Óbudától Rómaifürdőig kortárs írók kedvenc Esterházy-idézetei olvashatók a harmadik kerület óriásplakátjain. A köztéri plakátkampányt az Óbudai Anziksz szerkesztősége és Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata indította Esterházy Péter születésének 71. évfordulója alkalmából.
Kelt Rómaifürdőn – hányszor olvastuk ezt az Esterházy-esszék, -cikkek, -följegyzések, -cetlik végén. (Tőle tudjuk például, hogy Rómaifürdőt, mint helységnevet egybe írjuk.) A világhírű író, európai gondolkodó, Budapest díszpolgára erősen kötődött a lakóhelyéhez, Budapest harmadik kerületéhez, és különösen Rómaifürdőhöz, ahol felnőtt és ahol a kitelepítés éveit leszámítva egész életében élt és alkotott.
A születésnapi kampánnyal egyebek mellett azt igyekszünk megmutatni, hogy mi, harmadik kerületiek is erősen kötődünk az íróhoz, az emberhez, Esterházy Péterhez
– olvasható az Óbudai Anzix oldalán, ahol minden plakát megtekinthető. Többen a szerzők közül – köztük Berg Judit, Nádasdy Ádám, Fehér Renátó és Szabó T. Anna –, arról is megosztanak néhány gondolatot, hogy mit jelent nekik Esterházy Péter, és miért éppen azt az idézetet választották. A magazin tavaly, az író 70. születésnapján Esterházy-különszámmal jelentkezett, amelyben a családtagok, a barátok, az alkotótársak beszámolói és visszaemlékezései mellett addig nem publikált fotókat is közöltek.
A most induló köztéri plakátkampánnyal az egész harmadik kerület a megemlékezés terévé vált, az óriásplakátokon olvasható szövegrészletek Esterházy Péter születésnapja mellett a magyar irodalmat is ünneplik, április 14-e ugyanis a magyar próza napja. A születésnapi plakátkiállítást Alföldi Róbert nyitotta meg:
Az Esterházy-szövegek védjeggyé vált idézés-technika felelevenítése jó alkalom arra is, hogy elgondolkodjunk, vajon a mai magyar írók, költők mit kezdenek a hatalmas életművel, és vajon mennyire lett része az Esterházy-szövegvilág az éppen zajló irodalomnak.
A plakátokon szereplő írók, költők listája:
Babarczy Eszter, Balázs Attila, Bán Zsófia, Bartis Attila, Bartók Imre, Berg Judit, Czéh Zoltán, Cserna-Szabó András, Darvasi László, Dragomán György, Erdős Virág, Fehér Renátó, Garaczi László, Grecsó Krisztián, Gyurkovics Tamás, Halász Rita, Halmai Róbert, Hidas Judit, Jónás Tamás, Karafiáth Orsolya, Király Kinga Júlia, Kiss Tibor Noé, Krusovszky Dénes, Márton László, Mécs Anna, Nádasdy Ádám, Nagy Gergely, Németh Gábor, Parti Nagy Lajos, Peer Krisztián, Péntek Orsolya, Péterfy Gergely, Simon Márton, Szabó T. Anna, Tompa Andrea, Totth Benedek, Tóth Krisztina, Vámos Miklós, Závada Pál, Zoltán Gábor
A fejlécképen és a plakátokon szereplő fekete-fehér fotók Erdőháti Áron munkái, nagyobb részük korábban sehol sem volt látható.