Május 9-én, a Magyar Irodalomtörténeti Társaság és az ELTE BEK Modern Magyar Irodalmi Tanszékének Csáth Géza-konferenciáján adják át, immáron hatodik alkalommal az Osvát Ernő-díjat, amellyel az irodalmi, művészeti folyóiratok szerkesztőinek munkáját ismerik el. Az idei díjazott a nemcsak irodalomtörténészként és oktatóként, de szerkesztőként is meghatározó Margócsy István – adta hírül a Litera.hu.
A lap kiemeli,
Margócsy amellett, hogy jelentős irodalomtörténész, kritikus és oktató, szerkesztőként is meghatározó alakja a magyar irodalomnak.
1989-től 2022-ig a 2000 című irodalmi folyóirat alapító szerkesztője volt, 1991 és 2001 közt pedig a Budapesti könyvszemle (BUKSz) irodalomtörténeti rovatának vezetője volt, 2005-től pedig az Irodalomtörténet szerkesztőségének tagja. Emellett számos könyvsorozat szerkesztője és főszerkesztője is.
Az elismerést 2018-ban alapította Janáky Marianna író, költő. A díj odaítéléséről három tagú kuratórium dönt, amelynek tagjai Áfra János költő, Zelei Dávid irodalomkritikus és szerkesztő, valamint Murzsa Tímea irodalomtörténész, szerkesztő, a Magyar Irodalomtörténeti Társaság főtitkára.
A díjat korábban Jenei László (Műút), Nagy Gabriella (Litera), Balázs Imre József (Korunk), Markója Csilla (Enigma) és Reményi József Tamás (posztumusz díjazott, Kritika, Mozgó Világ) kapta meg. A díj részét képezi az oklevél mellett egy festmény Hézső Ferenc festőművész felajánlásából, Antal Márta ékszerésznek köszönhetően egy névre szóló ezüst kitűző, valamint az alapító jóvoltából pénzjutalom is.
Fejléckép: Margócsy István a 94. Ünnepi Könyvhét megnyitóján (Fotó/Forrás: Csiki Vivien / Ünnepi Könyvhét Facebook-oldala)