Könyv

„Ki marad az irodalomban, aki ennyit tud, akinek ennyire fontos?” – tanítványai búcsúznak Lator Lászlótól

2023.07.18. 10:45
Ajánlom
Mások mellett Szabó T. Anna, Szöllősi Mátyás, Wirth Imre, Kiss Judit Ágnes, Lackfi János és Lutter Imre is megrendülésének adott hangot. A legtöbben egy-egy verssel, személyes emlékkel vagy közös fényképpel búcsúztak a kilencvenöt éves korában elhunyt költőtől.

Mint arról beszámoltunk, július 17-én, 95 éves korában elhunyt Lator László Kossuth-díjas költő, műfordító, esszéista, a Nemzet Művésze, aki jelentős életműve mellett műfordítóként egyetemi hallgatók nemzedékeit nevelte és oktatta. A művész a hetvenes években indította el az ELTE világirodalmi tanszékén népszerű műfordítói szemináriumát, amely idővel egyfajta költői mesterkurzussá vált.

Lator Lászlótól megrendülve búcsúzott a magyar irodalmi élet számos képviselője, a legtöbben egy-egy versét osztották meg a közösségi oldalukon, míg mások közös fényképekkel és történetekkel, esetleg saját költeménnyel emlékeztek a költőre.

Szabó T. Anna

A költő az utolsó közös fényképét osztotta meg Lator Lászlóval, amely egy magazin számára készült. „A tüdőgyulladása ellenére 95 évesen is felkelt az ágyból, és mellém ült, hogy legyen fotó a mesterekről szóló cikkhez. Most már azt mondom: az életen túl is hálás leszek. Túl az övén, és majd az enyémen is. Ha van lélek. MERT van lélek” – írta Szabó T. Anna, aki az autóban ülve értesült a művész haláláról. Posztjához egy verset is mellékelt, amelyet a hír hallatán költött.

 

Szöllősi Mátyás

Szöllősi Mátyás a művész Ágban, erekben, levelekben című versével búcsúzott. Mint bejegyzésében fogalmazott, nehéz lenne szavakba önteni, összefoglalni mindazt, amit a költő a magyar irodalomért, a magyar kultúráért tett. „Micsoda verseket írt; hány embert indított el a pályán, milyen csodákhoz tette hozzá a maga zsenijét, hogy azok megszólalhassanak a mi nyelvünkön, így erre nem teszek kísérletet, megteszik helyettem majd mások. De azt leírom, hogy mérhetetlenül hálás vagyok, hogy ismerhettem, s hogy figyelemmel kísérte a munkámat, és

a mindig elegáns, kifinomult, tiszteletet parancsoló jellemével, kedves, figyelő és óvó szavaival lelkesítőleg hatott,

hálás vagyok a jó néhány találkozásért, amik mind-mind ösztönzőek voltak, és a beszélgetésekért, a biztatásért, a helyreigazításokért-tanácsokért, azért, hogy fegyelemre »nevelt« és már csak egy-egy utalásából sokat tanulhattam” – írta Szöllősi, aki szerint Lator nemcsak zseniális író, műfordító volt, hanem egy remek, kivételes ember is.

 

Wirth Imre

Wirth Imre Facebook-posztjában felidézte, Lator László műfordítói szemináriumára Galántai Zoltánnal és Kemény Istvánnal járt közösen, mint írta, elsősorban a művész varázsa, szemlélete és véleménye miatt. „Tőle kértem ajánlást az Eszkimóháborús kötetemhez. Elolvasta, írt is szelíden és szóba elmondta, hogy írhattam volna hosszabban az elejét, a nagy utazást a transzcendens felé. Olvasta volna még. Hümmögtem, örültem, hogy befejeztem, valamivel végeztem. Fürkészve nézett. Későn érő típus, mondta, nehéz lesz magának. Évtizedekig éltem ebből a mondatból, hol rémülten, hol bizakodva” – idézte fel a költő, aki 2018-ban ismét elküldte egy kötetét véleményezésre, amelyre Lator László levélben válaszolt: „Most már ne hagyja abba.”

Ott van a levél a PIM-ben, az asztalomon. Ha ránézek, szabad vagyok és valami olyat tudok, érzek, remélek, ami ama nagy transzcendens utazás felé vezet”

– írta Wirth Imre.

 

Kiss Judit Ágnes

Megrendülésének adott hangot Kiss Judit Ágnes is, aki közösségi oldalán arról írt, nagyon szerette Lator Lászlót, és borzasztóan fog neki hiányozni. „Tudom, hogy szép élete volt, 95 évesen is szellemileg friss, fizikailag önálló volt, de nem tudom, milyen lesz nélküle.

Ki marad az irodalomban, aki ennyit tud, akinek ennyire fontos?

