Könyv

„Ma a valódi konfliktus rend és szabadság között van” – Szabó Tibor Benjámin a Lírástudókban

2022.04.06. 13:45
Ajánlom
Megjelent Szabó Tibor Benjámin EPIC című ifjúsági regényfolyamának második része, amely kapcsán Szabó T. Anna arról is kérdezte a Lírástudók könyves podcastban: miben segít a humor, és miért érvényesebb a Jó és a Rossz harcánál a Szabadság és a Rend kérdése.

2880507-134124.jpg

Szabó Tibor Benjámin: EPIC 2 - Elmék labirintusában (Fotó/Forrás: Líra Zrt.)

Hát, azt a mindenit! Szabó Tibor Benjámin regénye felidézte bennem gyerekkorom ifjúsági kalandregényeit

– így méltatta egyik olvasója az EPIC első részét a Moly kommentfalán. A 2014-ben megjelent ifjúsági regény történetében hat vagány, lázadó tinédzser felvételt nyer egy titokzatos tehetségkutató iskolába, ahol különös titokra bukkannak. A megpróbáltatásokkal teli nyomozás közben pedig egyre többet tanulnak, főleg a barátságról, felelősségből és az életről.

Nyolc évvel az első után Szabó Tibor Benjámin végre elkészült az EPIC második kötetével, amely az Elmék ​labirintusában címet kapta. Ennek cselekménye egy téli vakáció alatt veszi kezdetét, amikor az egyik főhős, Alma Peti eltűnik, a megmentése érdekében pedig dönteni kell arról, hogy a gyerekek elfogadják-e a felnőttek világát, bíznak-e a szüleik generációjában, elfogadják-e az ő utasításaikat, vagy inkább egy magasabb rendű, belső parancsnak engedelmeskednek.

Podcastunkban a szerző arról is mesélt, mi inspirálta saját fiatalkori olvasmányélményei közül, és miért tettek rá kiemelt hatást Umberto Eco feladványregényei.

Szerinte új könyvének legfőbb kérdése, hogy miként viszonyul egymáshoz a világban a szabadság és a rend. A felnőtt világ a kettő egyensúlyára törekszik, hiszen ha szabadságból van túl sok, az anarchiához (Legyek Ura), ha kizárólag a rend a cél, az önkényhez vezet (1984).

Az adás végén ismét öt könyvet ajánlunk a Líra Könyvek megjelenései közül.

IMG_3675-132640.jpeg

Szabó T. Anna és Szabó Tibor Benjámin (Fotó/Forrás: Fidelio)

Tartalomjegyzék az adáshoz

00:45 Szabó T. Anna köszönti a hallgatókat
01:15 Szabó Tibor Benjámin fiatalkori inspirációkról
05:30 Az eddig megjelent két kötetről, illetve a tervezett harmadikról
06:00 Kalandregény: fizikai és szellemi kalandok, Umberto Eco hatása
07:45 A jó és a rossz küzdelméről
10:00 Az iskolaregény és a valóság, amiből táplálkozik
14:55 A könyvek humoráról – fanatizmus ellen
20:00 Mottó: „Az ember csak fiatalon találhat ki új dolgokat...” (Einstein)
24:30 Mi lesz a harmadik könyvben?

k1-side-134418.jpg

Az adásban érintett könyvek (Fotó/Forrás: Líra Zrt.)

Könyvajánló
26:00 Nyúl Péter - A nagy tojásvadászat (Manó Könyvek)
27:25 James McBride: King King Diakónus (Magvető)
29:45 Békés Itala: Hogyan lettem senki? (Magvető)
32:40 Bernard Lecomte: KGB: A szovjet titkosszolgálatok története (Corvina)
35:05 Király Levente (szerk.): Hofi megmondja (Corvina)

 A korábbi adások ide kattintva hallgathatók vissza.

A Lírástudók felvételei a Pentaton Hangstúdióban készülnek. Bővebb információ itt érhető el. >>>

„Az irodalom úgy működik, mint a vakcina” – Nyáry Krisztián a Lírástudókban

Kapcsolódó

„Az irodalom úgy működik, mint a vakcina” – Nyáry Krisztián a Lírástudókban

A Nem kötelező 2. – Tiltott irodalom című antológia összeállításakor az irodalmi igényesség érdekelte a szerkesztőt, Nyáry Krisztiánt, nem pedig a szerzők szexuális orientációja. Szabó T. Annának arról is mesél a Lírástudók podcastban, hogy miért lehetett az azonos neműek közti szerelem témája fontos például Örkény Istvánnak.

Lírástudók

A Líra Könyv és a Fidelio kéthetente szerdán jelentkező irodalmi podcastja változatos könyvajánlókkal és elmélyült beszélgetésekkel.

Segítünk eligazodni a könyvesboltok újdonságai között.

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Könyv ajánló

Petr Zelenka új darabjának ősbemutatója a PesTexten

A május 7. és 10. között zajló fesztivál kiemelt fellépői között ott lesz továbbá Christoph Ransmayr és a Millennium-krimisorozat folytatását jegyző Karin Smirnoff, valamint az Olga Tokarczuk illusztrátoraként ismert Joanna Concejo is.
Könyv magazin

Beleolvasó – Edith Bruck: Gyönyörű romlásom

A Gyönyörű romlásom főhőse Nina, a magyar származású holokauszttúlélő, aki húsz éve rabja a férjének és a házasságának. Nem tud szabadulni attól a férfitól, aki saját függetlenségét minden emberi kapcsolat fölé helyezi. Nina egyúttal származásának is a rabja marad örökké. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Könyv podcast

„Megszerettem a főszereplőmet” – Csabai László a Lírástudók vendége

Sokadszor tér vissza a népszerű nyomozó, Szindbád-Schiffer, aki ezúttal Amerikába érkezik, ahol countryénekes lesz. Ennek apropóján hívtuk meg podcastunkba Csabai Lászlót, aki Grisnik Petra faggatott – nem csak a könyvről.
Könyv ajánló

„A humor és a mosoly a létezés kovásza” – olvasson bele Ferenc pápa közelmúltban megjelent memoárjába!

Februárban jelent meg magyarul Remény című önéletrajza, az első memoár, amelyet hivatalban lévő pápa adott közre. A közelmúltban elhunyt egyházfő exkluzív fényképekkel színesített könyvében elmeséli családja és saját életútját, valamint reflektál korunk legégetőbb társadalmi kérdéseire is.
Könyv interjú

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.