Könyv

Jókai 200 – így ünnepeljük a magyar irodalom egyik legnagyobb alakját

2025.02.18. 14:25
Ajánlom
1825. február 18-án, kétszáz éve született a 19. század egyik legnépszerűbb és legismertebb írója, Jókai Mór. A magyar romantikus próza legnagyobb alkotójaként több mint száz regényt és számos novellát hagyott az utókorra. Az Egy magyar nábob, a Kárpáthy Zoltán, Az aranyember, A kőszívű ember fiai és a Fekete gyémántok szerzőjeként máig a legolvasottabb magyar írók egyike. A bicentenárium alkalmából a hazai kulturális élet nem csupán a napokban, hanem egész évben ünnepli a szerző kiemelkedő életművét. Cikkünkben összegyűjtöttünk néhány programot és online tartalmat, amelyek segítségével közelebb kerülhetünk Jókai Mór alakjához.

Ingyenes filmek a FILMIO-n

Jókai Mór születésének kétszázadik évfordulója alkalmából február 18. és 23. között ingyenesen nézhető több, az író műve alapján készült filmklasszikus a Nemzeti Filmintézet streaming oldalán, a FILMIO-n. A magyar romantikus próza legnagyobb alkotójának gazdag életműve számos rendezőt megihletett, a műveiből készült filmfeldolgozások a könyvektől függetlenül is jelentős népszerűségre tettek szert, új, szélesebb közönséggel ismertetve meg Jókai Mór örökségét. Vasárnap estig a közönség a következő alkotásokat tekintheti meg a platformon:

A Filmio kínálatában megtalálható továbbá az Egy magyar nábob, a Kárpáthy Zoltán, a Fekete gyémántok és A kőszívű ember fiai című film is.

A bablevestől a verseken át a csillagászatig

A bicentenárium évében a Petőfi Kulturális Ügynökség (PKÜ) számos, Jókaihoz kapcsolódó eseménnyel és tartalommal készül az év során. Hogyan értékelhetjük A jövő század regénye alapján Jókai „jóslatait”? Tekinthető-e a Jókai-életmű a könyvsorozatokban való gondolkodás előfutárának? Hogyan fért össze a szerző festőművészi és írói identitása? Milyen kapcsolatban volt Mark Twainnel? A történetmesélés korában miként kelhetnek új életre a nagy történetmesélőként is emlegetett Jókai karakterei? A PKÜ többek közt ezeket a kérdéseket járja körül az évforduló évében az általa működtett kulturális felületeken.

A Kultúra.hu különleges Jókai-tematikájú címlappal és cikksorozattal indítja a Jókai-bicentenáriumot, míg a Magyar Kultúra magazin Nemzedék lapszámának olvasói igazi világpremier tanúi lehetnek, a lapban közölt három Jókai-vers – Az én paradicsomkertem, A konyha, Tündérhangverseny – közül az utóbbi most jelent meg először nyomtatásban. A szerző lírájához pedig Kautzky Armand tolmácsolásában is közelebb kerülhetünk. A Kultúra.hu YouTube-csatornáján induló Jókai-sorozat első részében pedig az eredeti Jókai-bableves receptjének nyomába eredhetünk, a további epizódokban pedig többek közt botanikai és csillagászati érdekességek is kiderülnek a nagy mesemondóról.

A digitális térbe költözik Jókai életműve

A Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ február 18-án szabadon hozzáférhetővé tett egy válogatást az Iparművészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum, a Magyar Természettudományi Múzeum, az Országos Széchényi Könyvtár, a Petőfi Irodalmi Múzeum és a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum gyűjteményeiből. A válogatás kétszáz darab műtárgyat mutat be a páratlan értékű Jókai-hagyatékból.

A Jókai 200 szabadon weboldalon a látogató kötetlenül barangolhat a kéziratok, fotók, képzőművészeti alkotások, könyvek, folyóiratok, színlapok és iparművészeti értékű tárgyi emlékek világában. Így nem csupán Jókai életrajza és regényei kerülnek majd közelebb a nagyközönséghez, hanem hihetetlenül szerteágazó, közéleti, szerkesztői, tudományos tevékenysége is. Maga a kor elevenedik meg Jókainak a 19. századot csaknem kitöltő életidejét végigpásztázva.

