Márai Sándor saját naplóiban csak L. betűvel jelölte feleségét, Matzner Ilonát, vagyis Márai Ilonát, aki hatvankét éven át volt a híresen nehéz természetű író hűséges társa. Márai Lola nemrég megjelent naplójából egy teljesen új Márai-kép rajzolódik ki a Várkert Irodalom szezonzáró estjén, Ötvös Anna irodalomtörténész, Hegyi Barbara és László Zsolt, valamint Szakcsi Lakatos Béla előadásában, az est házasszonya Juhász Anna lesz.
Márai Lola több mint harminc éven át írt naplóinak szerkesztett változata izgalmas háttérdokumentum, ennélfogva irodalmi szenzáció, egy nagy író hagyatékának felbecsülhetetlen alkotóeleme. A 296 füzetnyi feljegyzésből álló szenzációs írás részletei irodalmi beszélgetésben és zenés felolvasószínházi formában elevenednek meg az est során.
Felesége naplójához maga Márai Sándor adja meg a kulcsot saját 1986-os naplójában. Lola halála után megszállottan kezdi olvasni jegyzetfüzeteit:
Mindenre figyelt, mindent felírt, az álmokat, a látogatókat, a napi tennivalókat, nappalt és éjszakát, csodálatos érzékiességgel."
Az apró részletek újraélése a "visszapergetett" idő valóságába viszi, de hosszú kapcsolatuk valódi mélysége is ebből az írásból világosodik meg előtte. Rádöbben, hogy míg ő másoknak írta a naplót, felesége neki. Vagyis ami Márai életrajzából naplójának tudatos stilizálása során elveszett, azt Márai Lola kendőzetlen őszinteséggel napról napra vezetett jegyzetei megőrizték: házaséletük hullámzásait, emberi kapcsolataikat, fiuk felnevelését, költözéseiket, az írói munka és emigráns létük bonyolult érzelmi hátterét. A napló attól a pillanattól rögzíti az eseményeket, amikor végleg elhagyták Magyarországot. Nápoly, New York, majd Salerno nyüzsgő hétköznapjainak megörökítésén végigvonul az idegenség érzése, hosszú vándorlásuk során igazi otthonukat egymásban találták meg. Felesége feljegyzéseit Márai saját kezűleg csomagolta az irodalmi hagyatékát őrző hajóládákba.
Közreműködők:
- Ötvös Anna – szerző, kutató
- Hegyi Barbara – Jászai Mari-díjas színművész
- László Zsolt – Jászai Mari-díjas színművész
- Szakcsi Lakatos Béla – a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész és zeneszerző, érdemes művész
- Juhász Anna – irodalmár, szerkesztő
Betűbe zárva – Márai Ilona világa
Fejléckép: Matzner Ilona / fotó: Várkert Bazár