Hatalmas metropoliszok és apró, Isten háta mögötti porfészkek - na és a lényeg: az utak és a táj, ami összeköti őket, legyen szó féktelen autópályákról, végtelen országutakról, vagy az elhagyatott prériről. Az American road trip, vagyis az Egyesült Államokban és környékén játszódó, utazást tematizáló filmeknek és könyveknek se szeri-se száma, a legjobbakra pedig nemcsak emlékszünk, de újra és újra visszatérünk hozzájuk. Ezek a könyvek persze soha nem csak magáról az utazásról szólnak: az elveszettség, az élet értelmének és az egyéniségnek a keresése ugyanúgy része, mint az, hogy bemutassa kora Amerikájának társadalmát.
Jack Kerouac Úton című művénél nehéz kultikusabb amerikai regényt mondani - máig egyetemeken tanítják, ott van a Time magazin listájában minden idők legjobb 100 regénye között, a körülötte keringő legendákról és a keletkezés körülményeiről pedig ugyancsak könyvet lehetne írni. Magyarul is többször megjelent, pár éve már a kultikus eredeti tekercs alapján készült fordítást is olvashatjuk.
Nincs még egy mód, amellyel jobban megismerhetünk egy népet, mint az utazás - puszta szemmel szembesülni a terjedelmével, a változataival, a nyüzsgésével, a jólétével - és mindenek felett az emberekkel, akikben mindez megtestesül
- írta Samuel Bowles újságíró 150 évvel ezelőtt Across the Continent című művében, amely egyesek szerint az első amerikai road-trip könyv.
Hogy ne csak a sorokat olvasva érezhessük át azt a bizonyos legendás amerikai életérzést, abban segít az Atlas Obscura: összegyűjtötték a legfontosabb amerikai road-trip regényeket, és egy Google térképen felrajzolták az azokban olvasható utazásokat. Nemcsak a főhősök kirándulását követhetjük nyomon, hanem a térképbe zoomolva azt is elolvashatjuk, egyes tájakról, városokról és látnivalókról hogyan és mit írtak az alkotók.
Mindez nehéz és összetett feladat volt. Először is ki kellett választaniuk a legjelentősebb regényeket: fikciós, történettel és helyszínekkel rendelkező könyvek kerülhettek be, amelyekben hangsúlyos szerepet kap az utazás. Az Érik a gyümölcs, a és a Félelem és reszketés Las Vegasban utóbbi rostán nem csúsztak át. Ott van viszont Kerouac Úton-ja, Tom Woolfe Savpróbája és a Csatangolások Charleyval Steinbecktől. Szintén szerepel a térképen a 2012-es Vadon, amiből nemrég többszörös Oscar-jelölt kiváló film is készült, illetve A zen meg a motorkerékpár-ápolás művészete, aminek írója, Robert M. Pirsing egy hónapja hunyt el.
Mikor megvolt a szelektálás, kezdődhetett az aprólékos munka: a sorokat követve apránként rögzíteni a térképen a helyszíneket, és citálni az odavágó sorokat. Ez persze nem mindig volt magától értetődő: pontosan hova is kellene tenni a Tom Wolfe könyvében nem túl hízelgően csak "the Rat Lands"-nek titulált Mexikót? A térképen Chicalote, Aguascalientes-hez került.