A csütörtök este hozott döntés szerint egy évvel elhalasztják a díj odaítélését, vagyis 2019-ben két irodalmi Nobel-díjat osztanak ki - olvasható az akadémia honlapján. A kitüntetés elhalasztása egy elhúzódó botrány kicsúcsosodása.
Tavaly novemberben láttak napvilágot azok a vádak, melyek szerint az Akadémia egyik tagjának, Katarina Frostenson költőnek a férje, Jean-Claude Arnault francia fotográfus több nőt is szexuálisan zaklatott. Ennek hatására az irodalmi díjat odaítélő 18 tagú testület három tagja lemondott tisztségéről tiltakozásul, amiért Frostensont nem zárták ki. Ezen felül
Arnault állítólag kiszivárogtatta hét korábbi Nobel-nyertes nevét. A fotós mindkét vádat tagadta.
Az Akadémia tagjai korábban példátlan vitákba keveredtek a sajtóban, Sara Danius, az Akadémia állandó elnöke pedig április 12-én lemondott tisztségéről, ahogy egy háromórás megbeszélés után Frostenson is. Danius lemondása ellen Svédországszerte tiltakoztak, mivel ezzel egy férfi viselt dolgai miatt egy nő "vitte el a balhét".
Az 1786 óta működő Svéd Akadémia tagsága eredendően életre szól, ami azt eredményezi, hogy
bármely tag lemondásával egy megüresedett hely marad, amíg az adott tag el nem halálozik.
A jelenlegi lemondásokat követően XVI. Károly Gusztáv svéd király bejelentette, hogy változtatnak az Akadémia szabályzatán, hogy a leköszönő tagok helyére újakat lehessen kinevezni.
Az Akadémia pénteki bejelentése szerint a következő egy évet a 18 helyett jelenleg mindössze 11 taggal rendelkező testület tagságának újraépítésével, a működésének újjászervezésével fogja fordítani. Utóbbiba beletartozik a szabályzat modernizálása, többek közt lemondási lehetőség biztosítása a tagoknak, emellett szigorítják az összeférhetetlenségi kérdéseket és a titkos információk kezelését.
Az, hogy az Akadémia pontosan hogyan választja ki az irodalmi Nobel-díj díjazottját, titok. Az Akadémia tagjai minden év februárjában közel 200 szerzőt jelöl, ezt májusra szűkítik a döntősökre, végül öt szerző marad a nyárra. A Svéd Akadémia rendszerint október első felében jelenti be az irodalmi Nobel-díj nyertesét.

A Nobel-díj arany medálja és William Butler Yeats (1865-1939) költő kézirata a Sligo múzeumban. Yeats 1923-ban vehette át az elismerést. (Fotó/Forrás: Epics / Getty Images Hungary)
Korábban hat alkalommal volt példa arra, hogy az 1901-ben alapított irodalmi Nobel-díjat nem osztották ki: 19014-ben, 1918-ban, 1935-ben, 1940-ben, 1941-ben, 1942-ben és 1943-ban.
Nem ítélték oda az első és második világháborúban, az 1935-ös hiátus okát pedig soha nem közölték.
Az Akadémia szabályzata kimondja: "Ha a szóba jöhető munkák egyike sem bír az első bekezdésben meghatározott jelentőséggel, ebben az esetben a díj összegét félre kell tenni az azt követő évre."
Az irodalmi Nobel hírnevét az utóbbi években megtépázták a botrányok. Legutóbb az okozott közfelháborodást, hogy az Akadémia 2016-ban Bob Dylannek ítélte oda a díjat, melyet korábban olyan neves szerzők vehettek át, mint Samuel Beckett vagy Rabindranath Tagore. Az indoklás szerint azért, mert az énekes "új kifejezésmódot alakított ki az amerikai énekes hagyományban".
(via The Guadrian)