Szeptember 26. és 29. között rendezik meg a 29. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált, a hazai irodalmi élet egyik legrangosabb eseményét. A rendezvénynek, amelyet Orvos-Tóth Noémi pszichológus, író nyit meg a Nemzeti Táncszínházban, idén is a Millenáris ad otthont. A Fesztivál díszvendége a kortárs izlandi irodalom világszerte ismert alkotója, Jón Kalman Stefánsson, aki Budapest főpolgármesterétől átveszi a főváros nagy presztízsű irodalmi elismerését, a Budapest Nagydíjat. Díszvendégországként idén Franciaország irodalma mutatkozhat be.
A négynapos rendezvénysorozat mintegy 150 kiállítóval, neves magyar és külföldi írókkal várja látogatóit. A gyerekeknek kialakított Gyerek(b)irodalom a gyermekkönyvek és az olvasás népszerűsítése mellett színes programokkal várja a családosan kilátogatókat a D épületben. Az eseményen számos könyvbemutatóra és beszélgetésre kerül sor, ezek közül válogattunk ki néhányat, amelyeket mi semmiképpen sem hagynánk ki.
1. Felolvasás és beszélgetés Ingo Schulze német íróval
Ingo Schulze 1962-ben született Drezdában, és Berlinben él. Első könyve, az 1995-ben megjelent 33 Augenblicke des Glücks (A boldogság 33 pillanata) a kritika és a közönség körében egyaránt lelkes fogadtatásra talált. Ezt követte a Neue Leben (Új életek) című mű, a Handy (Mobil) című elbeszélések, valamint az Adam und Evelyn (Adam és Evelyn). 2020 tavaszán jelent meg a Die rechtschaffenen Mörder (Jóravaló gyilkosok) című regénye, amelyet a Lipcsei Könyvvásár díjára jelöltek. Ingo Schulze munkásságát számos német és nemzetközi díjjal ismerték el, és harminc nyelvre fordították le. A szerzővel Vágvölgyi B. András beszélget.
Időpont: szeptember 27. péntek 14:00-14:45
Helyszín: Európa Pont Előadóterem
2. Találkozás Arnaud Dudekkel, a Légy észnél című regény írójával
Arnaud Dudek novelláiban és regényeiben humorral és gyengédséggel mesél hétköznapi emberekről, gyerekkorról, menekülésről, identitásról. Első regénye, a Rester sage 2012-ben jelent meg az Alma Éditeur kiadónál, jelölték az első regényesek Goncourt-díjára, most pedig a Helikon Kiadó gondozásában jelenik meg Légy észnél címmel. A szerzőnek eddig tizenkét könyve jelent meg, németre és hollandra is fordították. Az esemény moderátora Szeder Kata, a Margó Könyvek projektvezetője lesz, a beszélgetés magyar és francia nyelven, tolmácsolással zajlik majd.
Időpont: szeptember 27. péntek 16:00-16:45
Helyszín: Szabó Magda terem, Millenáris B épület
3. Egy huszadik századi Odüsszeia – Márai Sándor élete
Azoknak, akik úgy érzik, nem tudnak eleget, valamint azoknak, akik azt hiszik, mindent tudnak a huszadik század mélységeit és magasságait egyaránt megélő és megörökítő írófejedelemről, Márai Sándorról. A Mészáros Tibor által jegyzett kötetekről a szerzővel Szörényi László Széchenyi-díjas irodalomtörténész beszélget.
Időpont: szeptember 27. péntek 18:00-18:45
Helyszín: Votisky Zsuzsa terem, Millenáris B épület galéria
4. A temető a szegények mozija – beszélgetés Łukasz Barys lengyel íróval
Łukasz Barys irodalmi szenzációként ünnepelt első, Csontok, amiket a zsebedben hordasz című regénye sodró líraisággal és az élő beszéd nyers közvetlenségével szólal meg, a siker pedig egy csapásra a lengyel kortárs irodalom élvonalába repítette. A misztikus elemekkel átszőtt felnövéstörténet Borbély Szilárdot idéző mély empátiával és szociografikus érzékenységgel jeleníti meg a kelet-európai szegénysors kilátástalanságát. A szerzővel Nyáry Luca író beszélget, az eseményen felolvas Mentes Júlia.
Időpont: szeptember 27. péntek, 19:00-19:45
Helyszín: Irodalmi Bázis, Millenáris B épület galéria
5. Szmoking és bermuda. Nyelvészei írások – Nádasdy Ádám kötetbemutatója
Nádasdy Ádám számtalan tevékenysége mellett és közben elsősorban tanár: világosan érvelő pedagógus, akinek a magyarázataival a nyelvészet izgalmas és átlátható területté válik. Szmoking és bermuda című gyűjteményes kötete hasznos kézikönyvként igazít el a nyelvhasználat kérdéseiben. A kötetben (a jelenlegi nyelvi változásokat figyelembe véve) helyet kapnak az Ízlések és szabályok (2003) és a Prédikál és szónokol (2008) írásai, de újabb szövegek is olvashatók. Nádasdy Ádámmal Kenesei István beszélget.
Időpont: szeptember 28. szombat 11:00-11:45
Helyszín: Nemzeti Táncszínház, Kis Színpad
6. Mészöly Ágnes Végzetes ütem című könyvének bemutatója
Mészöly Ágnes új krimije a zenei világ kulisszái mögé kalauzolja az olvasót. A színpad mögött ugyanis gyilkos titok lapul. Névtelen levelek sora ígéri: Glen Echo, a népszerű, de kétes hírű fiatal zenész meghal, ha színpadra lép Budapesten. A szerzővel Ruff Orsolya beszélget.
