Több mint háromszázezer könyvet távolítottak el a török iskolák és könyvtárak polcairól és semmisítettek meg a 2016-os katonai puccs óta adta hírül a török oktatási minisztérium tájékoztatása alapján a The Guardian.
Ziya Selçuk, török oktatási miniszter a múlt héten jelentette be, hogy 301,878 kötetet semmisítettek meg, mivel a kormány fellép minden, a jelenleg Amerikában tartózkodó Fethullah Gülen muszlim hitszónokhoz köthető dolog ellen.
Törökország álláspontja szerint Gülen uszított a 2016-os sikertelen katonai puccsra. Ezt az érintett tagadja.
A könyvek számát elsőként a népszerű Hürriyet című újság hozta nyilvánosságra, az elkobzott és elégetett kötetek képeit pedig a Kronos27 hírportál hozta le. A Turkey Purge oldal - amely saját megfogalmazása szerint fiatal újságírók kis csoportja, amely az elnyomó rendszer alatt szenvedő emberek hangja próbál lenni - arról számolt be, hogy
2016-ban egy matematikakönyvet tiltottak be, mert az egyik feladatban "F pontból és G pontba" kellett vonalat húzni, ezek pedig Fethullah Gülen monogramjának betűi.
2016 decemberében a BirGün napilap írta meg, hogy 1,8 millió olvasókönyvet azért zúztak be és nyomattak újra, mert szerepelt bennük a "kifogásolható" Pennsylvania kifejezés. Itt él ugyanis Gülen. Emellett átnevezték Ankara Gülen nevű utcáit.
A szólásszabadsággal foglalkozó szervezetek aggályosnak tartják az oktatási miniszter bejelentését.
Az utóbbi három évben megtizedelték a kiadási piacot Törökországban. 29 kiadót zárattak be a rendkívüli állapot alatt terrorista propaganda terjesztéséért"
- áll a nemzetközi és az angol PEN klub közös nyilatkozatában.
Az angol PEN 2018-as jelentésében közölte, hogy a sikertelen puccskísérlet utáni rendkívüli állapot bevezetését követően 200 sajtóorgánumot és kiadó szervezetet zártak be. 80 író ellen nyomoztak és emeltek vádat, 5822 egyetemi oktatót bocsátottak el összesen 118 állami egyetemről. A riport megállapítása szerint "válságban van a szólásszabadság" Törökországban.
A kormány drámai mértékben megnövelte a befolyását a sajtóban és a könyvkiadásban ezáltal elhallgattatva a kritikus hangokat"
- összegezte a PEN. "Felhívjuk a török hatóságokat, hogy engedjék meg a független kiadóvállalatok újranyitását és haladéktalanul hagyják abba a szólásszabadság ellen folytatott hadjáratot!"
(via The Guardian)