Ingyenes filmek a FILMIO-n
Jókai Mór születésének kétszázadik évfordulója alkalmából február 18. és 23. között ingyenesen nézhető több, az író műve alapján készült filmklasszikus a Nemzeti Filmintézet streaming oldalán, a FILMIO-n. A magyar romantikus próza legnagyobb alkotójának gazdag életműve számos rendezőt megihletett, a műveiből készült filmfeldolgozások a könyvektől függetlenül is jelentős népszerűségre tettek szert, új, szélesebb közönséggel ismertetve meg Jókai Mór örökségét. Vasárnap estig a közönség a következő alkotásokat tekintheti meg a platformon:
- Az aranyember (1918)
- Az aranyember (1962)
- Szaffi (1984)
- Melyiket a kilenc közül? (1983)
A Filmio kínálatában megtalálható továbbá az Egy magyar nábob, a Kárpáthy Zoltán, a Fekete gyémántok és A kőszívű ember fiai című film is.
A bablevestől a verseken át a csillagászatig
A bicentenárium évében a Petőfi Kulturális Ügynökség (PKÜ) számos, Jókaihoz kapcsolódó eseménnyel és tartalommal készül az év során. Hogyan értékelhetjük A jövő század regénye alapján Jókai „jóslatait”? Tekinthető-e a Jókai-életmű a könyvsorozatokban való gondolkodás előfutárának? Hogyan fért össze a szerző festőművészi és írói identitása? Milyen kapcsolatban volt Mark Twainnel? A történetmesélés korában miként kelhetnek új életre a nagy történetmesélőként is emlegetett Jókai karakterei? A PKÜ többek közt ezeket a kérdéseket járja körül az évforduló évében az általa működtett kulturális felületeken.
A Kultúra.hu különleges Jókai-tematikájú címlappal és cikksorozattal indítja a Jókai-bicentenáriumot, míg a Magyar Kultúra magazin Nemzedék lapszámának olvasói igazi világpremier tanúi lehetnek, a lapban közölt három Jókai-vers – Az én paradicsomkertem, A konyha, Tündérhangverseny – közül az utóbbi most jelent meg először nyomtatásban. A szerző lírájához pedig Kautzky Armand tolmácsolásában is közelebb kerülhetünk. A Kultúra.hu YouTube-csatornáján induló Jókai-sorozat első részében pedig az eredeti Jókai-bableves receptjének nyomába eredhetünk, a további epizódokban pedig többek közt botanikai és csillagászati érdekességek is kiderülnek a nagy mesemondóról.
A digitális térbe költözik Jókai életműve
A Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ február 18-án szabadon hozzáférhetővé tett egy válogatást az Iparművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, a Magyar Természettudományi Múzeum, az Országos Széchényi Könyvtár, a Petőfi Irodalmi Múzeum és a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum gyűjteményeiből. A válogatás kétszáz darab műtárgyat mutat be a páratlan értékű Jókai-hagyatékból.
A Jókai 200 szabadon weboldalon a látogató kötetlenül barangolhat a kéziratok, fotók, képzőművészeti alkotások, könyvek, folyóiratok, színlapok és iparművészeti értékű tárgyi emlékek világában. Így nem csupán Jókai életrajza és regényei kerülnek majd közelebb a nagyközönséghez, hanem hihetetlenül szerteágazó, közéleti, szerkesztői, tudományos tevékenysége is. Maga a kor elevenedik meg Jókainak a 19. századot csaknem kitöltő életidejét végigpásztázva.
Jókai a közmédiában
A közmédia gazdag műsorkínálattal tiszteleg a legendás író életműve előtt. A Duna és az M5 kulturális csatorna februári műsorkínálatában Jókai Mór irodalmi örökségét idézi meg. A Dunán február 18-án, kedden 20:45-kor vetítik a digitálisan felújított Sárga rózsa című filmet, amelyben a romantikus történetek kedvelői gyönyörködhetnek, Koncz Gábor és Piros Ildikó főszereplésével. Február 22-én, szombaton 15:30-kor a Hogy volt?! – Jókai című műsor bemutatja az író életének kevésbé ismert mozzanatait, megidézve korának szellemi légkörét. Február 23-án, vasárnap 13:55-kor pedig a Régi idők mozija keretében vetítik Az aranyember 1936-os filmadaptációját.
Az M5 kulturális csatornán egész évben kiemelt szerepeket kap Jókai életének és munkásságának bemutatása. A televízióadó dokumentumfilmjei mélyebb betekintést nyújtanak Jókai regényeinek világába. Különlegességként a Duna World február 18-19-én 11:30-tól vetíti a két részes Szerelem bolondjai című sorozatot, amely Jókai romantikus történeteinek szívmelengető világát idézi meg.
Fejléckép: Jókai Mór (Fotó/Forrás: Wikipedia)