Könyv

Lábass Endre kapta az idei Mészöly Miklós-díjat

2018.01.19. 14:48
Ajánlom
Lábass Endre író, képzőművész kapta az idei Mészöly Miklós-díjat, amelyet pénteken, a névadó születésének 97. évfordulóján adtak át Szekszárdon.
Lábas Endre, Árnyékkereskedő (Kortárs, 2017)

Lábas Endre, Árnyékkereskedő (Kortárs, 2017)

A Mészöly Miklós Egyesület az írónak a Kortárs Könyvkiadónál 2017-ben megjelent Árnyékkereskedő című trilógiájáért ítélte oda a díjat, amelyet Jankovics József irodalomtörténész, az egyesület tiszteletbeli elnöke adott át a Művészetek Házában rendezett emléknapon.

Szörényi László, az egyesület elnöke méltatásában hatalmas olvasónaplónak nevezte a művet, amelyet nyelvi finomságokra érzékeny stílusban írt szerzője. Lábass Endre festő és fotós is egyben, így bevonja a mű tematikájába a magyar művészetet is.

Húszéves munka után Föld körüli útra invitálva olvasóit egy budapesti dolgozószobából, elkalauzolja olvasóit örök barátainkhoz, költőkhöz, mágusokhoz, prófétákhoz, polihisztorokhoz, vagy Shakespeare-hez

- mondta.

Lábass Endre a Videospace Galériában

Lábass Endre a Videospace Galériában (Fotó/Forrás: videospace.c3.hu)

Lábass Endre 1957-ben született Budapesten, 1982-ben végzett a Magyar Képzőművészeti Főiskola festő szakán. 1983-ban Budapest-történeti kurzust tartott az ELTE Eötvös Kollégiumában, 1988-ban a Magyar Iparművészeti Főiskolán irodalom- és művészettörténetet tanított. Több köztéri munkát festett, Békéscsabára, Veszprémbe, Budapestre. Az 1970-es évektől több százezer fényképet készített Budapestről, Az ünnep (1987) és A táj (1994) című köteteiben egymás mellett láthatók városfényképei és prózai írásai. 1980-ban megalapította Budapesten a városi vándorszínházát, a Házszínházat, amely a 2010-es évek elejéig működött változó társulatokkal pesti bérházak udvarán. 2011-ben József Attila-díjjal, 2017-ben Déry-díjjal tüntették ki.

A Mészöly Miklós irodalmi hagyatékát gondozó egyesület 2004-ben alapított elismerést kortárs magyar íróknak; 2005-től Márton László, Darvasi László, Macsovszky Péter, Cserna-Szabó András, posztumusz Baka István (1948-1995), Péterfy Gergely, Zalán Tibor, Szkárosi Endre, Győrffy Ákos és Borbély Szilárd (1963-2014), Danyi Zoltán és Szabó Róbert Csaba kapta meg a díjat.

A szintén évente kiadott Mészöly-emlékplakettet ezúttal Szörényi László professzor emeritus vehette át a Kossuth-díjas író szellemi hagyatékának megőrzéséért.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Gyermekotthonok lakóinak és gondoskodó közösségeknek viszi el a klasszikus zenét a Concerto Budapest

Gyermekotthonokban, idősotthonokban és kórházakban, összesen hét helyszínen tartanak ingyenes adventi koncertet a Concerto Budapest művészei december 10. és 21. között.
Vizuál

Magyar írók naplóit mutatja be a PIM új kiállítása

A Halálom esetén elégetendő! címmel nyílt tárlat több szempontból mutatja be az írói naplókat: milyen altípusai lehetnek, milyen füzetbe és hány éven keresztül íródtak, hogyan kerültek a múzeumba, miképpen alakul bennük a makrotörténelem mikrotörténetté.
Klasszikus

Benjamin Appl karácsonyi lemezt adott ki

A világhírű dalénekes új albumán német, osztrák, angol, amerikai, svéd és francia karácsonyi dalok is szerepelnek. A felvételen a regensburgi dóm gyerekkórusa működik közre, ahol egykor Benjamin Appl is énekelt.
Vizuál

Ingyenesen lesz látható online a Janó Manó című magyar animációs sorozat második évada

Az alkotók reményei szerint a sorozat megtekintése során a gyerekek úgy jutnak hasznos információkhoz az őket körülvevő világról, hogy közben végig izgulhatják a kedvenc szereplőik bolygólyukért vívott csatáját 
Színház

Nagy Feró Hamletjével indul útjára az Akvárium Színházi Műhely

Januártól izgalmas színházi előadások színtere is lesz Budapest egyik legkedveltebb közösségi helye, az Akvárium Klub. Az Akvárium Színházi Műhely első előadása január 13-ra várható.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv podcast

„Ez mennyiben saját út?” – Grecsó Krisztián a Lírástudók vendége

Az Apám üzent című regény nyomozás a családi múlt után, ami során feltárulnak az előző generációk férfimintái. Grecsó Krisztiánt az autofikció divatjáról és saját történeteiről kérdezte Grisnik Petra.
Könyv libri

Az olvasók is támogathatják a Libri karácsonyi könyvadományozó akcióját

Karácsonykor is a könyv a legjobb ajándék – az olvasás öröme azonban nem mindenki számára adott. Az idei ünnepi időszakot az Ökumenikus Segélyszervezettel, az olvasókkal, partnereivel és kollégáival együtt szeretné szebbé tenni a Libri.
Könyv interjú

Grecsó Krisztián: A gyerek felől nyitunk az irodalom felé

Különleges, nem mindennapi feladatot vállalt Grecsó Krisztián író azzal, hogy rendhagyó irodalomórákat tart a középiskolás korosztálynak a Müpa zászlóterében. A négy alkalomból álló sorozat keretében az alkotás és az énkeresés viszonyáról mesél.
Könyv kritika

A falu, ahol a baglyok Demjén Rózsit huhognak

Vass Norbert novellafüzérében egy fiktív somogyi falu szürreális világa tárul elénk, ahol a népi babonák és a popslágerek szerves egységben alakítják a helyiek hétköznapjait. Kappanfölde kritika.
Könyv kritika

Miért adhat boldogságot a megalázottság? 

A Torino árnyékában című regény nem a benne rejlő testiség miatt felnőttirodalom, hanem mert a lélekben turkál. Az olvasóéban is! Kritika Ivana Dobrakovová új kötetéről.