MTVA_Jokai200-130840.jpg

Jókai 200 (Fotó/Forrás: MTVA)

Jókai a közmédiában

A közmédia gazdag műsorkínálattal tiszteleg a legendás író életműve előtt. A Duna és az M5 kulturális csatorna februári műsorkínálatában Jókai Mór irodalmi örökségét idézi meg. A Dunán február 18-án, kedden 20:45-kor vetítik a digitálisan felújított Sárga rózsa című filmet, amelyben a romantikus történetek kedvelői gyönyörködhetnek, Koncz Gábor és Piros Ildikó főszereplésével. Február 22-én, szombaton 15:30-kor a Hogy volt?! – Jókai című műsor bemutatja az író életének kevésbé ismert mozzanatait, megidézve korának szellemi légkörét. Február 23-án, vasárnap 13:55-kor pedig a Régi idők mozija keretében vetítik Az aranyember 1936-os filmadaptációját.

Az M5 kulturális csatornán egész évben kiemelt szerepeket kap Jókai életének és munkásságának bemutatása. A televízióadó dokumentumfilmjei mélyebb betekintést nyújtanak Jókai regényeinek világába. Különlegességként a Duna World február 18-19-én 11:30-tól vetíti a két részes Szerelem bolondjai című sorozatot, amely Jókai romantikus történeteinek szívmelengető világát idézi meg.

Fejléckép: Jókai Mór (Fotó/Forrás: Wikipedia)

Közös sorozattal jelentkezik Nyáry Krisztián és Bősze Ádám

Kapcsolódó

Közös sorozattal jelentkezik Nyáry Krisztián és Bősze Ádám

A magyar széppróza napján, Jókai Mór születésének kétszázadik évfordulóján mutatják be az Óbudai Társaskör második jubileumi produkcióját Jókai sétány 200 címmel. Nyáry Krisztián irodalomtörténész és Bősze Ádám zenetörténész új sorozata február 18-án debütál.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Vizuál

Egy éjszakán át tartó rémálom – David Lynch-maraton a Bem Moziban

Március 29-én este a januárban elhunyt filmrendező három remekművét élheti át újra nagyvásznon a közönség a Bem Moziban A Nagy Lynchelés elnevezésű eseményen.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv magazin

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Könyv ajánló

Nádas Péter, Spiró György, Háy János és a mesterséges intelligencia is érkezik a Tavaszi Margóra

A Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál április 4-6. között újra a margitszigeti Kristály Színtéren várja az olvasókat. A fesztivál idén a hagyományok és az innováció találkozását helyezi középpontba, olyan témákkal, amelyek beépülnek a mindennapjainkba.
Könyv magazin

Beleolvasó – Viola Ardone: A nagy csoda

Viola Ardone a világsikerű Gyerekvonat – amelyből a Netflix készített azonos címmel filmet – és az Oliva Denaro című kötete után A nagy csodával zárja a huszadik század délolasz történelméről szóló regényeinek sorát. Olvasson bele ön is!
Könyv hír

Christoph Ransmayr lesz a PesText vendége

Ismét több világhírű szerző látogat Budapestre május 7–10. között. A Három Hollóban és a Petőfi Irodalmi Múzeumban zajló PesText kiemelt fellépője lesz Christoph Ransmayr, a kortárs német nyelvű irodalom egyik legnagyobb alakja.
Könyv hír

Veszprémi Szilveszter kapja az idei Sziveri János-díjat

A Sziveri János Társaság indoklása szerint Veszprémi Szilveszter költészetében rétegzetten, finoman nyúl a cigány mese- és irodalmi hagyományhoz, a családi mesekincstárhoz, a családi mítoszokhoz, a szülőkről a gyerekre szálló nomadikus világkép gesztusrendszeréhez.