A három szerző más-más úton érkezett a színház világába, így világlátásuk, a színpadhoz való viszonyuk is különböző. Többek között ez az eltérő nézet is tükröződik a drámákban, izgalmas színpadi lehetőségeket rejtve magában.
Darvasi László 1993 óta rendszeresen ír drámákat, mostanra közel harminc kötete jelent meg. Az irodalom felől érkezett a színházhoz, Dobák Lívia dramaturg ösztönzésére kezdett el színpadi szövegekkel foglalkozni. Már az első művei azonnal színpadra kerültek – ezek közül három nyomtatott formában is megjelent –, később azonban mellőzték a színpadokon. Pedig Darvasi magát a színházat is drámáinak témájává tette, Az utolsó tíz év Bajor Gizi életébe nyújt betekintést, míg a Karády zárkája a legendás színésznő vallatását dolgozza fel.
A mostani válogatás egyik különleges darabja fiával, Darvasi Áron színész-rendezővel együtt írt darabja.
A Madárhegy – amely egy alakuló társulat első előadása lett volna, ám a pandémia miatt nem került bemutatásra – teljes egészében olvasható a kötetben.
Pass Andrea színháztörténész diplomával, drámaírói és drámapedagógiai tanulmányokkal egy független társulatnál dolgozott rendezőasszisztensként, így találkozott a színház világával. Művein tehát érződik a színpad gyakorlati ismerete. Ráadásul
a szerző egyben rendezője is darabjainak, melynek szövegét gyakran formálja az előadások aktuális színészeire.
Drámáiban általában valós emberi helyzeteket, izgalmas problémákat vesz górcső alá, Az eltűnő ingerek és más színdarabok ezekből ad válogatást.
Szücs Zoltán kötete a Selinunte Kiadó legfrissebb kiadványa, melyben tükröződik a drámaíró eddigi színházi életútja: először díszítőként, majd kellékesként dolgozott a kaposvári színházban, de színpadon is láthatta a közönség kisebb statiszta szerepekben Mohácsi János, Ascher Tamás, Gothár Péter és Znamenák István rendezéseiben. 2000-ben egy magánéleti válság miatt eltávolodott a színháztól, melynek 12 lépéses rehabilitációs terápiája alatt kezdett el drámaírással foglalkozni. Ahogy ő fogalmaz, az „őrületeket és űröket” akarta enyhíteni az írással, amely terápiává vált. A Megálló és más színdarabok több darabja is foglalkozik az alkohol- és drogfüggőségéből felgyógyult szerző rehabilitáció alatt átélt tapasztalataival, a függőség és a felépülés kérdésével.
A Kortárs drámaírók sorozat kötetei a Színházi könyvek online könyvesboltban és az Írók Boltjában érhetők el.
Fejléckép: A kötetek borítója (forrás: Selinunte Kiadó)