Könyv

Kis Nobelt kapott Sjón a Svéd Akadémiától

2023.02.23. 10:00
Ajánlom
Az izlandi szerző április 12-én veheti át a kitüntetést. Hamarosan új könyve jelenik meg magyarul a Gondolat Kiadó gondozásában.

A Gondolat Kiadó adta hírül Facebook-oldalán, hogy izlandi szerzőjük, Sjón elnyerte a Svéd Akadémia Északi Irodalmi Díját, amelyet csak a Kis Nobelként emlegetnek. Ez Észak-Európa legrangosabb irodalmi kitüntetése. A pénzjutalommal járó díjat április 12-én adják át.

 

Sigurjón Birgir Sigurðsson, művésznevén Sjón 1962-ben született Reykjavíkban, irodalmi pályáját meglehetősen korán kezdte, már 16 évesen publikálta első verseskötetét. Könyveit több mint harminc nyelvre fordították le. Rendszeresen dolgozik együtt Björkkel, többek között Lars von Trier Arany Pálma-díjas Táncos a sötétben című filmjének betétdalait is közösen írták. Emellett forgatókönyvírással is foglalkozik, az ő nevéhez fűződik például a Bárány és Az Északi című film is.

A művész tavaly exkluzív interjút adott lapunknak egy héttel azelőtt, hogy Budapestre érkezett a PesText vendégeként. A beszélgetés során egyebek közt az irodalom határtalanságáról is szót ejtett:

„Irodalom nélkül nem volna civilizáció sem” – exkluzív interjú Sjónnal

Kapcsolódó

„Irodalom nélkül nem volna civilizáció sem” – exkluzív interjú Sjónnal

„Bármikor, ha a világ jelentősen változik, azt legelőször az irodalomban lehet észrevenni” – fejtette ki lapunknak adott interjújában Sjón. A PesText Fesztiválon vendégeskedő író-költővel az irodalom jelentőségén túl az izlandi nyelv történetéről, a jó regény ismérveiről és filmes munkáiról beszélgettünk, de elárulta azt is, mire a legbüszkébb.

„A költészet az, ami az emberi létezést értelmessé teszi. Az adja a varázsát, hogy olyan anyagból készül, ami mindannyiunkhoz tartozik: ez pedig nem más, mint a nyelv és a képzelet. Épp ezért bárhová is tartunk, az irodalom mindig az emberiség frontvonalában lesz. Extrém módon lobbanékony matéria ez, mert kívül esik mindenféle autoritáson. Ezért van, hogy a világunkról szóló legrégebbi történetek jelentős része a költő és az uralkodó konfliktusáról, illetve összecsapásáról szól. Miért van ez így?

Mert az uralkodó – legyen akár vallási, akár politikai vezető – mindig irigy a költőre, sőt fél tőle, hiszen neki nincs szüksége másra, csupán a képzeletére, hogy megmozgassa az embereket.

Ez minden világi hatalomnál erősebb. Ezért van elnyomva az irodalom mindenhol, ahol totalitarizmus van.”

Magyarul eddig három regénye jelent meg: A macskaróka 2011-ben, A cethal gyomrában 2015-ben és a CoDex 1962 2020-ban. A Gondolat Kiadó bejegyzése alapján hamarosan azonban újabb könyvét is elolvashatjuk magyarul: a közeljövőben jelenik meg Az Argó suttogása című műve, Patat Bence fordításában.

Fejléckép: Sjón Az Északi című film bemutatóján (Fotó/Forrás: Dave J Hogan/Getty Images Hungary)

 

Eltévelyedni Reykjavíkban – kritika A mindenség angyalairól

Kapcsolódó

Eltévelyedni Reykjavíkban – kritika A mindenség angyalairól

Einar Már Guðmundsson kultikus regényében nem tesz mást, mint emléket állít bátyjának, és ezzel némileg mindenkinek, aki valaha is úgy érezte, valamilyen, rajta messzemenően túlmutató erő nem engedi, hogy zöldágra vergődjön az életben.  

Az 5 legjobb jelenet dán filmekben

Az 5 legjobb jelenet dán filmekben

Hátborzongatóan szép pillanatok tömkelegét lehetne felsorolni olyan rendezők, mint Lars von Trier, Susanne Bier, Thomas Vinterberg vagy Anders Thomas Jensen filmjei kapcsán. Szubjektív válogatásunkban összegyűjtöttük, ránk mely jelenetek tették a legnagyobb hatást.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv ajánló

Petr Zelenka új darabjának ősbemutatója a PesTexten

A május 7. és 10. között zajló fesztivál kiemelt fellépői között ott lesz továbbá Christoph Ransmayr és a Millennium-krimisorozat folytatását jegyző Karin Smirnoff, valamint az Olga Tokarczuk illusztrátoraként ismert Joanna Concejo is.
Könyv magazin

Beleolvasó – Edith Bruck: Gyönyörű romlásom

A Gyönyörű romlásom főhőse Nina, a magyar származású holokauszttúlélő, aki húsz éve rabja a férjének és a házasságának. Nem tud szabadulni attól a férfitól, aki saját függetlenségét minden emberi kapcsolat fölé helyezi. Nina egyúttal származásának is a rabja marad örökké. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Könyv podcast

„Megszerettem a főszereplőmet” – Csabai László a Lírástudók vendége

Sokadszor tér vissza a népszerű nyomozó, Szindbád-Schiffer, aki ezúttal Amerikába érkezik, ahol countryénekes lesz. Ennek apropóján hívtuk meg podcastunkba Csabai Lászlót, aki Grisnik Petra faggatott – nem csak a könyvről.
Könyv ajánló

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Könyv interjú

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.