Könyv

Idén nem ítélik oda az irodalmi Nobel-díjat

2018.05.04. 11:02
Ajánlom
A közelmúlt botrányai nyomán szinte működésképtelenné vált Svéd Akadémia pénteken jelentette be a lépést, amire eddig szinte csak háborús években volt példa.

A csütörtök este hozott döntés szerint egy évvel elhalasztják a díj odaítélését, vagyis 2019-ben két irodalmi Nobel-díjat osztanak ki - olvasható az akadémia honlapján. A kitüntetés elhalasztása egy elhúzódó botrány kicsúcsosodása. 

Katarina Frostenson

Katarina Frostenson (Fotó/Forrás: Ole Jensen - Corbis / Getty Images Hungary)

Tavaly novemberben láttak napvilágot azok a vádak, melyek szerint az Akadémia egyik tagjának, Katarina Frostenson költőnek a férje, Jean-Claude Arnault francia fotográfus több nőt is szexuálisan zaklatott. Ennek hatására az irodalmi díjat odaítélő 18 tagú testület három tagja lemondott tisztségéről tiltakozásul, amiért Frostensont nem zárták ki. Ezen felül 

Arnault állítólag kiszivárogtatta hét korábbi Nobel-nyertes nevét. A fotós mindkét vádat tagadta. 

Az Akadémia tagjai korábban példátlan vitákba keveredtek a sajtóban, Sara Danius, az Akadémia állandó elnöke pedig április 12-én lemondott tisztségéről, ahogy egy háromórás megbeszélés után Frostenson is. Danius lemondása ellen Svédországszerte tiltakoztak, mivel ezzel egy férfi viselt dolgai miatt egy nő "vitte el a balhét".

Az 1786 óta működő Svéd Akadémia tagsága eredendően életre szól, ami azt eredményezi, hogy 

bármely tag lemondásával egy megüresedett hely marad, amíg az adott tag el nem halálozik.

A jelenlegi lemondásokat követően XVI. Károly Gusztáv svéd király bejelentette, hogy változtatnak az Akadémia szabályzatán, hogy a  leköszönő tagok helyére újakat lehessen kinevezni. 

Az Akadémia pénteki bejelentése szerint a következő egy évet a 18 helyett jelenleg mindössze 11 taggal rendelkező testület tagságának újraépítésével, a működésének újjászervezésével fogja fordítani. Utóbbiba beletartozik a szabályzat modernizálása, többek közt lemondási lehetőség biztosítása a tagoknak, emellett szigorítják az összeférhetetlenségi kérdéseket és a titkos információk kezelését.

Az, hogy az Akadémia pontosan hogyan választja ki az irodalmi Nobel-díj díjazottját, titok. Az Akadémia tagjai minden év februárjában közel 200 szerzőt jelöl, ezt májusra szűkítik a döntősökre, végül öt szerző marad a nyárra. A Svéd Akadémia rendszerint október első felében jelenti be az irodalmi Nobel-díj nyertesét.

A Nobel-díj arany medálja és William Butler Yeats (1865-1939) költő kézirata a Sligo múzeumban. Yeats 1923-ban vehette át az elismerést.

A Nobel-díj arany medálja és William Butler Yeats (1865-1939) költő kézirata a Sligo múzeumban. Yeats 1923-ban vehette át az elismerést. (Fotó/Forrás: Epics / Getty Images Hungary)

Korábban hat alkalommal volt példa arra, hogy az 1901-ben alapított irodalmi Nobel-díjat nem osztották ki: 19014-ben, 1918-ban, 1935-ben, 1940-ben, 1941-ben, 1942-ben és 1943-ban.

Nem ítélték oda az első és második világháborúban, az 1935-ös hiátus okát pedig soha nem közölték. 

Az Akadémia szabályzata kimondja: "Ha a szóba jöhető munkák egyike sem bír az első bekezdésben meghatározott jelentőséggel, ebben az esetben a díj összegét félre kell tenni az azt követő évre."

