Könyv

Margaret Atwood, a kanadai irodalom nagyasszonya 80 éves

2019.11.18. 16:20
Ajánlom
November 18-án lett nyolcvanéves Margaret Atwood kanadai író, költő, irodalmi kritikus, "a kanadai irodalom nagyasszonya", A szolgálólány meséje című kultikus mű szerzője.

Háromgyermekes családban született Ottawában 1939-ben. Apja entomológus (rovarbiológus), anyja dietetikus és étkezési tanácsadó volt. Mivel apja elsősorban erdei rovarokat tanulmányozott, Margaret kiskorában sok időt töltött az észak-québeci erdőkben. Tizenegy éves koráig nem járt rendszeresen iskolába, de nagyon sokat olvasott, szerette a szépirodalmi műveket, a Grimm testvérek meséit, a kanadai állatvilágról szóló történeteket és a képregényeket. Hatéves korában kezdett el írni, és alig volt tizenhat éves, amikor úgy döntött: író lesz.

1957-ben kezdte meg tanulmányait a torontói Victoria Egyetemen, rendszeresen publikált cikkeket és verseket az intézmény Acta Victoriana című irodalmi lapjában. 1961-ben szerzett alapfokú diplomát irodalomból, filozófiából és francia nyelvből, az év őszén Woodrow Wilson-ösztöndíjjal megkezdte tanulmányait a Harvard Egyetemen. 1962-ben felsőfokú diplomát (MA) szerzett, és még két évig ugyanitt folytatta tanulmányait.

Doktorátusát soha nem kapta meg, mert "Az angol metafizikus romantika" című disszertációját nem fejezte be.

GettyImages-1068225770-161806.jpg

Margaret Atwood (Fotó/Forrás: Randy Shropshire / Getty Images Hungary)

1964 és 1973 között különböző egyetemeken tanított, Vancouverben, Montrealban, Albertában és Torontóban is. A nyolcvanas években rövid ideig amerikai egyetemek oktatója volt, Alabamában, New Yorkban, San Antonióban tartott kurzusokat.

Első verseskötetét magánköltségen jelentette meg Double Persephone címmel, és rögtön ki is tüntették érte az E. J. Pratt-éremmel. A The Circle Game című második kötetét 1966-ban publikálta, ezzel pedig a kanadai főkormányzó díját nyerte el. 1969-ben jelent meg első regénye, a The Edible Woman című társadalmi szatírát sokan feminizmusának korai példájaként emlegetik. 1977-ben publikálta első novellagyűjteményét Dancing Girls címmel, amelyért többek közt megkapta a St. Lawrence-díjat, 1978-ban megjelent első, gyermekeknek szóló könyve, az Up in the Tree.

Az azóta eltelt négy évtizedben ötvennél több regényt, verses- és esszékötetet publikált, műveit negyvennél több nyelvre fordították le.

Írásai tematikailag is sokrétűek: foglalkoztatja Kanada nemzeti identitása, az Amerikai Egyesült Államok és Európa kapcsolata, az emberi jogok, a környezetvédelmi problémák kérdései, a nőiség társadalmi felfogása.

GettyImages-1178072852-161806.jpg

Margaret Atwood (Fotó/Forrás: Aaron Chown / Getty Images Hungary)

Hírnév

Az irodalmi világhírt az 1985-ös A szolgálólány meséje című, orwelli ihletésű disztópiája (negatív utópia) hozta el számára, amely a nők elleni elnyomás szimbóluma lett. A mű egy képzeletbeli világban játszódik: Amerikában a demokrácia helyét autoriter teokrácia veszi át, amelyben a nőket elnyomás és diszkrimináció sújtja, egyetlen szerepük, hogy a vallást, az államot és a szaporodást szolgálják. A regényért megkapta az Arthur C. Clarke-díjat, a kanadai főkormányzói díjat, és Booker-díjra is jelölték. A művet 1990-ben Volker Schlöndorff vitte filmvászonra Natasha Richardson, Faye Dunaway és Robert Duvall főszereplésével. A könyvből 2017-ben Bruce Miller rendezésében nagy sikerű amerikai tévésorozat is készült, amely számos Emmy-díjat kapott, 2018-ban a Golden Globe-gálán a legjobb drámasorozat díját is elnyerte. A mű magyarul is megjelent, először 2006-ban, majd 2017-ben a javított kiadás, mindkettő Mohácsi Enikő fordítása.

Atwoodnak több műve is olvasható magyarul, többek között a Fellélegzés (1984), A vak bérgyilkos (2003), Pénelopeia (2007), Boszorkánymagzat (2017), Alias Grace (2017), valamint egyik legnagyobb szabású disztópiája, a MaddAddam trilógia (Guvat és Gazella, Az Özönvíz éve, MaddAddam), amelyben egy esetleges világégés társadalmi és vallási aspektusait járja körbe. Legutóbbi kötete, a The Testaments 2019 szeptemberében került a boltok polcaira, A szolgálólány meséjének folytatásaként, és a tervek szerint ebből is tévésorozat készül.

