Könyveket vásárolni érdemes, legalábbis ez derült ki abból a kutatásból, amiről a napokban beszámoltunk: a gyerekek szövegértési képességeit már az is fejleszti, ha van könyvespolc az otthonában, ahol felnő. A Margó Irodalmi Fesztiválon és Könyvvásáron több száz könyvből válogathatunk – az irodalmi programok, író-olvasó találkozók mellett. Ezekből a kiadványokból ajánlunk tízet.

Kapcsolódó
Csütörtöktől indul az őszi Margó Fesztivál
Harmadik alkalommal böngészhetünk ősszel is a friss könyvmegjelenések között a tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásáron párjaként megrendezett őszi Margón. Idén negyven kiadó mutatja be legfrissebb megjelenéseit, ezzel is felvezetve a karácsonyi könyves időszakot.
Simon Márton: Rókák esküvője
A Dalok a magasföldszintről című kötete után újra a megszokott verses formában jön Simon Márton új kötete, a Rókák esküvője. A költő a Polaroidokkal egészen különleges dolog katalizátora lett – socialmedia-képessé tette az irodalmat, nevezetesen a lírát. Ha esetleg nem tudná, övé a Szöveges kontent nevű Facebook-oldal, amely a hagyományos irodalmi folyóiratokhoz képest hatványozottan több emberhez juttat el verseket. Slammelt, slamtábort szervezett, slambajnokságot nyert, aztán fontos alakja lett a fiatal költészetnek.
„Egy fokkal szomorkásabb lett, mint amit eleinte terveztem” – így beszélt a költő az új kötetről a KönyvesBlognak. Az enigmatikus címadásról pedig ezt mondta: „A rókák esküvője egyébként egy népszerű motívum a japán folklórban. Két jelentése is van. Az egyszerűbb, ami magyarul úgy hangzik, hogy »veri az ördög a feleségét«, vagyis esik, bár süt a nap. Nekem a másik jelentése tetszett igazán: a mocsári, vízparti lidércfényeket nevezték a rókák esküvőjének.”
Jelenkor, 2018.
Horváth Csaba: Reptéri nyúl – Beszélgetések Tóth Krisztinával
Vers, novella, regény, dráma, gyerekkönyv – Tóth Krisztina az irodalom minden műfajában kipróbálta magát. Ötvenedik születésnapjára a Magvető Kiadó a legjobb verseit tartalmazó Ünnep című kötettel lepte meg, s most egy beszélgetőkönyv is megjelent vele. „Hiába próbálja takargatni földönkívüliségét – felnőttként már jóval sikeresebben, mint gyerekként –, sokszor úgy érzi magát, mint egy marslakó. Vagy egy zebrán átkelő nyúl. Vagy egy reptéri nyúl – mert akármilyen furcsa, abban a nagy zajban is élnek nyulak” – így szól a könyv fülszövege. A beszélgetések világában egybefolyik az alkotó és az életműve, és megmutatja magát Tóth Krisztina érzékeny, érzéki és szellemes szövegvilága.
Noran Libro, 2018.
Szendi Nóra: Természetes lustaság
Végre itt van az a könyv, amely megörökíti, s halhatatlanná teszi a couch-potato nemzedéket, amely a legkevésbé sem akar halhatatlanná lenni. Szendi Nóra fiatal hőse mindenekelőtt lusta: lusta kapcsolatokat kötni, lusta új állás után nézni, lusta karriert építeni vagy legalább változtatni mindennapi rutinján. Szép lassan mégis megtörténik vele minden, ami az időtlenségbe dermedt Magyarországon csak megtörténhet egy harmincas évei elején járó férfival. A regény alakjait, a szendvicsembertől kezdve a BKV-ellenőrökön át az ügyeskedő vállalkozóig, valamennyien ismerjük, mégis újra és újra magával sodor a szerző karakterábrázolásának nyelvi hitelessége és találékonysága, prózájának féktelen ereje. Hol élünk? Hogy élünk? – Szendi Nóra második regénye nem marad rest nekiszegezni e kérdéseket olvasóinak.
Kalligram, 2018.
Vámos Miklós: Legközelebb majd sikerül
Vámos Miklós új regényének „ürügye” zenei, témája viszont sokkal tágabb ennél. Ahogy a szerző megfogalmazta: „Ludwig van Beethoven, ha a zenészek hamisan játszottak, mindig azt mondta: Legközelebb majd sikerül. Márpedig majdnem mindig hamisan játszottak, a muzsikusoknak legalább a fele műkedvelő nemesember volt akkoriban. Új regényem kilenc év története, Beethoven kilenc szimfóniáján alapul. Az estemen az én legutóbbi kilenc évemről szeretnék mesélni.”