Az irodalmi Nobel hírnevét az utóbbi években megtépázták a botrányok. Legutóbb az okozott közfelháborodást, hogy az Akadémia 2016-ban Bob Dylannek ítélte oda a díjat, melyet korábban olyan neves szerzők vehettek át, mint Samuel Beckett vagy Rabindranath Tagore. Az indoklás szerint azért, mert az énekes "új kifejezésmódot alakított ki az amerikai énekes hagyományban". 

(via The Guadrian)

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

„Vissza a pénzt a kultúrába!” – Duda Éva és Fodor Tamás felolvasta a FESZ követeléseit a Civil Sugárúton

Az 1848-as forradalom évfordulója alkalmából Civil Sugárút néven, civil szervezetek részvételével tartottak eseménysorozatot a Hősök tere és az Andrássy út között március 14-én és 15-én. Itt hangzott el a Független Előadó-művészeti Szövetség kiáltványa.
Plusz

„Nem karriert, sokkal inkább magamat próbáltam építeni” – interjú Menyhárt Jenővel, az Európa Kiadó énekes-gitárosával

„Az én fejemben is többször megfordult, hogy disszidáljak. Egyszer ténylegesen közel kerültem ahhoz, hogy meg is tegyem” – meséli az Európa Kiadó énekes-gitárosa, Menyhárt Jenő. Interjú.
Színház

Harmadszor mutatta be a Szegedi Nemzeti Színház az anatevkai tejesember történetét

Király Levente és Gregor József után ezúttal Borovics Tamás bújt Tevje bőrébe a Hegedűs a háztetőn című musical szegedi előadásában. A zenés produkció márciusban három, áprilisban további két alkalommal látható a Nagyszínházban.  
Vizuál

Petőfi 200 – Vetítéssorozat indul a Toldi Moziban

Március 23. és június 8. között klasszikus filmek és szakértői beszélgetések segítségével idézhetjük meg a kétszáz éve született költő alakját, emlékezetét.
Színház

Egri Márta és Péter Kata szerepelnek a Gólem Színház új bemutatójában

Borgula András Szorítsd meg a kezem címmel Marianna D. Birnbaum önéletrajzi írásaiból rendez színdarabot: egy nő találkozik a kómában fekvő anyjával. De vajon tényleg találkoznak?

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv világirodalom

Megvan, kik közül kerül ki 2023-ban a Nemzetközi Booker-díj győztese

Ukrajna egyik legnépszerűbb szerzője, egy halálból visszatért író, illetve olyan művész is szerepel a 2023-as Nemzetközi Booker-díj jelöltjei között, aki lediktálta a regényét – adta hírül a The Guardian online felületén.
Könyv podcast

„Szerelmes vagyok Martonvásárba” - Prieger Zsolt a Lírástudók vendége

Az Anima Sound System tagját első könyvéről, lokálpatrióta lelkesedésről, a férfilélek női oldaláról és jövőbeli terveiről kérdezte a Lírástudók műsorvezetője, Grisnik Petra.
Könyv magazin

Beleolvasó – Boldizsár Ildikó: „Hogyan segítsek én terajtad?”  

„A világmindenség globális kérdései helyére a szűkebb közösségek, családok problémái kerültek, így váltották fel a mítoszokat a mesék” – írja a meseterápia meghonosítója legújabb könyvében. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Könyv interjú

„A legnagyobb tanítóim a gyerekek” – interjú Samuel Allo mesemondóval és Gombos Kata kiadóvezetővel

Húsz évvel ezelőtt egy bretagne-i tanár felkerekedett, hogy bejárja a világot, és szállásért, fuvarért cserébe meséket osszon meg az emberekkel. Samuel Allo vándor mesemondó a Kisgombos Könyvek alapítójával, Gombos Katával együtt mesélt lapunknak.
Könyv gyász

Elhunyt Óe Kenzaburo Nobel-díjas japán író

Nyolcvannyolc évesen elhunyt Óe Kenzaburo Nobel-díjas japán író, béke- és antinukleáris aktivista - jelentette be hétfőn kiadója, a Kodansha Ltd.