Könyv

Mégsem tuberkulózisban halt meg Novalis?

2022.05.02. 17:20
Ajánlom
A német romantika meghatározó alakja, Friedrich von Hardenberg, költői nevén Novalis, fiatalon halt meg, mindössze huszonkilenc évet élt. Sokáig úgy hitték, hogy a 19. század pusztító hatású betegsége, a tuberkulózis végzett vele, ám a kutatók meglepő következtetéseket vontak el az író családjának kórtörténetéből.

A 19. században a rettegett betegség, a tuberkulózis az európai halálesetek egyötödéért volt felelős, számos fiatal esett áldozatul a kórnak. Általában a szegénység, a rossz lakhatási körülmények, a nem megfelelő étrend is gyorsította a betegség lefolyását, ami így sok nélkülöző művész halálát is okozta, hiszen a korszak alkotói igyekeztek megszabadulni az arisztokráciától való függésüktől, és a közönség vásárlóerejére bízták megélhetésüket – ami nem mindig eredményezett túl sok bevételt.

Számos műalkotás foglalkozik tehát a rejtélyes kórral, melyet az érzékenység és a művészi hajlam szimbólumává is tettek,

gyakran pedig szép nők hervadtak el tőle, gondoljunk csak A kaméliás hölgyre ifjabb Alexandre Dumas regényében vagy Puccini Mimìjére a Bohéméletből. A betegségkultusz egyenesen odáig fajult, hogy a női szépségideálra is hatással volt, divatba jött a soványság és a sápadt bőr.

Valószínűleg a tuberkulózis szövődményeibe halt bele a költő Novalis, eredeti nevén Friedrich von Hardenberg kedvese, Sophie von Kühn is. Novalis először 1794 őszén találkozott a nála csaknem tíz évvel fiatalabb, mindössze tizenkét esztendős leánnyal, akit ekkor vezettek be a társaságba. Hamar szerelemre gyulladt iránta, bár szülei először ellenezték a házasságot, mivel a lány családja bizonytalan helyet foglalt el az arisztokrácián belül.

Ám mikor Sophie, feltehetőleg a tuberkulózis következtében, egyre súlyosabb májbetegséggel kezdett küzdeni, végül beadták a derekukat.

A két fiatal azonban már nem kelhetett egybe, a lányt 1796-ban a korabeli szintű orvostudománynak megfelelően ugyan megoperálták, de a tizenötödik születésnapja után nem sokkal, 1797 tavaszán elhunyt.

Úgy tűnik, Novalisszal különösen kegyetlen volt a betegség, nemcsak szerelmét, de legkedvesebb öccsét, Erasmust is elragadta tőle, aki alig egy hónappal később szintén áldozata lett. Maga a költő is igen gyenge egészséggel rendelkezett, gyermekkora óta különböző ártalmakkal küzdött, így végül mindössze huszonkilenc éves korában, 1801-ben halt meg – ő is tuberkulózisban, ahogy akkor feltételezték.

A legutóbbi időkben a kutatóknak azonban feltűnt, hogy Novalis testvérei közül többen is hasonló betegséggel küszködtek, ráadásul a költő kisgyermekkora fennálló, elhúzódó egészségi ártalmai is gyanúra adtak okot.

Így a tudomány mai állása szerint azt feltételezik, hogy Novalis egy örökletes betegségben, cisztás fibrózisban szenvedett.

Ez a genetikai rendellenesség a korban ismeretlen volt, ám mivel a a külső elválasztású mirigyek kóros váladéktermelése miatt gyakran okoz tüdő-rendellenességeket, könnyen összekeverhető a tbc-vel. A családi sírkövön is látszik, hogy a testvérek közül milyen sokan haltak meg fiatalon. A német romantika pedig egy kivételes szellemű alkotót veszített, ahogyan a Himnuszok az éjszakához című ciklusából is megismerhetjük. Már soha nem tudjuk meg, hová juthatott volna le misztikus útja során Heinrich von Ofterdingen.

Weissenfels_Hardenberg_graves-170629.jpg

Novalis családi sírköve (Fotó/Forrás: Doris Antony / Wikipedia)

(A cikk forrása: Maria Do Sameiro Barros: Insights on the history of tuberculosis: Novalis and the romantic idealization)

Fejléckép: Novalis (forrás: Wikipédia)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Farkas Gábor pályázatát támogatja a Zeneakadémia szenátusa

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem szenátusa többségi szavazással Farkas Gábor pályázatát támogatta a három jelölt közül április 15-i rektorjelölt-választó ülésén.
Színház

Hunyadkürti Györgyről nevezi el kamaraszínpadát a kaposvári színház 

A kaposvári társulat ily módon tiszteleg a tavaly váratlan hirtelenséggel elhunyt Jászai-díjas színművészére, a játszóhelyen emellett portrédomborművet is avatnak Hunyadkürti György születésnapján. 
Klasszikus

Héja Domonkos a Magyar Rádió Művészeti Együtteseinek új főzeneigazgatója

A karmester május 1-től veszi át az együttesek zenei vezetését. A 2025/26-os évad koncertprogramját már az új főzeneigazgató ismertette a Dohnányi Ernő Zenei Központban tartott sajtóeseményen.
Klasszikus

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Klasszikus

A kihívások zeneszerzője – Tóth Péter hatvanéves

Zeneszerzőként színpadi, vokális és hangszeres műveket egyaránt alkot, zeneműkiadót vezet, de Tóth Péter tanít és társadalmi feladatokat is vállal. A Magyar Művészeti Akadémia Zeneművészeti Tagozatának vezetője április 11-én töltötte be hatvanadik életévét.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv interjú

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.
Könyv hír

A kortárs magyar irodalom elismerésére alapított díjat az Esterházy Magyarország Alapítvány

Az Esterházy Irodalmi Díjat a magyar nyelven kiemelkedő értéket alkotó kortárs irodalmárok között osztják ki. Az elismerést első alkalommal idén szeptemberben adják át a shortlistre felkerült szerzők valamelyikének.
Könyv hír

Akár már szeptembertől megkezdheti működését az Esterházy Péter-alkotóház

Várhatóan már ősszel megérkezhetnek az első vendégek Esterházy Péter egykori családi házába, amelyet a közösség jelentős támogatásával irodalmi alkotóházzá alakítanak. Az épületben zajló munkálatokról, a jövőbeli tervekről Vámos Miklós és Dragomán György árult el részleteket.
Könyv gyász

Elhunyt Mario Vargas Llosa

A Nobel-díjas író, esszéista, újságíró és irodalomkritikus halálhíréről családja számolt be. A perui művész, aki műveiben a hatalom és a totalitarizmus bűneivel vetett számot, 89 éves volt.
Könyv ajánló

„Neszez a múlt, nem múlik semmi el” – új verseskötettel jelentkezik Tóth Krisztina

Május 21-én a Magvető Kiadó gondozásában jelenik meg Tóth Krisztina legújabb verseskötete Szeleknek fordít címmel, amelyben az elmúlt öt év során keletkezett költeményeit olvashatjuk.