A 19. században a rettegett betegség, a tuberkulózis az európai halálesetek egyötödéért volt felelős, számos fiatal esett áldozatul a kórnak. Általában a szegénység, a rossz lakhatási körülmények, a nem megfelelő étrend is gyorsította a betegség lefolyását, ami így sok nélkülöző művész halálát is okozta, hiszen a korszak alkotói igyekeztek megszabadulni az arisztokráciától való függésüktől, és a közönség vásárlóerejére bízták megélhetésüket – ami nem mindig eredményezett túl sok bevételt.
Számos műalkotás foglalkozik tehát a rejtélyes kórral, melyet az érzékenység és a művészi hajlam szimbólumává is tettek,
gyakran pedig szép nők hervadtak el tőle, gondoljunk csak A kaméliás hölgyre ifjabb Alexandre Dumas regényében vagy Puccini Mimìjére a Bohéméletből. A betegségkultusz egyenesen odáig fajult, hogy a női szépségideálra is hatással volt, divatba jött a soványság és a sápadt bőr.
Valószínűleg a tuberkulózis szövődményeibe halt bele a költő Novalis, eredeti nevén Friedrich von Hardenberg kedvese, Sophie von Kühn is. Novalis először 1794 őszén találkozott a nála csaknem tíz évvel fiatalabb, mindössze tizenkét esztendős leánnyal, akit ekkor vezettek be a társaságba. Hamar szerelemre gyulladt iránta, bár szülei először ellenezték a házasságot, mivel a lány családja bizonytalan helyet foglalt el az arisztokrácián belül.
Ám mikor Sophie, feltehetőleg a tuberkulózis következtében, egyre súlyosabb májbetegséggel kezdett küzdeni, végül beadták a derekukat.
A két fiatal azonban már nem kelhetett egybe, a lányt 1796-ban a korabeli szintű orvostudománynak megfelelően ugyan megoperálták, de a tizenötödik születésnapja után nem sokkal, 1797 tavaszán elhunyt.
Úgy tűnik, Novalisszal különösen kegyetlen volt a betegség, nemcsak szerelmét, de legkedvesebb öccsét, Erasmust is elragadta tőle, aki alig egy hónappal később szintén áldozata lett. Maga a költő is igen gyenge egészséggel rendelkezett, gyermekkora óta különböző ártalmakkal küzdött, így végül mindössze huszonkilenc éves korában, 1801-ben halt meg – ő is tuberkulózisban, ahogy akkor feltételezték.
A legutóbbi időkben a kutatóknak azonban feltűnt, hogy Novalis testvérei közül többen is hasonló betegséggel küszködtek, ráadásul a költő kisgyermekkora fennálló, elhúzódó egészségi ártalmai is gyanúra adtak okot.
Így a tudomány mai állása szerint azt feltételezik, hogy Novalis egy örökletes betegségben, cisztás fibrózisban szenvedett.
Ez a genetikai rendellenesség a korban ismeretlen volt, ám mivel a a külső elválasztású mirigyek kóros váladéktermelése miatt gyakran okoz tüdő-rendellenességeket, könnyen összekeverhető a tbc-vel. A családi sírkövön is látszik, hogy a testvérek közül milyen sokan haltak meg fiatalon. A német romantika pedig egy kivételes szellemű alkotót veszített, ahogyan a Himnuszok az éjszakához című ciklusából is megismerhetjük. Már soha nem tudjuk meg, hová juthatott volna le misztikus útja során Heinrich von Ofterdingen.
(A cikk forrása: Maria Do Sameiro Barros: Insights on the history of tuberculosis: Novalis and the romantic idealization)
Fejléckép: Novalis (forrás: Wikipédia)