Vámos nem párkapcsolati tanácsadó, nem pszichológus, mégis sokszor keresik magánéleti problémákkal. „Úton-útfélen megállítanak, beszélgetést kezdeményeznek. Sokan keresnek a neten, kérik, találkozzunk – élet-halál kérdése –, csak én segíthetek” – mondja. Ezért határozott úgy, hogy egy hozzá hasonló amatőr kapcsolatjavítóról ír könyvet. A regény „voltaképp szimfonikus regény (...), zenés próza. Végül örömpróza? Bárcsak.”
Athenaeum, 2018.
Yuval Noah Harari: 21 lecke a 21. századra
Harari könyveit állítólag Orbán Viktor is olvassa, de a francia Macron és az amerikai Obama is nagyra becsüli a gondolatait. Az izraeli akadémikus két magyarul is megjelent, nemzetközi bestseller kötetében közérthetően, szellemesen és lényeglátóan értekezik az emberiség történelméről, származásunkról, jövőbeli céljainkról. Miután a Homo Deusban felvázolta az ember jövőképét – gyakran jóval pozitívabb szemmel, mint a jórészt pesszimista közgondolkodás –, a 21 lecke a 21. századra című könyv a közeli jövőbe tekint. Harari szerint az olyan globális problémák, mint a klímaváltozás, a technológiai fejlődés etikai vonatkozásai, a nukleáris veszély még fontosabbá teszi a kooperációt a világ országai között. Harari szerint ezért fontos az EU, az ENSZ, ezért hiba a Brexit és a nacionalizmus, és ezért vízválasztó Donald Trump megjelenése.
Animus Kiadó, 2018
Pető Andrea: Elmondani az elmondhatatlant – a nemi erőszak Magyarországon a II. világháború alatt
Polcz Alaine 1991-ben megjelent, Asszony a fronton című, saját életén alapuló kötete volt az első itthon, amely mert beszélni – ráadásul nyilvánosan – arról, hogy a világháború alatt az országban állomásozó vagy átvonuló katonák nők tömegeit bántalmazták szexuálisan. Nem véletlen az évtizedes hallgatás: a kötet végén a háborút a fővárosban, viszonylagos biztonságban átvészelő édesanyja sem hisz a szerzőnek, amikor megpróbálja kibeszélni a vele történteket.
Az elmúlt majdnem három évtizedben azonban megkezdődött a feldolgozása a hadviselésnek ennek a sokáig láthatatlan és kibeszéletlen részének is. Pető Andrea kötete a módszertani és elméleti nehézségeket szem előtt tartva, alaposan és érzékenyen elemzi a civil lakosság elleni atrocitások, azon belül is elsősorban a nők ellen elkövetett tömeges nemi erőszak történetét, ami politikai és személyes okokból is hosszú évtizedeken keresztül tabutémának számított.
Arra keresi a választ, hogy milyen események és elbeszélések formálták a nemi erőszakkal kapcsolatos kollektív emlékezetet, mi alakította ki a hallgatás és az elhallgatás spirálját, és végül hogyan vált a nők elleni erőszak története emlékezetpolitikai csatározások játékszerévé. A környező országokban történt hasonló esetek összehasonlító elemzésével igyekszik feltárni azokat a tényezőket, amelyek egy háborúban tömeges nemi erőszak elkövetéséhez vezetnek. Részletesen kitér a nemi erőszak láthatóvá tételére, és ennek emlékezetpolitikai és jogi gyakorlatára is. Végül a hozzáférhető szovjet forrásokat feldolgozva kísérletet tesz rá, hogy a másik oldal szempontjait is bemutassa.
A szerzővel Stumpf András beszélget szombaton este 20:30-kor a Margón.
Jaffa Kiadó, 2018
Vajda Pierre: Ripityom – Jávor Pál, aki kétszer halt meg
Volt egy korszak, amikor Jávor Pál, a színész testesítette meg az összes magyar társadalmi toposzt a szerepein keresztül. Nincstelen, jóképű törtető, lángoló hazafi, reformer mérnök, nyalka huszártiszt, eladósodott földesúr, reménytelen, öngyilkosságra hajlamos bússzerelmes, városi polgár, krakéler párbajhős, kedélyes úri huncut, zsidó és keresztény, de mindenekelőtt mindig mosolygós férfiideál, aki képes meghódítani a közönséget, nemre és korra való tekintet nélkül. Az idő tájt mindenki a szíve mélyén egy kicsit Jávor szeretett volna lenni.
