Könyv

Könyvritkaságok és dedikált példányok online árverése

2022.02.15. 11:00
Ajánlom
Annie Leibovitz Balla Demeternek, André Kertész a titokzatos Németh Icának, Pilinszky B.J.-nek – három különleges dedikáció és három különleges történet az Antikvárium.hu online árveréséről. A 223 tételből álló aukción február 20-ig lehet licitálni dedikált és autográf könyvekre. 

Az Antikvárium.hu 15., dedikált és autográf tételeket felvonultató online árverésén a licitálásokban éppen Pilinszky János Harmadnapon című 1959-es verseskötete vezet, a címlapon a szerző tollal beírt, névre szóló dedikációja olvasható: „B. J.-nak kézcsókkal. Pilinszky János 1959. szept. 10.”.

pilinszky100-20211-101650.jpg

Pilinszky János (Fotó/Forrás: Antikvárium.hu)

Az online árverés egyik legnagyobb szenzációja Pilinszky János Szinopszis című kézirata. 

Pilinszky János saját kézzel írt négyoldalas Szinopszisa nem volt ismeretlen sem a kutatók, sőt a törzsolvasói számára sem: szövege megjelent Pilinszky Naplók, töredékek című kötetében. (Pilinszky János: Naplók, töredékek. Digitális Irodalmi Akadémia. PIM, Bp., 2011.)

Szinopszis – nomen est omen – Pilinszky egy tervezett könyvének szinopszisa, szerzői kivonata. A tervezett könyv címe – ahogy a szerző írja is – Végre beszél lett volna, és gyerekkori „nörszéről”, Bébiről szólt volna – de végül nem készült el. A most előkerült Szinopszis-szinopszis az eredeti példány – amelynek eddig egy indigós másolata volt ismert: ha hihetünk a jegyzetnek, az eredeti példányt Pilinszky valószínűleg egy kiadóhoz juttatta el a hetvenes években. A fent említett kötetet szerkesztő Hafner Zoltán jegyzete szerint a „tervezet valószínűleg 1974-ben, nem sokkal a [Végre beszél] c. töredék után született.”

Szinopszis

Mindig Bébiről akartam írni, de sose sikerült. Viszont bármit is írtam le, ő „fogta a kezemet”. Hogy kicsoda is Bébi? Anyám nővére, ki egy gyerekkori szerencsétlenség miatt egész életére „idiótává” nyomorodott. Harminchat éves volt, amikor én négy-öt éves lehettem. Velünk, nővéremmel és legfőképp velem realizálta tulajdonképpen először: elveszett és nem létező gyerekkorát. Igaz, ő ügyelt rám, ő ápolt és ő sétáltatott, de beszélni már én tanítgattam Bébit. Később – félig tudatosan, félig öntudatlanul – egész ars poétikámat lényegében tőle kölcsönöztem. Azt a súlyos örömöt, amellyel egy-egy újabb tárgyat sikerült fokról fokra megneveznem. Nekem őt nem „megírnom” kell, hanem közösen kell, hogy megszólaljunk.

Könyvem formája a naplóforma lenne. Egyszerre Bébi és a saját „naplóm”. A dátumok 1890 és 1974 közt ugrálnának, jelezve hogy sose az az aktuális nap, amit naptár szerint épp megélünk. Persze egy ilyenféle dátum, hogy „1928. február 2.”, nem azt jelentené ebben a koncepcióban, hogy a dátum pontos, de azt igen, hogy konkrét élményről, konkrét napról van szó. A naplót hol Bébi írná, hol én. Egymás mellett békésen megférne, összebújna egy idióta-univerzum híradása s egy rövid elmefuttatás Pascalról, s megint máskor csakugyan nem lehetne tudni, ki is, aki beszél? Amikor Bébi: én lennék az ő nem létező nyelve, szava, szája. Amikor én: Bébi lenne az, aki ösztöneim mélyén eligazít, és hozzásegít egy-egy fölismeréshez. Félelem fog el, amikor hosszas keresgélések és álmodozások után először írok erről a megíratlan-megírandó könyvről. Úgy érzem, ez lehetne az én első (s talán utolsó) valódi könyvem. Játszma, amivel mindent eljátszhatok, s ugyanakkor lehetőség arra a bizonyos lépésre, amivel a „partit” megnyerhetem.

