Könyv

Ha szerette ezeket a filmklasszikusokat, a rájuk hajazó könyveket is fogja

2018.02.22. 09:17
Ajánlom
Remek és kevésbé sikerült könyvadaptációkat mind ismerünk - most azonban tíz olyan könyv-film párost mutatunk, amelyeknek látszólag semmi közük egymáshoz, mégis, ha egyiket szerette, a másikat is szeretni fogja.

Van, hogy egy film olyan hatással van ránk, hogy sajnáljuk, ha véget ér, mert szeretnénk még a világában bolyongani - erre kínál megoldást a Buzzfeed, amely cikkében összeszedett egy maréknyi remek filmet, és azokhoz témában, helyszínben, hangulatban illő könyvet társított. Nem klasszikus könyvadaptációkról van szó tehát, hanem szabad asszociációkról. 

Elveszett jelentés - Az idő partjain (Ruth Ozeki)

Sofia Coppola kommunikációs szakadékokról és magányról szóló filmjében Bill Murray bolyong egyedül a többmilliós Tokyo-ban. Az idő partjain cím könyvben többek között szintén japán főváros a helyszín, ahol egy osztálytársai által kicikizett iskoláslány keres menedéket - az ő naplóját találja meg az író és kezdi el felgöngyölíteni történetének szálait. Ruth Ozeki amerikai-japán származású író, aki egyébként 2010 óta zen buddhista pap - ehhez illően a regény remekül megragadja a film melankolikus-meditatív hangulatát.

140-145212.jpg

Jelenet az Elveszett jelentés című filmből (Fotó/Forrás: Port.hu)

Eredet - Ubik (Philip K. Dick)

Nincs olyan jövőt, mesterséges intelligenciát, az elménket, vagy a létezésünket érintő kényelmetlen kérdés, amit Philip K. Dick ne tett volna már fel. Mi a valóság? Ébren vagyunk vagy álmodunk? - kérdezi például Christopher Nolan filmje, egy heist-történetbe csomagolva. Dick ugyanezt egy üzletember halálával kapcsolatban fejtegeti, és még szorongatóbb választ ad rá, mint a film.

629-145325.jpg

Jelenet az Eredetből (Fotó/Forrás: InterCom)

Ponyvaregény - Testvérlövészek (Patrick deWitt)

A kanadai író regénye igazi posztmodern western, vicces és szórakoztató fejhajtás az olcsó cowboy-füzetek előtt. A műfaj Tarantinohoz is közel áll (lásd: Django elszabadul, Aljas nyolcas), de legismertebb filmje, a Ponyvaregény pont nem western. Viszont ponyva, a legnemesebb fajtából, csak úgy mint deWitt könyve. A regény testvérpárja pedig a vadnyugat Vincent és Jules párosa, akik erőszakos összecsapások és mocskos szópárbajok mellett szót kerítenek saját esendőségükről és az emberi élet értelméről is.

690-145417.jpg

Jelenet a Ponyvaregényből (Fotó/Forrás: SBI / Port.hu)

Juno - Eleanor és Park (Rainbow Rowell)

Az egykori sztriptíztáncosnő forgatókönyvéből készült mozi egy esetlen futóról és egy lázadó tinilány szerelméről szól, amelybe nem kis bonyodalmat hoz, hogy utóbbi teherbe esik. A film hatalmas kritikai és közönségsiker volt 11 éve, és egy Oscarig kedveskedte magát. A könyv két hasonló figura románcát meséli el, akik össze is illenek meg nem is, ezt tudják is meg nem is - de meg is próbálják, meg nem is. Szinte hallani a sorok között a Juno kedves soundtrackjét, miközben a regény a filmhez hasonlóan a tinilét árnyoldalait sem hagyja szó nélkül.

069-145514.jpg

Jelenet a Junóból (Fotó/Forrás: Port.hu)

Chihiro Szellemországban - A temető könyve (Neil Gaiman)

Miyazaki ihletett animéja Oscart nyert és ma is a műfaj legjobbjai között emlegetik - nem is lehet könnyek nélkül végignézni Chihiro kanosszajárását a Szellemországban. Gaiman könyve hasonló közegben játszódik, és hangulata is az animére hajaz: főhőse egy kisfiú, akinek szüleit megölték, ezért a temető szellemei nevelték fel. Fantasy és horror, mese és dráma remek koktélja a magyarul 2010-ben megjelent könyv.

476-145617.jpg

Jelenet a Chihiro szellemorszgában című filmből (Fotó/Forrás: Best Hollywood / Port.hu)

Vissza a jövőbe - Mire eljutsz hozzám (Rebecca Stead)

Felsorolni is nehéz, miért zseniális és klasszikus Robert Zemeckis mozija - épp ezért tűnik merész társításnak mellé Rebecca Stead ifjúsági regénye, amely a filmmel ellentétben igencsak megosztotta az olvasókat. Nincs benne bolondos professzor és Delorean, van viszont 80-as évek, barátság, időutazás és egy rejtély - ami ha elkapja az embert, egész biztosan maradandó olvasmányélménnyel gazdagodik.

382-145719.jpg

Jelenet a Vissza a jövőbe című filmből (Fotó/Forrás: Port.hu)

Amélie csodálatos élete - A sündisznó eleganciája (Muriel Barbery)

Látszólag egyszerű, hétköznapi figurákról szól a film és a könyv is - olyanokról, akik mellettünk ülnek a metrón, vagy épp felettünk laknak, de semmit nem tudunk róluk. Pedig az ő életük is igazi csodákat rejt - elég csak megismernünk őket. 

