Keresek egy könyvet. Nem emlékszem pontosan a címére, de egy nő volt a borítóján."
Nem tudja véletlenül, melyik az a regény, aminek egy Fritz nevű fiú a főszereplője, akinek van egy kutyája is?"
A New York-i Közkönyvtárban húsz könyvtáros kifejezettem az ilyen és ehhez hasonló kérdések megválaszolásával foglalkozik a munkaidejében. Az okostelefonok megjelenése előtt nemcsak a könyvekkel, hanem gyakorlatilag bármivel kapcsolatban fordulhattak a Kérdezze a New York-i közkönyvtárat (Ask NYPL) portálhoz. A telefonon és írásban feltett kérdéseket, például hogy szűz kell-e hogy legyen a pápa, vagy mit jelent, ha az ember azt álmodja, hogy egy elefántcsorda üldözi évtizedek óta, válaszolják meg. Manapság egy netes fórumon gyűjtik a kérdéseket, és ugyanott kapnak segítséget, tippeket, további részleteket, lehetséges megoldásokat más olvasóktól.
Az igazi rejtélyek azonban a könyvekkel kapcsolatosak: amikor valaki töredékesen emlékszik egy bizonyos könyvre, de a címre vagy a szerzőre egyáltalán nem.
A probléma annyira általános, hogy néhány éve a könyvtár olvasói szolgálata egy blogposztban osztott meg néhány tippet arról, hogy lehet a nyomára bukkanni az ilyen köteteknek. Egy későbbi posztban Gwen Glazer, az olvasószolgálat egyik könyvtárosa több olyan oldat is ajánlott, ahol utána lehet nézni a keresett köteteknek: angolul a Goodreads csoportjait (ezek hasonlítanak a magyar moly.hu közösségére), és a Redditen a whatsthatbook-ot, de aki a személyességben hisz, annak egy ohiói független könyvkereskedő 4 dolláros díjért megkeresi, amit szeretne.
Glazerhez és csapatához azonban még így is rengeteg kérés érkezik, elmondása szerint minden reggel legalább 10 új várja. A könyvtáros ezeknek a bonyolultabb kérdéseknek a megfejtéséhez a New York-i Közkönyvtár több fiókkönyvtárából gyűjtött össze egy nyomozócsapatot, akik részben a könyvtár alagsorának egyik szobájában, részben távmunkában keresik a könyveket, amikről az olvasóknak csak halovány emlékeik vannak, de azok nem hagyják őket nyugodni.
Az olvasók a lehető legkülönbözőbb köteteket szeretnék megtalálni. Például egy sárkányról, aki egy fiatal lányt vesz maga mellé tanítványnak, és emellett sajtkereskedő is. Vagy egy kölyökről, akit Wurmnak hívnak, és egy számítógépes játékon dolgozik a kollégiumi szobájában. Esetleg összecserélt személyekről, rosszra fordult szerelemről, forró viszonyokról és boldogtalan házasságokról az 1900-as évekből. (Utóbbihoz egy kommentelő odaírta, hogy fogalma sincs, mi lehet a könyv, de ha kiderül, ő is szeretné elolvasni.)
Az első esetben, a sárkánynál pikkpakk megoldódott az ügy, miután az egyik kolléga ráismert a történetben Imbolo Mbue 2017-ben megjelent Behold the Dreamers című kötetére. A munka érdemi része nem nevezhető éppen látványosnak. A könyvtárosok elmerülten keresgélnek a számítógépeik segítségével: pontos nevek, helyszínek, kulcsszavak, vagy más nyomok után kutatnak. Az egyik adatbázisban kulcsszavak segítségével lehet böngészni a borítók között, bár ez nem mindig hasznos, hiszen a borítók kiadásról kiadásra változhatnak.
Figyelembe kell venni azt is, hogy az olvasók emlékezete sem megbízható.
Tudni kell, hogy legalább egy részlet, amiről az illető azt állítja, hogy biztos benne, valójában téves"
- magyarázza Stephanie Anderson, a könyveket megrendelő és szortírozó részleg vezetőhelyettese. Emellett az adatbázisok böngészése egyfajta művészet is, hívja fel a figyelmet Rhonda Evans, elektronikus keresésekkel foglalkozó könyvtáros. Az adatokat, például a kulcsszavakat ugyanis kézzel viszik fel, így befolyásolhatja az adat rögzítőjének személyisége, az, hogy melyik korban él, és az is, hogy hol. Ugyanabban az adatbázisban teljesen más keresési eredményeket hozhat egy-egy rokonértelmű kifejezésre. "Azok a szavak, amikről mi azt hisszük, hogy ugyanazt jelentik, más találatokat eredményeznek" - mondja Evans.
Glazer a Wurm nevű fiú történetével kapcsolatban rengeteg hasznos és meglepő részletre bukkant a fórumon a kérdéshez fűzött hozzászólásokban. Először egy könyvtáron belüli adatbázist próbál, majd a fantasy különféle változataival próbálkozik – eredménytelenül. A végül kénytelen volt a Google-höz fordulni. A megoldás pedig egy Reddit bejegyzésből érkezik: Sandy Landsman The Gadget Factor című 1985-ös ifjúsági regényét kereste a kérdező.
A nyomozócsapat egy átlagos délután 48 címet talál meg, és általában 85 százalékos találati aránnyal dolgozik.
Vagyis az esetek többségében sikerül kideríteni, melyik könyv foglalkoztatta annyira az olvasót, hogy akár évekkel később is éljenek róla emlékek a fejében.
(via Atlas Obscura)