Könyvem címéül ezt választottam: „Végre beszél”. Mint egy gyermek, mint egy idióta, vagy mint valaki, akiből sikerült végre kipofozni az igazságot. Könyvemnek, ennek a rendhagyó naplónak, mint az a föntiekből nyilvánvaló, adhatnám azt a címet is – amit persze nem adok –, hogy „végre beszélek”. De itt másról, többről lenne szó. Ennek a könyvnek, ha egyáltalán értelme van, az ellen-skizofrénia csillaga alatt, az összetartozás csodájának jegyében kellene megszületnie.

Tisztelettel: Pilinszky János

Szintén kalapács alá kerül Annie Leibovitz Balla Demeternek dedikált fekete-fehér és színes fotókkal gazdagon illusztrált, angol nyelvű fotóalbumra, ahogy az André Kertész által dedikált fotós kiadvány, az André Kertész Magyarországon című kötetet is. 

41332650-101651.jpg

Mick Jagger - Annie Leibovitz dedikált kötetéből (Fotó/Forrás: Antikvárium.hu)

Annie Leibovitz 1998 nyarán budapesti kiállítására érkezett meg Magyarországra. A Ludwig Múzeumban rendezett kiállításon az 1970 és 1990 között készült fotói voltak láthatóak, és az azonos című (Photographs 1970-1990) albumát dedikálta – méghozzá a címlapon látható, „For Balla all my love, Annie Leibovitz Budapest 1998” szöveggel.

Leibovitz 1998-ban éppen a Vogue-nál folytatta karrierjét – az amerikai fotográfus elsősorban színészekről és más hírességekről készült portréfotóival vált a korszak egyik leghíresebb fotósává. 1970 és 1983 között a Rolling Stone magazin fotósa volt, ekkoriban vált világszerte ismertté olyan képekkel, mint a Rolling Stones 1975-ös koncertkörútjáról vagy a Nixon elnök lemondásáról készült sorozata illetve a Yoko Onóra meztelenül ráfonódó John Lennon-fotó – ami néhány órával Lennon halála előtt készült.

1983-ban a Vanity Fair lapnak kezdett el dolgozni. A magazin által kiadott Hall of Fame évkönyvben jelentek meg legnagyobb visszhangot keltő képei, köztük a várandós Demi Moore-ról, vagy a kádnyi tejben fürdő Whoopi Goldbergről készültek. Ő volt a második fotós, akinek még életében önálló kiállítást szentelt a washingtoni National Portrait Gallery, ikonikus képein éppúgy szerepel Michael Jackson, mint Susan Sontag, II. Erzsébet királynő, Mick Jagger vagy éppen Patti Smith.

És ki a dedikáció címzettje? Balla Demeter, az egészen más stílusban alkotó, Kossuth-díjas magyar fotográfus.

akertesz1-101652.jpg

André Kertész dedikált kötet (Fotó/Forrás: Antikvárium.hu)

André Kertész a Budapesti Tavaszi Fesztivál díszvendégeként járt Budapesten 1984-ben. A hazalátogatás egybeesett a művész 90. születésnapjával, ebből az alkalomból adták ki az André Kertész Magyarországon című kötetet több olyan képpel, amely ekkor látott először napvilágot. A könyv félszáz fotója 1912 és 1984 között készült, jó része az 1910–20-as években, még Magyarországon. Az előlapon szereplő dedikáció címzettje „N. I.” volt – a címfedél belső oldalán André Kertész autográf leveléről készült másolattal.

Az Antikvárium.hu 15. dedikált és autográf tételeket felvonultató online árverésén február 20-ig összesen 223 tételre lehet licitálni.
A tételekről az átlagos katalógusinformációnál sokkal gazdagabb fotóanyag és írásos háttérinformáció található az Antikvárium.hu aukciós felületén.