857-145819.jpg

Jelenet az Amélie csodálatos élete című filmből (Fotó/Forrás: Port.hu)

Brian élete - Biff evangéliuma (Christopher Moore)

Jézus életének főbb epizódjait mind ismerjük - a Monty Python filmje és Chritopher Moore könyve azonban egészen egyedi szemszögből enged bepillantást a Megváltó életébe és korába. A film főhősét, Briant véletlenül összekeverik a prófétával, míg Biff nemcsak ismeri Jézust, de egyenesen ő a legjobb haverja. Mindkét művet áthatja az életigenlés és a humor - gyengédebb, vagy egészen fekete formájában.

077-145951.jpg

Jelenet a Brian életéből (Fotó/Forrás: Port.hu)

Éjfélkor Párizsban - A párizsi feleség (Paula McLain)

A 20-as évek Párizsa elevenedik meg mindkét műben. A film főhőse Gil, aki épp házassága előtt áll, de folyton a múltba réved - egészen ameddig valójában el nem jut álmai helyszínére és idejébe, hogy aztán rájöjjön: az ott élő idoljai ugyanúgy a múltat sírják vissza mint ő. Paula McLain regénye Ernest Hemingway és első felesége románcán keresztül ad kor és emberrajzot, és szintén azt bizonyítja be, hogy voltaképp mindegy a kor és a helyszín, az emberi természet örök. 

095-145951.jpg

Jelenet az Éjfélkor Párizsban című filmből (Fotó/Forrás: Port.hu)

Donnie Darko - Gödel, Escher, Bach (Douglas R. Hofstadter)

Különleges utazás a könyv és a film is - valóságos és szürreális összeolvadása  valami elképesztő masszává, amit lehet hogy nem fogunk fel teljesen, de már a részletei is olyan zseniálisak, hogy újra és újraolvassuk/nézzük, csak hogy még többet felfogjunk a rejtélyből. Ha tetszett Richard Kelly rendhagyó tinidrámája, Hofstadter matematikai gondolkodást, filozófiát és szimmetriát elegyítő kultkönyvét is szeretni fogja. 

Donnie Darko

Donnie Darko (Fotó/Forrás: Pandora Cinema / Northfoto)

Fejléckép: Jelenet az Amélie csodálatos életéből (Fotó/Forrás: Port.hu)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Gyermekotthonok lakóinak és gondoskodó közösségeknek viszi el a klasszikus zenét a Concerto Budapest

Gyermekotthonokban, idősotthonokban és kórházakban, összesen hét helyszínen tartanak ingyenes adventi koncertet a Concerto Budapest művészei december 10. és 21. között.
Vizuál

Magyar írók naplóit mutatja be a PIM új kiállítása

A Halálom esetén elégetendő! címmel nyílt tárlat több szempontból mutatja be az írói naplókat: milyen altípusai lehetnek, milyen füzetbe és hány éven keresztül íródtak, hogyan kerültek a múzeumba, miképpen alakul bennük a makrotörténelem mikrotörténetté.
Klasszikus

Benjamin Appl karácsonyi lemezt adott ki

A világhírű dalénekes új albumán német, osztrák, angol, amerikai, svéd és francia karácsonyi dalok is szerepelnek. A felvételen a regensburgi dóm gyerekkórusa működik közre, ahol egykor Benjamin Appl is énekelt.
Vizuál

Ingyenesen lesz látható online a Janó Manó című magyar animációs sorozat második évada

Az alkotók reményei szerint a sorozat megtekintése során a gyerekek úgy jutnak hasznos információkhoz az őket körülvevő világról, hogy közben végig izgulhatják a kedvenc szereplőik bolygólyukért vívott csatáját 
Színház

Nagy Feró Hamletjével indul útjára az Akvárium Színházi Műhely

Januártól izgalmas színházi előadások színtere is lesz Budapest egyik legkedveltebb közösségi helye, az Akvárium Klub. Az Akvárium Színházi Műhely első előadása január 13-ra várható.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv podcast

„Ez mennyiben saját út?” – Grecsó Krisztián a Lírástudók vendége

Az Apám üzent című regény nyomozás a családi múlt után, ami során feltárulnak az előző generációk férfimintái. Grecsó Krisztiánt az autofikció divatjáról és saját történeteiről kérdezte Grisnik Petra.
Könyv libri

Az olvasók is támogathatják a Libri karácsonyi könyvadományozó akcióját

Karácsonykor is a könyv a legjobb ajándék – az olvasás öröme azonban nem mindenki számára adott. Az idei ünnepi időszakot az Ökumenikus Segélyszervezettel, az olvasókkal, partnereivel és kollégáival együtt szeretné szebbé tenni a Libri.
Könyv interjú

Grecsó Krisztián: A gyerek felől nyitunk az irodalom felé

Különleges, nem mindennapi feladatot vállalt Grecsó Krisztián író azzal, hogy rendhagyó irodalomórákat tart a középiskolás korosztálynak a Müpa zászlóterében. A négy alkalomból álló sorozat keretében az alkotás és az énkeresés viszonyáról mesél.
Könyv kritika

A falu, ahol a baglyok Demjén Rózsit huhognak

Vass Norbert novellafüzérében egy fiktív somogyi falu szürreális világa tárul elénk, ahol a népi babonák és a popslágerek szerves egységben alakítják a helyiek hétköznapjait. Kappanfölde kritika.
Könyv kritika

Miért adhat boldogságot a megalázottság? 

A Torino árnyékában című regény nem a benne rejlő testiség miatt felnőttirodalom, hanem mert a lélekben turkál. Az olvasóéban is! Kritika Ivana Dobrakovová új kötetéről.