A Mészöly Miklós Egyesület az írónak a Kortárs Könyvkiadónál 2017-ben megjelent Árnyékkereskedő című trilógiájáért ítélte oda a díjat, amelyet Jankovics József irodalomtörténész, az egyesület tiszteletbeli elnöke adott át a Művészetek Házában rendezett emléknapon.
Szörényi László, az egyesület elnöke méltatásában hatalmas olvasónaplónak nevezte a művet, amelyet nyelvi finomságokra érzékeny stílusban írt szerzője. Lábass Endre festő és fotós is egyben, így bevonja a mű tematikájába a magyar művészetet is.
Húszéves munka után Föld körüli útra invitálva olvasóit egy budapesti dolgozószobából, elkalauzolja olvasóit örök barátainkhoz, költőkhöz, mágusokhoz, prófétákhoz, polihisztorokhoz, vagy Shakespeare-hez
- mondta.
Lábass Endre 1957-ben született Budapesten, 1982-ben végzett a Magyar Képzőművészeti Főiskola festő szakán. 1983-ban Budapest-történeti kurzust tartott az ELTE Eötvös Kollégiumában, 1988-ban a Magyar Iparművészeti Főiskolán irodalom- és művészettörténetet tanított. Több köztéri munkát festett, Békéscsabára, Veszprémbe, Budapestre. Az 1970-es évektől több százezer fényképet készített Budapestről, Az ünnep (1987) és A táj (1994) című köteteiben egymás mellett láthatók városfényképei és prózai írásai. 1980-ban megalapította Budapesten a városi vándorszínházát, a Házszínházat, amely a 2010-es évek elejéig működött változó társulatokkal pesti bérházak udvarán. 2011-ben József Attila-díjjal, 2017-ben Déry-díjjal tüntették ki.
A Mészöly Miklós irodalmi hagyatékát gondozó egyesület 2004-ben alapított elismerést kortárs magyar íróknak; 2005-től Márton László, Darvasi László, Macsovszky Péter, Cserna-Szabó András, posztumusz Baka István (1948-1995), Péterfy Gergely, Zalán Tibor, Szkárosi Endre, Győrffy Ákos és Borbély Szilárd (1963-2014), Danyi Zoltán és Szabó Róbert Csaba kapta meg a díjat.
A szintén évente kiadott Mészöly-emlékplakettet ezúttal Szörényi László professzor emeritus vehette át a Kossuth-díjas író szellemi hagyatékának megőrzéséért.