Könyv

Frida Kahlo színes káosza

2016.11.08. 16:11
Ajánlom
Így jellemezte a legendás mexikói festőnő otthonát az az írónő, aki most Frida Kahlo életét a környezetéhez, élettereihez fűződő viszonyán keresztül mutatja be legújabb könyvében.

A művészek esetében gyakran előfordul, hogy életük során bejárják a fél világot inspirációért, vagy a kiteljesedés reményében. Nem így Frida Kahlo, aki igazi lokálpatrióta volt és sok más mexikói forradalmár nőtársához hasonlóan őt is nagyon erősen foglalkoztatta örökölt hazájához fűződő viszonya.

Frida Kahlo ebből a szempontból azért is különleges, mivel élete nagy részét betegágyban töltötte: először a gyermekkori családi házban, később a Casa Azulban és a Kék Házban Coyoacán.

Így számára az otthon egyszerre volt szentély, műhely, börtön és palota,

amiben termékeny művészként, szenvedélyes állatbarátként és mindenekelőtt egy különleges női személyiségként létezett. A nemrégiben a Frances Lincoln kiadó gondozásában megjelent könyv Frida Kahlo életének 47 évét a művész több otthonán keresztül mutatja be. A könyv oldalain a Frida élettereiről készült, válogatott archív felvételeken keresztül tárul föl előttünk egy progresszív önéletrajz.

A szerző, Suzanne Barbezat így jellemezte Frida élettereit: 

a fotók jól dokumentálják, hogy Frida számára mekkora örömöt jelentett az a színes káosz, ami az otthona volt, tele állatfigurákkal, zöld növényekkel, műalkotásokkal és ajándéktárgyakkal.

Frida imádta a mexikói népművészeti tárgyakat, színes, hímzett lakástextileket, tradicionális mexikói bútorokat, ágyneműket és edényeket” - írja.

„Diegóval közös lakásukat is mexikói kézműves tárgyakkal pakolták tele. A szoba egyik sarkában például egy nagy Júdás figura lógott, a másik sarokban pedig egy csontváz pihent. Az egész ház, a székek és az ágyak telis-tele voltak olyan kedves üzenetekkel kihímzett párnákkal mint „Despierta corazon dormido” - azaz „Ébren alszik a szív” - és hasonlók. A szobát kerámiavázákba rendezett friss vágott virágok illata és színe töltötte meg. A falakon saját alkotásaik mellett az általuk tisztelt művészek festményei lógtak. Frida szenvedélyesen gyűjtötte a babákat és a játékokat, ezekből is jócskán akadt tehát a házukban” - ecsetelte az író.

A Diego Riverával közös Kék Házukat az állam megnyitotta a mexikói emberek előtt Diego 1957-es halála után, így itt, a Frida Kahlo Múzeumban a mai napig első kézből tapasztalhatják a turisták ezt a különleges atmoszférát. A múzeumot egyébként Frida régi barátja, a költő és kurátor Carlos Pellicer rendezte be és 1958-ban nyílt meg. Amikor Carlos befejezte a múzeum kialakítását, írt egy posztumusz levelet Fridának címezve, amiben ez állt: „Tegnap befejeztem az otthonod átrendezését. Meglátjuk, hogy mit kapok ezért, ha egyszer visszajössz ide. A szobában, amit stúdióként használtál, felakasztottam a falra néhányat a festményeid közül..”

A könyv egyébként Európában is megrendelhető ide kattintva.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.
Színház

„Meghallja-e a színház a segélykiáltásokat?” – itt a színházi világnapi üzenet

„Működhet-e a színház a különbözőségek együttélésének műhelyeként vérző traumáink figyelembevétele nélkül?” – Theodórosz Terzopulosz görög rendező sorai a színházi világnap kapcsán.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Zenés színház

Operaversenyt hirdet a Magyar Állami Operaház

A Magyar Állami Operaház 2025-ben első alkalommal rendezi meg az Országos Operaversenyt, amely elsősorban a magyarországi és határon túli intézmények énekesnövendékeit célozza meg.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv ajánló

Nádas Péter, Spiró György, Háy János és a mesterséges intelligencia is érkezik a Tavaszi Margóra

A Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál április 4-6. között újra a margitszigeti Kristály Színtéren várja az olvasókat. A fesztivál idén a hagyományok és az innováció találkozását helyezi középpontba, olyan témákkal, amelyek beépülnek a mindennapjainkba.
Könyv magazin

Beleolvasó – Viola Ardone: A nagy csoda

Viola Ardone a világsikerű Gyerekvonat – amelyből a Netflix készített azonos címmel filmet – és az Oliva Denaro című kötete után A nagy csodával zárja a huszadik század délolasz történelméről szóló regényeinek sorát. Olvasson bele ön is!
Könyv hír

Christoph Ransmayr lesz a PesText vendége

Ismét több világhírű szerző látogat Budapestre május 7–10. között. A Három Hollóban és a Petőfi Irodalmi Múzeumban zajló PesText kiemelt fellépője lesz Christoph Ransmayr, a kortárs német nyelvű irodalom egyik legnagyobb alakja.
Könyv hír

Veszprémi Szilveszter kapja az idei Sziveri János-díjat

A Sziveri János Társaság indoklása szerint Veszprémi Szilveszter költészetében rétegzetten, finoman nyúl a cigány mese- és irodalmi hagyományhoz, a családi mesekincstárhoz, a családi mítoszokhoz, a szülőkről a gyerekre szálló nomadikus világkép gesztusrendszeréhez.
Könyv ajánló

Múzeumok a világjárvány árnyékában

A COVID-19 pandémiáról szóló könyvet jelentetett meg a Néprajzi Múzeum: Berényi Marianna kötetében azt vizsgálta meg, hogyan költöztek át a múzeumok az online térbe a világjárvány ideje alatt.