Milyen kötetekkel vágtok bele?
Az első öt cím: Szerb Antal: Utas és holdvilág, Molnár Ferenc: A Pál utcai fiúk, Csáth Géza: Egy elmebeteg nő naplója és Krúdy Gyula: Ady Endre éjszakái. Utóbbit kevesen ismerik, pedig zseniális könyv.
Krúdy leírja az Adyval, Kosztolányival, Karinthyval közös éjszakáikat egy novellás füzérben.
Abszolút a mostani Budapest: Kazinczy, Király utca, Andrássy út környéke. Ezek mellett Esterházy Péter műveiből készített Dés László egy válogatást. Ezzel az ötössel indulunk.
A POKET-kötetek mögött impozáns támogatók névsora van. Mi lesz az ő feladatuk?
Minden könyv mellett áll egy nagykövet, akinek az adott könyv az egyik kedvence, jól tud róla beszélni. Amikor megjelenik a kiadvány, akkor pedig a saját közösségi média-felületein ő hirdeti, és a beharangozó videó is vele készül majd.

Kapcsolódó
Vecsei H. Miklósék fantasztikus ötlettel népszerűsítik az olvasást
Könyvautomatákat helyeznek el a főváros csomópontjain, amelyekből egyetlen érintéssel vehetünk jövő márciustól kortárs és klasszikus zsebkönyveket. A Sztalker csoport olvasásnépszerűsítő projektjének középpontjában a közösségi közlekedést választók és a fiatalok állnak.
A nagykövetekhez kerestetek kötetet, vagy fordítva? Mi alapján kapja meg valaki egyik vagy másik könyvet?
Az Utas és holdvilág nagykövete Rudolf Péter. Péter jó barátom, tudtam, hogy ez az ő könyve. A Pál utcai fiúknak Geszti Péter – ez adta magát. Az Esterházy-kötetnek Dés László, aki a válogatást csinálta, így ez sem volt kérdés. Az Egy elmebeteg nőnaplójának Zacher Gábor, aki nagyon jól tud beszélni róla. Az Ady Endre éjszakáinak pedig a Margaret Islandból ismert Lábas Viki, akiről kiderült, hogy érettségire ezt a kötetet kapta az édesanyjától, s azóta is az egyik kedvenc könyve. A címeket mi választjuk ki, és megpróbálunk olyan követeket választani, akiknek lenne kedve képviselni az adott könyv értékeit és hangulatát.
Hol találhatunk könyvautomatákat?
Hét automatával indulunk. A helyszínek a Keleti pályaudvar, Stadionok, Széll Kálmán tér, Déli és Nyugati pályaudvar, Móricz Zsigmond körtér, Madách tér.
Ezek mellett lesz egy mozgó is, egy mikrobusz hátuljában, ami az összes fesztiválon és sok rendezvényen megjelenik majd. A könyvautomatán keresztüli terjesztés lehetővé teszi, hogy szinte előállítási költségen lehessen majd hozzájutni a kötetekhez.
A sorozat egyedi borítót is kap.
Kiss Benedek Kristóf felelős az arculattervért. Korábban az „EINFACH BERLIN”-nel kapcsolatban lehetett hallani az ő nevét. Nagyon jó barátok vagyunk, és az ő jellegzetes minimalista munkái kifejezetten jól állnak ennek a projektnek.
Mik a távolabbi terveitek?
Nagyjából háromhavonta bővül majd a kínálat, mindig öt új címmel.
Majdnem minden megyei jogú város, egyetemi város jelezte, hogy szívesen csatlakozna. Beszéltünk a könyvkiadókkal is, hogy ne konkurenciaként tekintsenek ránk. Lesznek olyan kiadványok, amelyek végében a szerző más műveit ajánljuk. Ezzel pedig egyenesen a könyvesboltba tudjuk küldeni az olvasókat.
Honnan jött az ötlet?
Három éve találtam ki. Nem kedvelem az okostelefonokat, viszont nagyon szeretek emberekkel lenni, beszélgetni, játszani. Minél mélyebb valami – nem feltétlenül komolyságban –, minél jobban elmélyedünk egymásban, annál jobban szeretem. Azt gondolom, hogy a telefon ezt hátráltatja. Nincsenek csendek, sok a felületes, felszínes dolog, az olyan kommunikáció, ami nem fontos, nem lényegi.
Ugyanakkor egy csomó ember szeret olvasni, csak nincs nála könyv.
Amikor elkezdtük ezt a projektet, készítettünk egy viszonylag nagy, háromezernél is több embert érintő kutatást arról, hogy miként használják a telefont az emberek. A 14 és 38 éves kor közötti, tömegközlekedéssel utazókat kérdeztünk. Kilencven százalékuk napi rendszerességgel használ okostelefont. Közülük több, mint kilencven százalék ezt céltalanul teszi, vagyis nem tudja még, mire fogja használni, csak előveszi, és elkezdi nyomkodni.
A cél, hogy mindenkinél könyv legyen a békávén?
Ez nagyjából 10 százalékban az olvasás népszerűsítése, de 90 százalékban egy olyan fiatalos, városi, értékalapú közösség létrehozásának az első lépcsője, amelynek tagjai, ha látják a 4-6- oson, hogy a másik zsebéből kilóg egy színes könyv, akkor tudják, hogy nagyjából hasonlóan gondolkoznak, vagy van valami közös gondolati mag. Nekem ez lenne a fontos, mert szerintem rengeteg embernek lenne erre igénye. Most egy kicsit elvan szürkülve a város. Sokan vannak egyedül. Ülök, és a telefonom által behatárolt félkör lakója vagyok. Ez nem nagyon nyílik ki.
Én nagyon nyitnék, és tudom, hogy nem egyedül vagyok ezzel így.