Könyv

Közös sorozattal jelentkezik Nyáry Krisztián és Bősze Ádám

2025.02.13. 11:20
Ajánlom
A magyar széppróza napján, Jókai Mór születésének kétszázadik évfordulóján mutatják be az Óbudai Társaskör második jubileumi produkcióját Jókai sétány 200 címmel. Nyáry Krisztián irodalomtörténész és Bősze Ádám zenetörténész új sorozata február 18-án debütál.

Nyáry Krisztián és Bősze Ádám A nagy Himusz sztori sikersorozata után új összeállítással jelentkezik: ezúttal a kétszáz éve született íróra, Jókai Mórra emlékeznek közösen. Bár Magyarországon és a határon túl kétezer közterület viseli az író nevét, ezúttal egy képzeletbeli Jókai sétányon kísérik végig a közönséget. Az esten részletek hangzanak el Jókai műveiből, Jókai, Petőfi és mások leveleiből és visszaemlékezéseiből – Laborfalvi Róza, Nagy Bella és a Jókai család nőtagjainak megidézését Bach Kata színművész segíti – olvasható az Óbudai Társaskör közleményében.

Mint írták, az összeállítás olyan kérdésekre ad választ, mint például: hogyan kapcsolódott össze a magát zenei analfabétának tartó író és kora meghatározó zeneszerzőinek története?

Miként próbálta megakadályozni Petőfi Sándor Jókai házasságát, és hogyan állt ezért bosszút Jókai Petőfi halála után Liszt Ferenc segítségével?

Miért veszett össze Jókai és Liszt a cigányzene miatt, és még további izgalmas témák. És hogy jön mindehhez egy erotikus fotógyűjtemény vagy egy malac a selyempaplanon? Mindenre fény derül az irodalom- és zenetörténeti sétán, amelyre csak tizenhat éven felülieket várnak.

bach-kata-111450.jpg

Bach Kata (Fotó/Forrás: Bach Kata)

„Ma sokan poros, túlságosan bőbeszédű, ezért nehezen olvasható szerzőként tartják számon a kétszáz éve született Jókai Mórt. Pedig, ha kicsit más szögből nézünk a műveire, kiderül, hogy rendkívül humoros, izgalmas, olykor meglepően modern, ráadásul tele merész elgondolásokkal a szerelemről, sőt, az erotikáról is.

Ami pedig életét illeti: mindig a szabadságot kereste, a politikában vagy a művészetben épp úgy, mint a szerelemben. Ezt a Jókait szeretnénk bemutatni Bősze Ádámmal

– idézi a közlemény Nyáry Krisztiánt.

A páros első, műfajteremtő kulturális stand up sorozata, A nagy Himnusz sztori – jó kedvvel, bőséggel 2023 januárjában, a magyar kultúra napjának előestéjén debütált az Óbudai Társaskörben. A könnyed hangulatú produkció informatív műsorfolyammá duzzadt, amely az óbudai sorozaton túl hat további nagyváros színpadán is sikert aratott. A Jókai sétány 200 bemutatóját február 18-án, a magyar széppróza napján, az író születésének kétszázadik évfordulóján tartják.

További részletek az Óbudai Társaskör oldalán.

Fejléckép: Bősze Ádám és Nyáry Krisztián (Fotó/Forrás: Gálos Mihály Samu)

Nyáry Krisztián: „Tőlem nincs olyan távol Petőfiék kora, hogy ne látnám folyton a nyomait”

Kapcsolódó

Nyáry Krisztián: „Tőlem nincs olyan távol Petőfiék kora, hogy ne látnám folyton a nyomait”

Nyáry Krisztián Itt kávéztak ők című kötetének lapjait legnagyobb művészeink és a hozzájuk fűződő legendás anekdoták töltik be. A Líra kreatív igazgatójával egyebek közt a magyar kávéházi kultúra sajátos jellemzőiről, kialakulásáról és utóéletéről beszélgettünk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Színház

Kazári András: „Még nem találtunk föl a színháznál jobbat”

Kazári András már kamaszként közel került a színházhoz, rajong a szakmájáért a mai napig. Az Újszínház művészét legfrissebb bemutatójuk, A hóhér kötele kapcsán a szerep kihívásairól, egy mesekastélyszerű színházépületről és a TikTok-generációról kérdeztük.
Vizuál

Egy éjszakán át tartó rémálom – David Lynch-maraton a Bem Moziban

Március 29-én este a januárban elhunyt filmrendező három remekművét élheti át újra nagyvásznon a közönség a Bem Moziban A Nagy Lynchelés elnevezésű eseményen.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv magazin

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.
Könyv ajánló

Nádas Péter, Spiró György, Háy János és a mesterséges intelligencia is érkezik a Tavaszi Margóra

A Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál április 4-6. között újra a margitszigeti Kristály Színtéren várja az olvasókat. A fesztivál idén a hagyományok és az innováció találkozását helyezi középpontba, olyan témákkal, amelyek beépülnek a mindennapjainkba.
Könyv magazin

Beleolvasó – Viola Ardone: A nagy csoda

Viola Ardone a világsikerű Gyerekvonat – amelyből a Netflix készített azonos címmel filmet – és az Oliva Denaro című kötete után A nagy csodával zárja a huszadik század délolasz történelméről szóló regényeinek sorát. Olvasson bele ön is!
Könyv hír

Christoph Ransmayr lesz a PesText vendége

Ismét több világhírű szerző látogat Budapestre május 7–10. között. A Három Hollóban és a Petőfi Irodalmi Múzeumban zajló PesText kiemelt fellépője lesz Christoph Ransmayr, a kortárs német nyelvű irodalom egyik legnagyobb alakja.
Könyv hír

Veszprémi Szilveszter kapja az idei Sziveri János-díjat

A Sziveri János Társaság indoklása szerint Veszprémi Szilveszter költészetében rétegzetten, finoman nyúl a cigány mese- és irodalmi hagyományhoz, a családi mesekincstárhoz, a családi mítoszokhoz, a szülőkről a gyerekre szálló nomadikus világkép gesztusrendszeréhez.