A nagysikerű Pilinszky100 centenáriumi sorozat után, 2022-ben Nemes Nagy Ágnes-centenáriummal jelentkezik a Petőfi Kulturális Ügynökség és a Petőfi Irodalmi Múzeum, Juhász Anna irodalmár szervezésében. A Nemes Nagy 100 – „Viszonylagos öröklét" címmel induló beszélgetéssorozat egy egész évet szentel a XX. századi magyar költészet, esszéirodalom és fordítás egyik legjelentősebb alakjának megismerésére.
A Nemes Nagy Ágnes100 centenáriumi sorozat felépítése nagyban hasonlítana a 2021-es Pilinszky100 sorozathoz, hisz egy évnyi tapasztalatot gyűjtöttünk össze, mit szeret a közönség, minek van hatása, mivel lehet közel kerülni a befogadókhoz, mit érdekes kiemelni az életműből egy ilyen kerek évfordulón”
– árulta el Juhász Anna, így ismét számíthatunk irodalmi utazásokra, sétákra, estekre és diákokat megszólító programokra, ezúttal a MOM Kulturális Központtal partnerségben, minden hónapban.
A nyitórendezvényen, január 19-én Juhász Anna vendégei G. István László irodalomtörténész, a költőnő életművének kiváló ismerője, valamint Kútvölgyi Erzsébet színművész, Harcsa Veronika énekes és Gyémánt Bálint gitáros lesznek.
2022. január 19. 19 óra
Nemes Nagy 100 – „Viszonylagos öröklét" irodalmi beszélgetéssorozat
MOMkult
Kevésbé ismert, hogy Nemes Nagy Ágnes a gyerekirodalomban is maradandót alkotott, egyik legnagyobb sikere a Bors néni könyve, amelyből színházi előadás is született. A gyereklírához fűződő kettős viszonyáról sokat elárulhat, hogy verseinek gyűjteményes kötetei egy kivételével nem tartalmazzák gyermekverseit. Földes Annával készült korábbi interjújában így vélekedett a költő erről:
...rájöttem, hogy a gyermekvers: műfaj. Itt lehet valamit csinálni. Híve vagyok annak, miszerint a jó gyerekvers is ugyanolyan verscsírából indul ki, mint a valódi vers. Csak a feldolgozási módja, az előadási módja más. És hát ott is el tudtam játszadozni millióféle formával, rímmel, a magyaros ritmus meg a mértékes ritmus összecsengetésével, ahogy Weöres Sándortól tanultuk mindannyian.”
Évfordulóhoz köthetően számos esemény várja a versrajongókat a Móra Kiadó közreműködésével. Nemes Nagy Ágnes: Az aranyecset című családi verses-zenés mesejátékát a Zichy Szín-Műhely művészei állítják színpadra Szitha Miklós, Liszt-díjas ütőhangszer művész, zeneszerző által komponált zenével.
Nemes Nagy Ágnes: Az aranyecset
2022. január 14., 19 óra
6Szín
A tervek szerint kora tavasztól lesz látogatható a Nemes Nagy Ágnes meseösvény, melyet a Móra Kiadó az Aktív Magyarországgal közösen valósít meg, s melyet a Digitális Vándor alkalmazás segítségével járhatnak végig családok, kisiskolás gyerekcsoportok és minden versrajongó. Az ösvény, hasonlóan a korábbi Vuk meseösvényhez a Budai-hegységben kerül kialakításra, a költőnő 12. kerületi, Böszörményi úton található néhai otthonától indul.
A kerek évforduló alkalmából a Léna verses doboza versnépszerűsítő mozgalom egy versvideót készített Nemes Nagy Ágnes: Mennyi minden című verseskötetéből.
A Könyves Magazin információi szerint a Jelenkor Kiadó gondozásában várhatóan júniusban érkezik egy különleges Nemes Nagy Ágnes-képeskönyv, melynek címe: Maszk nem takarta már. Nemes Nagy Ágnes hagyatékában fennmaradt fényképei felvillantják életének főbb szakaszait nem éppen idilli gyerekkorától tündöklő fiatalságán és küzdelmes alkotóévein át irodalmi szerepének kiteljesedéséig. Minden fényképről ugyanaz a tiszta és áthatóan okos tekintet néz vissza. A fényképekhez Ferencz Győző válogatott a költő verseiből, prózai írásaiból, interjúiból szövegeket, amelyek végigkövetik Nemes Nagy Ágnes életét, bemutatják nézeteit a világról és az irodalomról, és egyben mint egy kis breviárium, válogatást nyújtanak életművéből. Várhatóan 2022 áprilisában jelenik meg az életműsorozat harmadik kötete, A névtelenek senkiföldje, mely a Nemes Nagy Ágnes által kötetbe felvett esszéket és tanulmányokat gyűjti egybe.
A programokkal kapcsolatos további részleteket január első napjaira ígérnek a szervezők, részleteket Juhász Anna és a PIM facebook oldalán találnak.
Fejléckép: Nemes Nagy Ágnes / fotó: Hunyady József / Fortepan