg nem jöhet elő azzal, hogy „minden nagyon szép, minden nagyon jó, mindennel meg vagyok elégedve”. Mert lássuk be, a demokrácia, abban a formában, ahogy ismertük – s abban a formában is, ahogy vágynánk rá – recseg-ropog, inog, imbolyog, s félő, hogy összedőlve maga alá temeti mindazt, amit értékként ismerünk.
Åsa Wikforss hatalmas tudásanyaggal felvértezve – a könyvnek csak az irodalomjegyzéke és jegyzetapparátusa hatvan oldal! – vizsgálja meg és azonosítja be a demokráciára leselkedő valós veszélyeket, a demokrácia definíciójából eredő sérülékenységét, a tények és a tudás kapcsolatát. Alaposan elemzi a dezinformáció manipulatív lehetőségeit, az összeesküvés-elméletek fokozódó terjedését és a populizmus károkozását.
A svéd szerző – manapság szokatlan módon – megtiszteli olvasóit azzal, hogy partnernek, gondolkodó embernek tekinti őket, s éppen ezért igyekszik mélységében feltárni az általa felvetett kérdést. Hiszen ha nem ezt tenné, nem vehetnénk komolyan azt az alapállítást sem, hogy a demokrácia azért igazán értékes, mert sorsa/jövője rajtunk múlik.
És ezzel rá is mutat arra, hogy a demokrácia mitől sérülékeny ma, amikor minden adott lenne a kiteljesedéséhez. Az Ezért demokrácia! című elemző könyvet – és nem kell bátorság ennek megjóslásához – azok az emberek fogják elolvasni, akiket érdekel a demokrácia állapota, s nem azok, akiknek szüksége volna arra, hogy felnyíljon a szemük. (Illetve gyanítható, hogy azok is elmolyolnak majd az Åsa Wikforss által feltárt anomáliákkal, akik érdekeltek a populista leegyszerűsítések terjesztésében. De ez igazán nem túl örömteli.)
Külön fejezet foglakozik a demokrácia lehetséges(?) alternatíváival. Meglepő módon arra a következtetésre jut, és
amellett érvel, hogy a sokak által áhított „szakértői kormányzásnál” is jobb/hasznosabb a tények ismeretére alapozott demokrácia.
Talán nem lep meg senkit, hogy a demokrácia témakörét mélységében vizsgáló kötetben a magyarországi változások negatív példaként szerepelnek… kisebb súllyal, mint azt az olvasó feltételezné, de sokkal nagyobb terjedelemben, mint azt Magyarország nagyvilágban betöltött súlya indokolhatná.
Azoknak, akik komolyan gondolják, hogy a demokrácia fontos, nem kell ajánlani ezt a könyvet, hiszen ha hozzájutnak, rácsodálkozhatnak arra, hogy erről a témáról ilyen, a politológusokat megszégyenítő alapossággal is lehet – közérthetően – írni. Azok, akik úgy gondolják, hogy a demokrácia ideje lejárt, sajnos nem fognak időt és energiát fektetni a könyv elolvasásába és Åsa Wikforss szövegének megértésébe, pedig…
Szerző: Grozdits Hahó
Åsa Wikforss: Ezért demokrácia! – A tudásról és a népuralomról
Kiadó: Typotex Kiadó
Megjelenés: 2023
Fordította: Dobosi Beáta
Oldalak száma: 284
A könyv megvásárolható a Typotex oldalán.
Támogatott tartalom
Fejléckép: Åsa Wikforss (Fotó/Forrás: Typotex Kiadó)