„…nyugodtan olvashat majd bármit, ha könyvet látok a kezében, nem fogok kötekedni.”
„Fontos, hogy annak, amit olvas, legyen tanulsága és követendő példát mutasson.”
„Az a lényeg, hogy bele tudják magukat élni a főhősök helyzetébe. Lehet vicces, izgalmas, megható, de nem kell, hogy mindenképp tanítson valamit.”
„Nálam pluszpont, ha felnőttként is érdemes forgatni.”
A fenti válaszokat gyakorló anyukák adták arra a kérdésre, mit várnak egy gyerekkönyvtől, mi alapján választanak, ha könyvvásárlásra kerül a sor. Vannak, akik az aktuális – bölcsibe-oviba-bilire szoktató – problémára keresik a gyógyírt, mások pusztán szórakoztatni szeretnék az esti mese alatt csemetéjüket (és a belealvást megelőzendő, saját magukat), de akadnak olyanok is, akik jól bevált sorozatokhoz, vagy szimplán régi, gyerekkori kedvencükhöz nyúlnak. Kérdés azonban, hogy egy-egy kiábrándító választás után fenn tudják-e tartani a lelkesedést,
és vajon, amikor arra kerül a sor, hogy a gyerek maga keres olvasnivalót, lesz-e még benne kellő kitartás, lelkesedés és érdeklődés?
Ijesztő tapasztalat, hogy kiskamasz korukra a gyerekek többnyire leszoknak az olvasásról. Hibáztathatjuk ezért a kötelező olvasmányok sokat emlegetett „feketelistáját”, az okoseszközöket, a videómegosztó oldalakat, mindenesetre lándzsát törni az olvasás mellett a digitális világban nem könnyű feladat. Márpedig, aki szereti a könyveket, annak épül a szókincse, fejlődik a fantáziája, javul a szövegértése, nyitottabb, empatikusabb szemlélettel tekint a világ dolgaira.
Az olvasás rácsodálkozás, újabb és újabb világok felfedezése, tapasztalatszerzés és lelki építkezés.
Semmihez sem fogható utazás, melynek alapjait a gyerekkor teremti meg – aki pedig már itt eltávolodik a könyvek világától, annak később egyre nehezebb lesz visszatalálnia. Érdemes tehát nem elengedni a gyerekek kezét és időt és energiát sem sajnálva ott maradni mellettük, az útitársuk lenni, véleményt cserélni, beszélgetni, a már olvasni tudókkal is együtt fedezni fel a könyves univerzumot.
A Fidelio most induló rovatában a gyerekirodalmi szcéna képviselőit, szerzőket, kiadókat és illusztrátorokat megszólaltatva igyekszünk megmutatni azokat az aktuális irányzatokat, amelyek segíthetnek a gyerekirodalmi kínálat tengerében a minőség felé vezető támpontokat, fogódzókat találni. A nagy klasszikusokat és a legfrissebb kiadványokat egyaránt szem előtt tartva, a legkisebbeknek szóló könyveken át az ifjúsági irodalom világáig kalandozva várjuk mindazokat, akik töretlenül kitartanak az olvasás szeretete mellett.
Olvassanak, böngésszenek, tartsanak velünk a Négyszögletűben is!
Első cikkünket itt olvashatják:

Kapcsolódó
„Mindjárt nyit az állatkert” – télvégi könyvajánló a közös játék jegyében
Februári ajánlónkban közös játékra hívó lapozót, karneváli hangulatú mesekönyvet, összművészeti élményt kínáló antológiát és egy vándor mesemondó távoli tájakra repítő történeteit hoztuk mindazoknak, akik a mesék útján járnák be a gyerekekkel a nagyvilágot.
Fejléckép: Indul a Fidelio Négyszögletű rovata (Forrás: Fidelio)