Az aukción indított összes tétel személyesen is megtekinthető február 10-e és 17-e között Budapesten, a Soroksári út 18. szám alatt.

Fejléckép: Annie Leibovitz Photographs 1970-1990 című albuma (fotó/forrás: Antikvárium.hu)

 

 



hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Kiderült, mi lesz a Tompos Kátyának szánt adományok sorsa

A tavasszal elhunyt színművész kezelésére összegyűlt adományok nem maradhatnak az örökösöknél, azok felhasználásáról az adományozóknak kell nyilatkozatot tenni. 
Színház

Gubás Gabi: „Ha megtalálod azt, aki passzol hozzád, akkor a csillagokat is le tudod hozni az égről”

Jason és Phoebe egy zseniális írópáros két tagja, sikeres darabokat írnak együtt, de a saját szerelmi életüket képtelenek megfejteni. A Thália Színház friss bemutatójában Allisont, az elismert darabszerző feleségét alakító Gubás Gabit kérdeztük.
Vizuál

Megvannak a Golden Globe-díj idei jelöltjei

Az Európai Filmdíjak után a tengerentúlon is tarolhat Jacques Audiard legújabb filmje, amely összesen tíz jelöléssel várhatja a januári gálát. A díjra mások mellett Hugh Grant, Demi Moore, Kate Winslet és Angelina Jolie is esélyes.
Könyv

„Ez mennyiben saját út?” – Grecsó Krisztián a Lírástudók vendége

Az Apám üzent című regény nyomozás a családi múlt után, ami során feltárulnak az előző generációk férfimintái. Grecsó Krisztiánt az autofikció divatjáról és saját történeteiről kérdezte Grisnik Petra.
Klasszikus

Újabb fesztivállal bővül a tizedik alkalommal megrendezett Fesztivál Akadémia Budapest programja

Koncertek, mesterkurzusok, zenei versenyek, határokat feszegető események Budapesten és az ország számos pontján – ez a sokszínűség jellemzi a Fesztivál Akadémia Budapestet, amely tavasszal már az Őrségben is várja a művészetbarátokat.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv kritika

Az advent lényege az áldozathozatal

Egy pásztor, egy kutya és egy kos nekivág a kietlen, mínusz harmincfokos izlandi felföldnek, hogy hazaterelje az elkóborolt bárányokat. Történetük csodás példabeszéddé kerekedik Gunnar Gunnarsson Advent című, időtlen remekművében.
Könyv podcast

„Ez mennyiben saját út?” – Grecsó Krisztián a Lírástudók vendége

Az Apám üzent című regény nyomozás a családi múlt után, ami során feltárulnak az előző generációk férfimintái. Grecsó Krisztiánt az autofikció divatjáról és saját történeteiről kérdezte Grisnik Petra.
Könyv libri

Az olvasók is támogathatják a Libri karácsonyi könyvadományozó akcióját

Karácsonykor is a könyv a legjobb ajándék – az olvasás öröme azonban nem mindenki számára adott. Az idei ünnepi időszakot az Ökumenikus Segélyszervezettel, az olvasókkal, partnereivel és kollégáival együtt szeretné szebbé tenni a Libri.
Könyv interjú

Grecsó Krisztián: A gyerek felől nyitunk az irodalom felé

Különleges, nem mindennapi feladatot vállalt Grecsó Krisztián író azzal, hogy rendhagyó irodalomórákat tart a középiskolás korosztálynak a Müpa zászlóterében. A négy alkalomból álló sorozat keretében az alkotás és az énkeresés viszonyáról mesél.
Könyv kritika

A falu, ahol a baglyok Demjén Rózsit huhognak

Vass Norbert novellafüzérében egy fiktív somogyi falu szürreális világa tárul elénk, ahol a népi babonák és a popslágerek szerves egységben alakítják a helyiek hétköznapjait. Kappanfölde kritika.