Időpont: szeptember 28. szombat 14:00-14:45
Helyszín: Kner Imre terem, Millenáris D épület
7. Pódiumbeszélgetés Jón Kalman Stefánsson díszvendégíróval
A portrébeszélgetésen a kortárs izlandi irodalom egyik legjelentősebb, világirodalmi rangú alkotójának pályaképét ismerhetjük meg. Jón Kalman Stefánsson írói pályafutása versekkel indult, első kötete 1988-ban jelent meg. A könyvfesztiválra adja közre lírai életművének keresztmetszetét nyújtó, Versek című kötetét a Typotex Kiadó Egyed Veronika fordításában, a szerző önironikus utószavával. Az izlandi író a kilencvenes évek óta publikál regényeket, melyeket világszerte irodalmi díjakkal ismertek el, és ezek hozták meg számára a nemzetközi sikert is. Augusztus végén jelenik meg a Sárga tengeralattjáró (Patat Bence fordítása, Jelenkor Kiadó), a szerző legutóbbi regénye, mely az életmű talán legbátrabb, legnyíltabb és legszemélyesebb darabja. Ebből a két kötetből részleteket is hallhatunk a beszélgetésen. A szerzővel Gyárfás Dorka beszélget. Felolvas: Nagypál Gábor. Jón Kalman Stefánsson további programjairól ebben a cikkünkben írtunk részletesen.
Időpont: szeptember 28. szombat 16:00-16:45
Helyszín: Nemzeti Táncszínház, Díszterem
8. Spiró György Az imposztor. Ganz. Bábel dombja című új drámakötetének bemutatója
Spiró György egyik legismertebb drámáját, Az imposztort eredetileg Az Ikszek című regényéből írta, a főszereplő Bogusławski figurája Major Tamás alakításában elevenedett meg a Katona József Színház színpadán 1983-ban. A színház és a hatalom összefüggéseiről szóló mű több mint negyven évvel később új befejezést kapott: így kortárs drámairodalmunk klasszikusa ebben a formában most olvasható először. A Ganz eredetileg operalibrettónak készült Fekete Gyula felkérésére, végül dráma lett 2021-ben. Az 1849 és 1867 között játszódó tragikus történet főhőse a svájci születésű vasöntő és feltaláló, Ganz Ábrahám. A Magvető Kiadó gondozásában megjelent kötetet a Bábel dombja című, napjainkban, egy zsákutcás telepszélen játszódó, rövid groteszk színdarab – alcíme szerint komédia – zárja. Ha sok mást nem is, ezt a sötét humorú Spiró-művet a Covid-járványnak köszönhetjük. A szerzővel Szegő János beszélget.
Időpont: szeptember 28. szombat 16:00-16:45
Helyszín: Nemzeti Táncszínház, Kis Színpad
9. Vámos Miklós Cím nélkül című könyvének bemutatója
Segíts magadon, az Isten is megsegít. Segíts másokon, és a bődületes zűrzavar, amit az egyszerűség kedvéért életnek szoktunk hívni, fokozódik. Ezúttal vidéki postások testében, lelkében, szívében. Sírunk, nevetünk, szeretünk, kavarunk, akarunk, létezünk – címmel vagy anélkül.
Időpont: szeptember 28. szombat 17:00-17:45
Helyszín: Osztovits terem, Millenáris D épület
10. Rakovszky Zsuzsa Vattacukor című novelláskötetének bemutatója
A Vattacukor tizenegy elbeszélését – játszódjanak azok a mai Budapesten, a 80-as vagy az 50-es évek vidéki Magyarországán vagy a cári Oroszország távoli vidékein, íródjanak egyes szám első vagy harmadik személyben, legyenek hosszabbak vagy rövidebbek – egy fontos tartalmi elem és egy szintén lényeges formai megoldás köti össze: a novellák zöme a különböző életszemléletek összeütközéseivel és a családi viszonyokkal foglalkozik, a szülő-gyermek kapcsolat nehézségeivel, kivált amikor már a gyermek is felnőtt, illetve a családon belüli egyedüllét eseteivel, az elmagányosodás stációival. Azzal az állapottal, amikor az emlékek és az álmok maradnak elérhető közelségben, vagy épp azok lesznek a kapaszkodók. Ugyanakkor Rakovszky Zsuzsa epikájában nemcsak az az izgalmas, mi történik, hanem az is, hogy arról hogyan szerzünk tudomást. A szerzővel Szegő János beszélget, közreműködik Takács Kati.
Időpont: szeptember 29. vasárnap 11:00-11:45
Helyszín: Kner Imre terem, Millenáris D épület
+1. Skandináv krimik női szemmel – beszélgetés Yrsa Sigurðardóttirral
Az izlandi, Yrsa Sigurðardóttir, aki amellett, hogy 2011-ben elnyerte az Izlandi Krimi-díjat, valamint Freyja és Huldar-sorozatával megszilárdította helyét korunk legjobb krimiszerzői és legmesteribb történetmesélői között, építőmérnökként dolgozik, sőt, gyerekkönyveket is ír. Segítségével utánajárunk, mitől olyan népszerűek a skandináv krimik, és milyen emberi, társadalmi működésekről mesél számunkra mindez.
Időpont: szeptember 29. vasárnap 16:00-16:45
Helyszín: Európa Pont Előadóterem
Fejléckép: Vámos Miklós, Rakovszky Zsuzsa, Spiró György, Jón Kalman Stefánsson (Fotó/Forrás: Erdélyi Gábor; Szilágyi Lenke / Magvető; Németh Dániel / Jelenkor Kiadó)