Könyv

Könyvtáros osztag kutatja fel a könyveket, amikre csak halványan emlékeznek az olvasók

2018.08.19. 10:10
Ajánlom
Előfordult már, hogy egyszerűen nem tudott kiverni a fejéből egy könyvet? Néhány részletére emlékezett, de a címre vagy a szerzőre egyáltalán nem. A New York-i Közkönyvtár a legképtelenebb esetekben is próbál segíteni.

Keresek egy könyvet. Nem emlékszem pontosan a címére, de egy nő volt a borítóján."

Nem tudja véletlenül, melyik az a regény, aminek egy Fritz nevű fiú a főszereplője, akinek van egy kutyája is?"

A New York-i Közkönyvtárban húsz könyvtáros kifejezettem az ilyen és ehhez hasonló kérdések megválaszolásával foglalkozik a munkaidejében. Az okostelefonok megjelenése előtt nemcsak a könyvekkel, hanem gyakorlatilag bármivel kapcsolatban fordulhattak a Kérdezze a New York-i közkönyvtárat (Ask NYPL) portálhoz. A telefonon és írásban feltett kérdéseket, például hogy szűz kell-e hogy legyen a pápa, vagy mit jelent, ha az ember azt álmodja, hogy egy elefántcsorda üldözi évtizedek óta, válaszolják meg. Manapság egy netes fórumon gyűjtik a kérdéseket, és ugyanott kapnak segítséget, tippeket, további részleteket, lehetséges megoldásokat más olvasóktól.

New_York_Public_Library_May_2011-220057.jpg

New York-i Közkönyvtár (Fotó/Forrás: New York Public Library)

Az igazi rejtélyek azonban a könyvekkel kapcsolatosak: amikor valaki töredékesen emlékszik egy bizonyos könyvre, de a címre vagy a szerzőre egyáltalán nem. 

A probléma annyira általános, hogy néhány éve a könyvtár olvasói szolgálata egy blogposztban osztott meg néhány tippet arról, hogy lehet a nyomára bukkanni az ilyen köteteknek. Egy későbbi posztban Gwen Glazer, az olvasószolgálat egyik könyvtárosa több olyan oldat is ajánlott, ahol utána lehet nézni a keresett köteteknek: angolul a Goodreads csoportjait (ezek hasonlítanak a magyar moly.hu közösségére), és a Redditen a whatsthatbook-ot, de aki a személyességben hisz, annak egy ohiói független könyvkereskedő 4 dolláros díjért megkeresi, amit szeretne. 

2e90d0b077cc7d3683b25e568eb17f01-224218.jpg

"Biztos, hogy a címében benne volt, hogy tenger"

Glazerhez és csapatához azonban még így is rengeteg kérés érkezik, elmondása szerint minden reggel legalább 10 új várja. A könyvtáros ezeknek a bonyolultabb kérdéseknek a megfejtéséhez a New York-i Közkönyvtár több fiókkönyvtárából gyűjtött össze egy nyomozócsapatot, akik részben a könyvtár alagsorának egyik szobájában, részben távmunkában keresik a könyveket, amikről az olvasóknak csak halovány emlékeik vannak, de azok nem hagyják őket nyugodni.

Az olvasók a lehető legkülönbözőbb köteteket szeretnék megtalálni. Például egy sárkányról, aki egy fiatal lányt vesz maga mellé tanítványnak, és emellett sajtkereskedő is. Vagy egy kölyökről, akit Wurmnak hívnak, és egy számítógépes játékon dolgozik a kollégiumi szobájában. Esetleg összecserélt személyekről, rosszra fordult szerelemről, forró viszonyokról és boldogtalan házasságokról az 1900-as évekből. (Utóbbihoz egy kommentelő odaírta, hogy fogalma sincs, mi lehet a könyv, de ha kiderül, ő is szeretné elolvasni.)

Az első esetben, a sárkánynál pikkpakk megoldódott az ügy, miután az egyik kolléga ráismert a történetben Imbolo Mbue 2017-ben megjelent Behold the Dreamers című kötetére. A munka érdemi része nem nevezhető éppen látványosnak. A könyvtárosok elmerülten keresgélnek a számítógépeik segítségével: pontos nevek, helyszínek, kulcsszavak, vagy más nyomok után kutatnak. Az egyik adatbázisban kulcsszavak segítségével lehet böngészni a borítók között, bár ez nem mindig hasznos, hiszen a borítók kiadásról kiadásra változhatnak.

Figyelembe kell venni azt is, hogy az olvasók emlékezete sem megbízható.

Tudni kell, hogy legalább egy részlet, amiről az illető azt állítja, hogy biztos benne, valójában téves"

- magyarázza Stephanie Anderson, a könyveket megrendelő és szortírozó részleg vezetőhelyettese. Emellett az adatbázisok böngészése egyfajta művészet is, hívja fel a figyelmet Rhonda Evans, elektronikus keresésekkel foglalkozó könyvtáros. Az adatokat, például a kulcsszavakat ugyanis kézzel viszik fel, így befolyásolhatja az adat rögzítőjének személyisége, az, hogy melyik korban él, és az is, hogy hol. Ugyanabban az adatbázisban teljesen más keresési eredményeket hozhat egy-egy rokonértelmű kifejezésre. "Azok a szavak, amikről mi azt hisszük, hogy ugyanazt jelentik, más találatokat eredményeznek" - mondja Evans.

NYC_Public_Library_Research_Room_Jan_2006-220058.jpg

New York-i Közkönyvtár (Fotó/Forrás: New York Public Library)

Glazer a Wurm nevű fiú történetével kapcsolatban rengeteg hasznos és meglepő részletre bukkant a fórumon a kérdéshez fűzött hozzászólásokban. Először egy könyvtáron belüli adatbázist próbál, majd a fantasy különféle változataival próbálkozik – eredménytelenül. A végül kénytelen volt a Google-höz fordulni. A megoldás pedig egy Reddit bejegyzésből érkezik: Sandy Landsman The Gadget Factor című 1985-ös ifjúsági regényét kereste a kérdező.

A nyomozócsapat egy átlagos délután 48 címet talál meg, és általában 85 százalékos találati aránnyal dolgozik.

Vagyis az esetek többségében sikerül kideríteni, melyik könyv foglalkoztatta annyira az olvasót, hogy akár évekkel később is éljenek róla emlékek a fejében.

(via Atlas Obscura)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv ajánló

Petr Zelenka új darabjának ősbemutatója a PesTexten

A május 7. és 10. között zajló fesztivál kiemelt fellépői között ott lesz továbbá Christoph Ransmayr és a Millennium-krimisorozat folytatását jegyző Karin Smirnoff, valamint az Olga Tokarczuk illusztrátoraként ismert Joanna Concejo is.
Könyv magazin

Beleolvasó – Edith Bruck: Gyönyörű romlásom

A Gyönyörű romlásom főhőse Nina, a magyar származású holokauszttúlélő, aki húsz éve rabja a férjének és a házasságának. Nem tud szabadulni attól a férfitól, aki saját függetlenségét minden emberi kapcsolat fölé helyezi. Nina egyúttal származásának is a rabja marad örökké. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Könyv podcast

„Megszerettem a főszereplőmet” – Csabai László a Lírástudók vendége

Sokadszor tér vissza a népszerű nyomozó, Szindbád-Schiffer, aki ezúttal Amerikába érkezik, ahol countryénekes lesz. Ennek apropóján hívtuk meg podcastunkba Csabai Lászlót, aki Grisnik Petra faggatott – nem csak a könyvről.
Könyv ajánló

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Könyv interjú

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.