„A fotó a New Yorkerben drámai és erőteljes, de ahogy valójában kinézek, sokkal prózaibb” – ezekkel a szavakkal osztott meg magáról egy szelfit Salman Rushdie a Twitteren azután, hogy interjú jelent meg vele az amerikai lapban. Igaz, a bejegyzést később eltávolította, feltehetően azért is, mert a fotóját felhasználva terjeszteni kezdtek egy muszlimellenes idézetet, amely valójában nem az írótól származik.
Amint az közismert, a Booker-díjas szerzőt tavaly egy New York-i irodalmi találkozón támadta meg férfi, és több mint tíz késszúrással megsebesítette. Rushdie maradandó sérüléseket szenvedett, egyebek közt fél szemére megvakult.
“Tengo trastorno de estrés postraumático. Estoy teniendo muchas dificultades para escribir". Con veinte kilos menos, sin un ojo y con problemas de movilidad en su brazo izquierdo, Salman Rushdie da a The New Yorker su primera entrevista tras el ataque https://t.co/4rSInmdgcQ
— EL PAÍS (@el_pais) February 6, 2023
Arra a kérdésre, hogy kit hibáztat a történtekért, egyértelműen Hadi Matart, vagyis a támadót nevezte meg. Ez a kérdés azért releváns, mert mint utólag kiderült, az irodalmi találkozót felügyelő biztonsági szolgálat közel sem volt felkészülve egy ilyen incidensre. Nem ellenőrizték például fémdetektorral a vendégeket, a hírek szerint a biztonsági őrök feladata kizárólag arra korlátozódott, hogy figyeljék, a résztvevők ne vihessenek be italt vagy ételt. Rushdie azonban az interjúban nem volt hajlandó a biztonságért felelős személyzetet hibáztatni.
„Nagyon keményen igyekeztem az évek során, hogy elkerüljem a vádaskodást és a keserűséget” – mondta az író.
Az egyik módja, ahogy ezt az egészet kezelni tudtam, hogy előre nézek, és nem hátra. Ami holnap történik, sokkal fontosabb, mint ami tegnap történt
– tette hozzá.
Mint mondta, a nagy sérülések lényegében begyógyulnak, utalva arra, hogy rengeteg terápia után újra érzi a hüvelykujját, a mutatóujját és a tenyere alsó felét. Rushdie már képes sétálgatni is, de folyamatos ellenőrzésre szorul.
Kolosszális támadás volt
– mondta.
Egyúttal beszélt arról is, hogy mindig arra törekedett, ne szokjon hozzá az áldozatszerephez. „Egyszer csak ott ülsz, és azt mondod: »Valaki megszúrt egy késsel. Szegény én!«… Néha én is ezt gondolom” – árulta el. Rushdie azonban hozzátette, nem szeretné, hogy az emberek ezt gondolják az új könyvét olvasva. „Azt akarom, hogy rabul ejtse őket a mese, és elragadja őket.”
Forrás: The Guardian
Fejléckép: Salman Rushdie (Fotó/Forrás: Arun Nevader/WireImage/Getty Images Hungary)