Könyv

Jón Kalman Stefánsson lesz az idei Könyvfesztivál díszvendége

2024.01.11. 13:30
Ajánlom
A hazánkban is nagy népszerűségnek örvendő izlandi szerzőtől újabb könyvek jelennek meg magyarul idén. A szeptemberi fesztiválon egyúttal Franciaország irodalmát is közelebbről ismerheti meg a közönség.

Szeptember 26. és 29. között rendezik meg idén a 29. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált. A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE)  közleményéből kiderül, az idei esemény díszvendége a kortárs irodalom egyik legjelentősebb szerzője, Jón Kalman Stefánsson lesz.

Jón Kalman Stefánsson 1963-ban született Reykjavíkban, dolgozott kőművesként, mészárszéken, halfeldolgozóban, egy nyarat rendőrként a keflavíki reptéren, később pedig középiskolai irodalomtanár és könyvtáros lett. Írói pályafutása versekkel indult, első kötete 1988-ban jelent meg, regényeket a kilencvenes években kezdett publikálni, amelyek aztán a nemzetközi sikert is meghozták számára. 2005-ben Nyári fény, aztán leszáll az éj című művével elnyerte az Izlandi Irodalmi Díjat, 2011-ben pedig neki ítélték a Per Olov Enquist Irodalmi Díjat.

2017-ben A halaknak nincs lábuk című regényét jelölték a Nemzetközi Man Booker-díjra, és 2022-ben elnyerte az év legjobb idegen nyelvű könyvének járó francia Prix du livre étranger díjat

– mutatja be az írót a MKKE közleménye.

Mint írják, gazdag meseszövésű, a hétköznapi jelent és a sokszor fájdalmakkal terhes múltat páratlan lélektani tudással összekötő történeteiben hibátlan stílus- és arányérzékkel elegyíti a költőiséget a zord és gyakran kegyetlen izlandi táj és természet részletgazdag leírásával. Regényei mindig az élet legfontosabb dolgairól szólnak, az egyszerre fordulatos és mozaikszerű cselekményvezetés elemi élményszerűséggel teszi átélhetővé, mi a szerelem, a fájdalom, és mi a halál.

Ars poeticának is beillik, ahogy irodalmi indulásáról mesél:

Tizennyolc éves koromban arról álmodtam, hogy csillagász leszek, miután láttam egy tévéműsort, amelyben Carl Sagan a világegyetemről beszélt. Teljesen lenyűgözött az univerzum gazdagsága és titokzatossága – később aztán rájöttem, hogy ez a gazdagság és titokzatosság a fikció lényege.

Jon-Kalman-Stefansson_DSC06400_sh-131654.jpg

Jón Kalman Stefánsson (Fotó/Forrás: Hreinn Gudlaugsson / Wikipedia)

Jón Kalman Stefánsson regényeit számos európai nyelvre lefordították. Magyarul először, 2018-ban a Typotex Kiadónál jelent meg A halaknak nincs lábuk című kötete Patat Bence fordításában. Egyik fő műve, az Izlandi Irodalmi Díjjal is elismert Menny és pokol-trilógia 2019-ben jelent meg a Jelenkor Kiadó gondozásában, Egyed Veronika fordításában. A trilógiát 2019-ben az év könyvének választotta a Könyves Magazin. További kötetei magyarul: A mindenséghez mérhető (Typotex, 2020), Nyári fény, aztán leszáll az éj (Typotex, 2021), Asta (Jelenkor, 2021), Csillagok sercegése (Typotex, 2021), Gondolatok a mamutfenyőkről és az időről (Typotex, 2023), Hiányod maga a sötétség (Jelenkor, 2023).

Magyar olvasói többször is találkozhattak vele, elsőként 2018-ban járt Magyarországon a Typotex Kiadó meghívására A halaknak nincs lábuk című kötet bemutatóján a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon. Később a Margó Irodalmi Fesztivál meghívására 2019-ben a Menny és pokol-trilógia, 2021-ben az Ásta (Jelenkor), 2023-ban pedig a Hiányod maga a sötétség (Jelenkor) és a Gondolatok a mamutfenyőkről és az időről (Typotex) című regényeinek bemutatója alkalmából látogatott Budapestre.

2024-ben több kötete fog megjelenni magyar nyelven.

A Typotex Kiadó gondozásában a lírai életmű keresztmetszetét nyújtó Versek Egyed Veronika fordításában, a szerző önironikus, Minek pazarolni a papírt? című utószavával; az Árkok az esőben (fordította: Egyed Veronika) és a Sárga tengeralattjáró (fordította: Patat Bence) című kötete pedig a Jelenkor Kiadónál várható idén.

A Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon évről évre díszvendégként mutatkozik be egy-egy ország, régió kultúrája, irodalma, könyvkiadása is. Idén Franciaország, azaz a kortárs francia irodalom szerepel a fesztivál fókuszában, a legjelentősebb francia kortárs írók részvételével.

Fejléckép: Jón Kalman Stefánsson (Fotó/Forrás: Németh Dániel / Jelenkor Kiadó)

„Irodalom nélkül nem volna civilizáció sem” – exkluzív interjú Sjónnal

Kapcsolódó

„Irodalom nélkül nem volna civilizáció sem” – exkluzív interjú Sjónnal

„Bármikor, ha a világ jelentősen változik, azt legelőször az irodalomban lehet észrevenni” – fejtette ki lapunknak adott interjújában Sjón. A PesText Fesztiválon vendégeskedő író-költővel az irodalom jelentőségén túl az izlandi nyelv történetéről, a jó regény ismérveiről és filmes munkáiról beszélgettünk, de elárulta azt is, mire a legbüszkébb.

„Mondd az igazat, és senki nem fog hinni neked” – interjú Einar Már Guðmundssonnal

„Mondd az igazat, és senki nem fog hinni neked” – interjú Einar Már Guðmundssonnal

Az izlandi íróval magyarul tavaly megjelent világhírű könyvéről, A mindenség angyalairól, a skandináv kultúra népszerűségéről és az irodalom társadalomformáló erejéről beszélgettünk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Új fénytörésben – Barta Dóra a Turandotról

Hosszú idő után új rendezésben láthatjuk az Operaházban Turandot, a kínai hercegnő történetét. Barta Dóra rendező-koreográfussal a novemberi bemutató kapcsán beszélgettünk.
Vizuál

Gusztustalanul jó ez a film – A szer kritika

Coralie Fargeat filmje egy igazán provokatív allegórián keresztül mutat rá, hogy a modern kori szépségfelfogásunk egyenes úton vezethet az öngyűlölethez. A szer egyszerre abszurd médiakritika, nyomasztó lélektani dráma és provokatív testhorror.
Színház

Elhunyt Tatár Eszter rendező

A Jászai Mari-díjas alkotót, aki a MMA Színházművészeti Tagozatának Díját is elnyerte, kilencvenkét éves korában érte a halál. Munkásságáról egykori munkahelye, a Nemzeti Színház emlékezett meg.
Vizuál

Kiosztották a Verzió Filmfesztivál díjait

November 10-én adták át a 21. Verzió Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál elismeréseit: a zsűri az Apa, Az életed nélkülem, a Queendom, a Nincs más föld, valamint a Dalok a lassan égő földről című alkotásokat ítélte a legjobbnak.
Klasszikus

Kundera művére fókuszál a Zeneakadémia kamarazenei fesztiválja

Minden évben egy-egy irodalmi alkotás köré szerveződik a kamara.hu zenei programja, ezúttal A lét elviselhetetlen könnyűsége című regény a vezérfonala a fesztiválnak, amelyen világhírű zenészek lépnek fel november 14. és 17. között.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv gyász

Elhunyt Domonkos István

A József Attila-díjas író, költő halálhíréről a Fórum Könyvkiadó számolt be közösségi oldalán. Domonkos István nyolcvannégy éves volt, legutóbb 2015-ben jelent meg kötete Allegro bajbajó címmel.
Könyv hír

Zágrábba költözik a magyar irodalom

November 12-17. között sztárírókkal, irodalmi és művészeti szaktekintélyekkel, kiadókkal, kerekasztal-beszélgetésekkel, kulturális és zenei programokkal várják az érdeklődőket. az Interliber Könyvvásáron Zágrábban.
Könyv hír

Szívinfarktust kapott Nemere István

A Blikk információi szerint a magyar író születésnapi rendezvénye után lett rosszul, a mentősök fél óráig küzdöttek az életéért, a kórházban jelenleg mélyaltatásban tartják. A világrekorder művész ötvenéves pályájáról a közelmúltban dokumentumfilm jelent meg. 
Könyv magazin

„Csodálatos éjszaka, a csillagok a hajamra űlnek” – 10+1 idézet Radnóti Miklós halálára

Nyolcvan évvel ezelőtt, 1944. november 9-én hunyt el a magyar költészet egyik legnagyobb alakja. Radnóti Miklósra emlékezve Naplójából válogattunk idézeteket.
Könyv kritika

Az ég felé törekedve – kritika Jón Kalman Stefánsson verseiről

A magyar olvasóközönség szeptemberbe vehette kezébe a Typotex Kiadó jóvoltából Jón Kalman Stefánsson Versek című kötetét, amelyben a prózájáról ismert izlandi művész fiatalkori lírai műveit ismerhetjük meg. Laik Eszter írt a könyvről.