És aki ennyire szeretett engem?”

 

Lutter Imre

Lutter Imre úgy fogalmazott, kevés, nála nagyobb ívű és értékű költő volt a kortársak között Lator Lászlónál. „Tűpontos megállapításai, szikár megfogalmazásmódja, friss nyelvezete, asszociatív képei, az ember, a világ feltérképezése, az értelem és az érzelem fegyelmezett kapcsolata, a félelem ismeretlensége minden versismerőjének sokat ad.

Iszonyúan nagy lesz a hiánya a magyar irodalomban, és felmérhetetlenül nagy kincs, amit ránk hagyott

írta, búcsúzásként pedig a művész Testünk felett című versét osztotta meg.

 

Lackfi János

A költő szerint sokan, egész nemzedékek éltek Lator László tekintetében. „Szigorúsága, nyájassága, játékossága, életmohósága vonzásában. És elképesztően tömény versei élnek bennünk tovább. Isten nyugosztalja!” – fogalmazott Lackfi János, aki Lator László Piac című versével búcsúzott.

Fejléckép: Lator László (Fotó/Forrás: MTI/Mohai Balázs)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Ezt a viccet bizony mi értettük félre – kritika a Joker második részéről

Látszólag az egész világ gyűlöli Todd Philips kultikus filmjének folytatását. De vajon mi lehet az oka annak, hogy a rendező elképzelései és a rajongók várakozásai ennyire elmentek egymás mellett?
Vizuál

Japán lampiontól a fonott vécéülőkéig – megnyílt a Néprajzi Múzeum gyűjteményi állandó kiállítása

Több évnyi előkészítő munka után október 10-én megnyílt a Néprajzi Múzeum 3600 műtárgyat felvonultató, új gyűjteményi állandó kiállítása az Ötvenhatosok terén. Ennek létrejöttéről kérdeztük Szarvas Zsuzsanna főkurátort.
Színház

Duplapremierre készül a Katona József Színház

Október 11-én este debütál a Kamrában az Itt élet című előadás Máté Gábor rendezésében, míg október 12-én Tarnóczi Jakab Radical Relax című produkcióját mutatják be a nagyszínpadon.
Színház

A Szalon Nyitány című zenés irodalmi esttel nyílik meg a Vígszínház negyedik játszóhelye

Október 12-én nyitja meg kapuit a Víg Szalon. Az első időszakban a Szalon Nyitány előadásai mellett Filmklubbal, a Víg Társalgó beszélgetéseivel, a Szívlapát című versszínházi produkcióval és a Vígkorúak Klubjával várja az érdeklődőket.
Vizuál

Oscar-díjra kvalifikáló fesztivál lett a Friss Hús

A 2025-ös fesztiválon a legjobb magyar animációs rövidfilm és a legjobb magyar élőszereplős rövidfilm kategória díjazottjai már jogosulttá válnak a 98. Oscar-díjra való nevezésre, ezzel jelentősen lerövidítve az egyébként bonyolult és szigorú jelentkezési procedúrát.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv hír

Kemény Lili nyerte a Margó-díjat

Nem című regényével Kemény Lili nyerte el 2024-ben a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat, amelyet a Margó Fesztivál megnyitóján adtak át október 10-én, immáron tizedik alkalommal. A különdíjat Kovács Dominik és Kovács Viktor vehette át a Lesz majd minden című kötetéért.
Könyv hír

Han Kang kapta a 2024-es irodalmi Nobel-díjat

A dél-koreai szerző december 10-én, Alfred Nobel halálának évfordulóján veheti át a világ legrangosabb irodalmi kitüntetését intenzív és költői nyelvezetéért, amellyel megújította a kortárs prózát. 
Könyv gyász

Százéves korában elhunyt Lily Ebert

A magyar származású brit holokauszttúlélő családja tájékoztatása szerint szerettei körében, békésen távozott. Lily Ebert egész életét annak szentelte, hogy elmesélje a világnak, mi történt a haláltáborokban.
Könyv hír

Bereményi Géza és Csikos Sándor kapta idén a Szabó Magda-díjat

Második alkalommal adták át a huszadik századi magyar irodalom meghatározó szerzőjéről elnevezett elismerést. A Petőfi Irodalmi Múzeumban tartott gálán a kitüntetettek felelevenítették Szabó Magdával való találkozásaikat is.
Könyv ajánló

Mi lenne, ha Cervantes egy gép lenne?

Spanyol nyelvű irodalomból októberben sem lesz hiány a Budapesti Cervantes Intézetben, ebben a hónapban is változatos programokkal, köztük kreatív írásműhellyel, biblioterápiás műhellyel, valamint formabontó előadással várják a közönséget.