A kanadai írónő, akit évek óta a Nobel-díj várományosai között emlegetnek, több rangos díj birtokosa, a többi közt 2000-ben megkapta a Man Booker-díjat, 2017-ben a Német Könyvkereskedők Békedíját, valamint a Franz Kafka-díjat. Idén a nigériai-brit Bernardine Evaristóval megosztva Booker-díjjal jutalmazták, októberben II. Erzsébet brit uralkodó a brit becsületrend tagjává avatta.

Szembement a zsűri a szabályokkal: két Booker-díjast is választottak az idén

Kapcsolódó

Szembement a zsűri a szabályokkal: két Booker-díjast is választottak az idén

Margaret Atwood és Bernardine Evaristo megosztva vehette át a legrangosabb brit irodalmi elismerést.

Atwoodnak két házasságából egy lánya született, második férje, Graeme Gibson kanadai író 2019 szeptemberében hunyt el.

Fejléckép: Margaret Atwood (fotó: Rosdiana Ciaravolo / Getty Images Hungary)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Libri irodalmi díjakat

Náray Tamás, Bibók Bea, Borbás Marcsi, Bartos Erika, Karády Anna, Bán Mór, Emeran Mayer és Edith Eva Eger – mások mellett ők vehették át idén a Libri irodalmi díjakat. A könyvkereskedő 2024 legsikeresebb köteteit jutalmazta az olvasók döntése alapján.
Könyv

Werner Herzog szembeszállt az értelemmel, és győzött

Werner Herzog 1974 telén Münchentől egészen Párizsig gyalogolt el, miután megtudta, hogy Lotte Eisner súlyos betegségben szenved, és haldoklik. A német rendező gondolkodás nélkül útnak indult, fejében ugyanis szöget ütött a gondolat, hogy Eisner csak akkor maradhat életben, ha ő elsétál hozzá.
Vizuál

Francia film kapta a fődíjat az Annecy Filmfesztiválon

A világhírű animációs szemlén az Arco című alkotás hódította el az Annecy Kristályt. A fesztiválon idén díszvendégországként ünnepelték hazánkat, a hat nap során csaknem nyolcvan magyar filmet vetítettek teltházzal.
Tánc

Szűnni nem akaró vastaps a végzős modern évfolyam vizsgakoncertjén

A Nemzeti Táncszínházban került sor a Táncművész szak Moderntánc szakirány végzős évfolyamának vizsgakoncertjére. Az est hatalmas sikert aratott, nem véletlenül. A fiatal táncművészek hihetetlenül sokszínű, stílszerűen nagyon modern és izgalmas programot táncoltak.
Tánc

Yakovleva Maria lett A Magyar Nemzeti Balett Étoile-ja

A Magyar Nemzeti Balett principálját A bajadér június 15-i előadásának tapsrendje alatt érte a meglepetésszerű bejelentés, hogy a következő szezonban ő lesz a Magyar Állami Operaház balettegyüttese legrangosabb címének birtokosa.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv kritika

Werner Herzog szembeszállt az értelemmel, és győzött

Werner Herzog 1974 telén Münchentől egészen Párizsig gyalogolt el, miután megtudta, hogy Lotte Eisner súlyos betegségben szenved, és haldoklik. A német rendező gondolkodás nélkül útnak indult, fejében ugyanis szöget ütött a gondolat, hogy Eisner csak akkor maradhat életben, ha ő elsétál hozzá.
Könyv hír

Fiatalok hangok, megdöbbentő írások – kihirdették az első élet.történet. pályázat győzteseit

Kihirdették a Népszava és az Esterházy Magyarország Alapítvány által indított első élet.történet pályázat díjnyertes írásait. Volt, aki novellában, más esszében vagy versben írta meg fiatal életének tapasztalatait. A nyertes írásokból részlet is olvasható cikkünkben.
Könyv ajánló

Tízezer Visky András-kötetet ajándékoz a Libri a diákoknak

Idén is megvalósul a Libri Könyvesboltok és a Jelenkor Kiadó irodalomnépszerűsítő kezdeményezése – ezúttal Visky András válogatott verseit jelentetik meg a diákok számára ingyenesen elérhető kötetben, tízezer példányban.
Könyv hír

Vámos Miklós nyitja meg az Ünnepi Könyvhét országos vidéki ünnepségét

Egy nappal a fővárosi megnyitó előtt, június 11-én 16 órakor tartják a 96. Ünnepi Könyvhét országos vidéki megnyitóját Szolnokon, a Kossuth téren, kapcsolódva a Szolnok950 jubileumi évhez.
Könyv magazin

Beleolvasó – Berka Attila: Gryllusok – Egy család történetei

Berka Attila könyvében a hat Gryllus – Dániel, Vilmos, Dorka, Samu, Ábris és Alma – szabadon, azt és úgy mesélnek, amit és ahogy csak szeretnének. Megosztják velünk, mi a titkuk. Vagyis éppen azt, hogy valójában nincs is titok.