Könyv

Láttad már Ady vasúti bérletét vagy az önéletrajzát?

2020.02.26. 15:35
Ajánlom
Hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy az Országos Széchényi Könyvtárban micsoda kincsek rejtőznek. Az OSZK kamarakiállításokkal igyekszik ezeket a kuriózumokat látogatóival is megosztani.

Több mint kétszáz éve gyűlnek a közgyűjtemény raktáraiban az olyan különlegességek, mint Ady Endre vasúti bérlete, egy kevésbé ismert, a költőt ábrázoló fotográfia vagy kézírásos életrajza. A költő halálának századik évfordulójáról megemlékező kiállításdömping után egy apró tárlattal a Várban is megemlékeznek a költőről.

A kiállítás elsődlegesen a Kézirattárban őrzött anyagra épít, de egyéb gyűjtemények hagyatékaiból, továbbá a Törzsgyűjtemény állományából – első kiadások, valamint korabeli hírlapok vagy éppen a Nyugat 1909. június 1-én közölt Ady-tematikus száma – is válogat.

További képekért kattintson a fotóra:

A tárlaton nemcsak a költő unikális kéziratai, fotói, dedikált kötetei, önéletrajza, levelei és képeslapjai, valamint személyéhez és az utazásmotívumokhoz kapcsolódó kisebb tárgyak tekinthetők meg, de meghallgathatók többek közt Reinitz Béla Ady-dalai vagy Cseh Tamás és Novák János megzenésített Ady-versei is. A költő mozgalmas, de tragikusan rövid életútjában meghatározó szerepet játszott helyszínek, városok és terek kiemelt szerepet kapnak a kiállításon – levetítenek egy, a korabeli Párizsról szóló kisfilmet és a költő száz évvel ezelőtti budapesti temetési menetéről készült filmfelvételt.

„Fut velem egy rossz szekér” – ADY100/101

A kiállítás látogatható: 2020. január 22.–március 20., kedd–szombat: 10–18 óra

Helyszín: Országos Széchényi Könyvtár, Budavári Palota, „F” épület 1014 Budapest, Szent György tér 4–5–6., Ars librorum és Manuscriptorium, 6. szint
(Megközelíthető a Dózsa György térről gyorslifttel vagy a 16-os, illetve a 16/A busszal a Dísz tér és az Oroszlános udvar felől.)

A kiállítás megtekintése ingyenes.

A magyar irodalom egyik legellentmondásosabb múzsája - Boncza Berta

Kapcsolódó

A magyar irodalom egyik legellentmondásosabb múzsája - Boncza Berta

A csucsai várkisasszony, híres férfiakra vadászó számító nőszemély, múzsa vagy a nemzet özvegye. Százhuszonöt éve, 1894. június 7-én született Boncza Berta, az irodalomórákról családiasan csak Csinszka.

Mi maradt Ady után? – Örökösödési vita, hamis levelek, vitatott portrék

Mi maradt Ady után? – Örökösödési vita, hamis levelek, vitatott portrék

Ady Endre kultusza - a költő hathatós közreműködésével - már életében kialakult, így 1919 január 27-i halála hosszan tartó betegsége ellenére is megrázta a közvéleményt. Legendák kaptak szárnyra, köteteinek jogaiért pedig a családja perre ment az özveggyel.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Elhunyt Galkó Balázs

75 éves korában elhunyt Galkó Balázs színművész, rendező – adta hírül családja. Egész életét végigkísérték a versek, fia is egy költeménnyel búcsúzott tőle.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Jazz/World

Animációs klip készült a Symbiosis 5 legújabb dalához

Április 28-án hallgathatja meg először a közönség a Symbiosis 5 Locked In A Box című dalát, amelynek sajátos világát a Cseuz Dániel által készített loop animáció egészíti ki. Az új klip cikkünkben is elérhető!
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.
Színház

Elhunyt Bicskei István színművész

75 éves korában elhunyt Bicskei István Aase-díjas színművész, a vajdasági színjátszás fontos alakja – adta hírül az Újvidéki Színház. Élete során Újvidék mellett játszott Magyarkanizsán, Szabadkán, Békéscsabán és Debrecenben.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv ajánló

Petr Zelenka új darabjának ősbemutatója a PesTexten

A május 7. és 10. között zajló fesztivál kiemelt fellépői között ott lesz továbbá Christoph Ransmayr és a Millennium-krimisorozat folytatását jegyző Karin Smirnoff, valamint az Olga Tokarczuk illusztrátoraként ismert Joanna Concejo is.
Könyv magazin

Beleolvasó – Edith Bruck: Gyönyörű romlásom

A Gyönyörű romlásom főhőse Nina, a magyar származású holokauszttúlélő, aki húsz éve rabja a férjének és a házasságának. Nem tud szabadulni attól a férfitól, aki saját függetlenségét minden emberi kapcsolat fölé helyezi. Nina egyúttal származásának is a rabja marad örökké. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Könyv podcast

„Megszerettem a főszereplőmet” – Csabai László a Lírástudók vendége

Sokadszor tér vissza a népszerű nyomozó, Szindbád-Schiffer, aki ezúttal Amerikába érkezik, ahol countryénekes lesz. Ennek apropóján hívtuk meg podcastunkba Csabai Lászlót, aki Grisnik Petra faggatott – nem csak a könyvről.
Könyv ajánló

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Könyv interjú

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.