Az árverésen, ahol – többek között – Ady Endre Székely Aladár-féle portréját is elárverezik, mely a költő saját kézírását őrzi 365 tétel kerül kalapács alá.
A napokban előkerült, Ady Endre kézírását őrző portrét Székely Aladár készítette, amely a Múzeum Antikvárium 34. könyvaukcióján kerül kalapács alá május 16-án 17 órától. A fényképet Beretvás Hugó zeneszerzőnek dedikálta 1909-ben Ady, aki a költő verseinek megzenésítésére vállalkozott. Az utóbbi bő két évtized során egyetlen alkalommal bukkantak rá Ady által szignált képre, így elmondható, hogy ez a fotó egy valódi ritkaság, és az aukció egyik legérdekesebb darabja.
Kedves, jó Beretvás Hugómnak, verseim muzsikába röptetőjének, Bpest 1909 nov. 17 Ady Endre
– ezek a szavak olvashatóak a mára már kissé megsárgult fotográfián.
„Ady hiú ember lévén szeretett dedikált könyveket adományozni. Ennek ellenére ritkák a keze írását őrző dokumentumok. Néhány hete egy árverésen a Balázs Bélának ajánlott könyve kétmillió forintért kelt el” – mondta el Antal Károly, a Múzeum Antikvárium társtulajdonosa.
A licitálásra szánt anyagok közt a legkülönfélébb folyóiratok, újságok, ifjúsági és mesekönyvek, helytörténeti, történelmi, orvosi, természettudományi, földrajzi, művészeti és erotikus tárgyú kiadványok szerepelnek, valamint fotók és metszetek is megtalálhatóak lesznek az aukción.
A fényképek szerelmesei az Ady portrén túl Lucien Hervé a Le Corbusier épületéről készített fotójára vagy Kossuth Lajos utolsó napjaira Turinba érkezettekről készült csoportképre, míg a metszetek gyűjtői Albrecht Dürer 1510 körül készült Agónia a kertben c. eredeti metszetének nyomatára vagy Leonhard Beck 1517-ben Szent Lászóról készült fametszetére is licitálhatnak.
A képre kattintva galéria nyílik!
A könyvek között
az egyik legritkább darab Bolyai Farkas 1843-ban Marosvásárhelyen nyomtatott Arithmetikájának javított kiadása, amely a matematika-történet egyik fontos mérföldköve volt,
de érdemes megemlítenünk a nagyon gazdag gasztronómiai blokk egyik darabját, Zelena Ferenc tetemesen kibővített Nemzeti Szakácskönyvét is, amit 1846-ban adtak ki. Irodalomtörténeti forrásokból tudható, hogy Petőfi Sándor könyvtárában is szerepelt ez a kiadvány, tehát elmondható, hogy Szendrey Júlia is ebből főzött a költőnek.
A különleges és értékes tételekre vadászók figyelmébe ajánljuk a gasztronómia, az útleírás és az ifjúsági könyvek szekcióban szereplő tételeket, mert olyan ritkaságok találhatók köztük, melyek az elmúlt évtizedek során nem kerültek kalapács alá.
A tételek megtekinthetőek a szervező Múzeum Antikváriumban (1053 Bp., Múzeum krt. 35.) május 15-ig nyitvatartási időben. Az aukció az axioart.com oldalon online is követhető, illetve előzetes regisztráció után licitálható.