Vajda Pierre kötete arra keresi a választ, hogy a nyolcvan filmszerep előtt, alatt és közben milyen is volt Jávor Pál a vásznon kívül, a való életben. Alakjához már életében legendák tapadtak, amikor pedig mindössze 57 évesen, hosszú betegség után elhunyt, újabbak kaptak szárnyra. Állítólag még utolsó óráiban is cigányt hívatott és a János kórház kertjében húzatta a kedvenc nótáit.
A szerzővel Geszti Péter beszélget a kötetről a Margó Fesztiválon október 21-én vasárnap 14:00-kor.
Atheneum kiadó, 2018
Egy feminista nem jár rózsaszínben – és egyéb hazugságok
Feminizmusról – izgalmas nők tollából. Az eredetileg angolul megjelent kötet különlegessége, hogy a magyar verzió nem egyszerűen fordítás, hanem bővített, magyar szerzők írásaival kiegészített könyv. Már az induló névsor is impozáns volt olyan nevekkel, mint Bridget Jones kitalálója, Helen Fielding, a társadalmi kérdésekben nemcsak Hermione-ként, hanem a vásznon kívül is kiálló Emma Watson vagy a tavalyi Oscar-jelölt Saoirse Ronan. Hozzájuk csatlakozott a magyar csapat többek közt D. Tóth Krisztával, Szabó T. Annával vagy Kemény Zsófival. Valamennyien arról beszélnek, hogy mit jelent számukra a feminizmus és hogyan jelenik meg a mindennapjaikban ez az utóbbi időben számos sztereotípiával megterhelt kifejezés.
A kötethez kapcsolódva október 20-án, szombaton, 17:30-kor a Margó Fesztiválon D. Tóth Kriszta, Rácz Zsuzsa, Tóth Krisztina, Kemény Zsófi és Csapody Kinga beszélget majd Kertész Edina moderálása mellett arról, hogy vajon mik a leggyakoribb sztereotípiák a feministákkal kapcsolatban.
Menő könyvek, 2018
Nyáry Krisztián: Írjál és szeressél!
Az írók, költők és festők magánéletének szakavatott ismerője ezúttal a levelezésükbe ásta bele magát. Legújabb kötetében a magyar kultúrtörténet legszebb, legérdekesebb vagy éppen legfelháborítóbb szerelmes leveleit adja közre az üzenetek keletkezéstörténetével kiegészítve. A kötetben megtaláljuk Csokonai Vitéz Mihály, Móricz Zsigmond, Ady Endre, Nemes Nagy Ágnes, Kossuth Lajos, Örkény István, Jászai Mari, Krúdy Gyula, Latinovits Zoltán és még száz ismert magyar szerelmes sorait. Az 1526-tól 1976-ig terjedő időszakban született félénk udvarlólevél, pimasz széptevés, szemérmes viszontválasz, írásos erotika, hideg elutasítás, csalódott szakítás, könnyes búcsúlevél.
Az október 30-án megjelenő kötetből csütörtök este 19:00-kor kap ízelítőt a közönség a Margó fesztiválon Nagy-Kálózy Eszter, Rudolf Péter és a szerző tolmácsolásában.
Corvina Kiadó, 2018
Varró Dániel: A szomjas troll - Kis viking legendárium
Varró Dániel az utóbbi idők felnőtt versei után ismét visszakanyarod a kezdetekhez és a Túl a Maszat-hegyen hangvételéhez. Egy minieposzszerű, hosszabb, verses mesefüzért írt északi, skandináv beütésekkel. A kötetben trollokról, törpékről, éjelfekről és hasonló északi, skandináv mitológiai lényekről szóló verses mesék kerültek.
"Ahogy a gyerekeim nőnek, nekik is egyre inkább a hosszabbacska mesék érdekesek. A szereplőket itt is leginkább a gyerekeimről mintáztam. Van egy kis hablegényről szóló, dános, andersenes, amit a legkisebb kisfiam ihletett, aki a nagy testvéreihez próbál igazodni, de még nagyon pici, és nem tudja őket mindenben utánozni" - mesélte lapunknak a szerző az akkor még csak készülő kötetről.
Varró Dániel és a kötet illusztrátora, Maros Krisztina október 21-én vasárnap 15:30-tól beszélget a Margó Fesztiválon Berg Judittal.
Jelenkor Kiadó, 2018