Nyáry Krisztián és Bősze Ádám A nagy Himusz sztori sikersorozata után új összeállítással jelentkezik: ezúttal a kétszáz éve született íróra, Jókai Mórra emlékeznek közösen. Bár Magyarországon és a határon túl kétezer közterület viseli az író nevét, ezúttal egy képzeletbeli Jókai sétányon kísérik végig a közönséget. Az esten részletek hangzanak el Jókai műveiből, Jókai, Petőfi és mások leveleiből és visszaemlékezéseiből – Laborfalvi Róza, Nagy Bella és a Jókai család nőtagjainak megidézését Bach Kata színművész segíti – olvasható az Óbudai Társaskör közleményében.
Mint írták, az összeállítás olyan kérdésekre ad választ, mint például: hogyan kapcsolódott össze a magát zenei analfabétának tartó író és kora meghatározó zeneszerzőinek története?
Miként próbálta megakadályozni Petőfi Sándor Jókai házasságát, és hogyan állt ezért bosszút Jókai Petőfi halála után Liszt Ferenc segítségével?
Miért veszett össze Jókai és Liszt a cigányzene miatt, és még további izgalmas témák. És hogy jön mindehhez egy erotikus fotógyűjtemény vagy egy malac a selyempaplanon? Mindenre fény derül az irodalom- és zenetörténeti sétán, amelyre csak tizenhat éven felülieket várnak.
„Ma sokan poros, túlságosan bőbeszédű, ezért nehezen olvasható szerzőként tartják számon a kétszáz éve született Jókai Mórt. Pedig, ha kicsit más szögből nézünk a műveire, kiderül, hogy rendkívül humoros, izgalmas, olykor meglepően modern, ráadásul tele merész elgondolásokkal a szerelemről, sőt, az erotikáról is.
Ami pedig életét illeti: mindig a szabadságot kereste, a politikában vagy a művészetben épp úgy, mint a szerelemben. Ezt a Jókait szeretnénk bemutatni Bősze Ádámmal
– idézi a közlemény Nyáry Krisztiánt.
A páros első, műfajteremtő kulturális stand up sorozata, A nagy Himnusz sztori – jó kedvvel, bőséggel 2023 januárjában, a magyar kultúra napjának előestéjén debütált az Óbudai Társaskörben. A könnyed hangulatú produkció informatív műsorfolyammá duzzadt, amely az óbudai sorozaton túl hat további nagyváros színpadán is sikert aratott. A Jókai sétány 200 bemutatóját február 18-án, a magyar széppróza napján, az író születésének kétszázadik évfordulóján tartják.
További részletek az Óbudai Társaskör oldalán.
Fejléckép: Bősze Ádám és Nyáry Krisztián (Fotó/Forrás: Gálos Mihály Samu)