Könyv

Kedvenc regényhőseid valóságosabbak, mint hinnéd

2017.03.19. 16:35
Ajánlom
Nehezen tudod elengedni kedvenc könyvbeli karaktereidet, vagy a világot, amibe egy remek regény által beleestél? Megnyugodhatsz, nem vagy egyedül!

Könyvmolyoknak ismerős lehet az érzés - A Büszkeség és balítélet után még napokig úgy hallják, mintha Jane Austen mindentudó hangja narrálná az életüket, a Harry Potter sorozat után pedig olyan tanulópartner után vágyakoznak, mint Hermione Granger; és még folytathatnánk a sort. Kedvenc regényhőseink annyira a szívünkhöz nőhetnek, hogy egészen valóságosnak érezzük őket. A The Huffington Post cikke szerint ez nem véletlen.

GettyImages-75577808

GettyImages-75577808 (Fotó/Forrás: Lisa Maree Williams / Getty Images Hungary)

A The Guardian és a Durham University közös kutatása szerint a könyvekben ábrázolt alakok bizonyos formában valóban léteznek is - a fejünkben. A vizsgált olvasók 19 százaléka ugyanis arról számolt be, hogy a könyvbeli, kitalált szereplők hangja akkor is velük maradt, amikor nem is olvastak. Vagyis

az olvasók a regénybeli hősök hangjaival a fejükben gondolkodtak, úgy érezték, mintha egy olvasott figura narrálná az életüket,

vagy egyszerűen az olvasott karakter perspektívája vagy hangulata határozta meg gondolataikat. Ha a Harry Potter sorozatnál maradunk: aki volt olyan szerencsés, hogy gyerekkorában olvashatta a regényeket, és a főhősökkel együtt nőtt fel (jelen!), valószínűleg maga is várta Roxfortos meghívóját, vagy kémlelte az eget baglyok után. Az utolsó néhány regény olvasása után viszont inkább minden, a világban zajló tragikus esemény mögött sötét varázslatot gyanított, egy-egy viharfelhő mögött pedig Voldemort gonosz szimbólumát vélte felfedezni.

A jelenség tehát sokak számára ismerős lehet, tudományos szempontból viszont bőven vitatható az elvégzett kutatás. A vizsgálatot a 2014-es Edinbugh-i Nemzetközi Könyvfesztiválon végezték, ahova feltehetően eleve könyvbolondok látogatnak el, így a teljes populációra nehéz következtetéseket levonni az eredményekből. Körülbelül 1500 embert kérdeztek meg  a kutatók  ebből pedig 400-an adtak részletes és kimerítő választ a kérdésekre.

A 2014-es kutatásnak volt egy kisebb vizsgálati előzménye is: 2012-ben a Journal of Personality and Social Psychology-ban publikáltak egy kutatást, ami szerint az olvasók akár

olyan közel is kerülhetnek egy regénybeli karakterhez, hogy - legalábbis átmenetileg - az a gondolataikat és viselkedésüket is megváltoztathatja.

Egy kísérletben a vizsgált személy, aki egy egyes szám első személyben elmesélt történetet olvasott egy diákról, aki a felmerülő akadályokkal megküzdve elment szavazni a következő elnökválasztásra, maga is nagyobb valószínűséggel szavazott a következő választáson mint az a személy, aki nem olvasott ilyen történetet.

Ha tehát néha gondolatban kikéred regényhősöd tanácsát, vagy egy nehéz döntési helyzetben azon gondolkodsz, kedvenc könyvbeli figurád vajon hogyan döntene, megnyugodhatsz: nem vagy egyedül. Ezt a cikket bezárva pedig gondolatban nyugodtan narrálhatod tovább életed Jane Austen, J.K. Rowling, vagy más, szeretett íród hangján.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Először rendezik meg a Rolla János Zenei Napokat az Óbudai Társaskörben

A háromnapos eseményt hagyományteremtő céllal rendezi meg az Óbudai Társaskör a 2023-ban elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész tiszteletére. A záróestén Kelemen Barnabás, Kokas Katalin és Fenyő László ad kamarakoncertet.
Vizuál

Megszűnik az Indafotó

A szolgáltató közlése szerint március 31-én éjfélkor 13 641 979 fotót törölnek véglegesen. A felhasználók a platform megszűnéséig azonban letölthetik az ott tárolt képeiket.
Vizuál

Újra Magyarországon látható a Fejedelmek aranya

Március 15-én lenyűgöző időszaki kiállítás nyílik Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeumban. A 16-17. századi erdélyi pénzérmék mellett ötvösmunkákat, díszfegyvereket is megtekinthetünk.
Zenés színház

Elhunyt Németh József operaénekes

A Liszt-díjas, érdemes művészt március 15-én, életének nyolcvanharmadik évében érte a halál. A Magyar Állami Operaház és a Szegedi Nemzeti Színház is megemlékezett a neves baritonról.
Klasszikus

Az inspiráló Bartók: Bartók és a csend

Bartók inspirációs ereje vitathatatlan: Amerikától Ázsiáig, határokon és műfajokon átívelve, generációk óta kiapadhatatlan ihletforrásként ösztönzi alkotásra a művészeket. De vajon ő maga miből merített ihletet?

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv hír

Veszprémi Szilveszter kapja az idei Sziveri János-díjat

A Sziveri János Társaság indoklása szerint Veszprémi Szilveszter költészetében rétegzetten, finoman nyúl a cigány mese- és irodalmi hagyományhoz, a családi mesekincstárhoz, a családi mítoszokhoz, a szülőkről a gyerekre szálló nomadikus világkép gesztusrendszeréhez.
Könyv ajánló

Múzeumok a világjárvány árnyékában

A COVID-19 pandémiáról szóló könyvet jelentetett meg a Néprajzi Múzeum: Berényi Marianna kötetében azt vizsgálta meg, hogyan költöztek át a múzeumok az online térbe a világjárvány ideje alatt.
Könyv hír

Díjazták az év legjobb gyerekkönyveit

Idén 10. alkalommal adta át a HUBBY az Év Gyerekkönyve Díjakat. A szervezők örömére rekordszámú, csaknem száz nevezés érkezett, s olyan erős mezőny állt össze, hogy a zsűri több ponton is változtatott az előző évek gyakorlatán.
Könyv podcast

„Nem tudsz nem önazonosan futni” – Simonyi Balázs a Lírástudók vendége

Huszonkét, a futásról szóló interjú olvasható Simonyi Balázs könyvében, amely többek között arra keresi a választ, kik vagyunk, és milyen oldalunk tárul fel akkor, amikor egy ilyen kitartást igénylő tevékenységre áldozzuk az erőnket.
Könyv ajánló

Egy este, ahol a költészet nem csak olvasmány – irodalmi sorozatot indít a Centrál Színház

Március 24-étől Lehet egy költővel több? címmel sorozatot indít a Centrál Színház. Az este moderátora Nyáry Krisztián, a játékmester pedig Papp János lesznek. Minden hónapban egy közkedvelt magyar költő lesz a vendégük, az első két alkalommal Karafiáth Orsolyával és Varró Dániellel beszélgetnek.