Könyv

Mentsük meg a kicsiket!

2019.11.27. 06:25
Ajánlom
Kell-e temetnünk a papírkönyvet vagy éppen most jön divatba? A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének elnökével, Gál Katalinnal beszélgettünk arról, miért nem terjedt el itthon az e-könyv és miért fontosak a kis kiadók és könyvesboltok.

Az online felületek elterjedésével sokan a hagyományos olvasás visszaszorulásától tartottak. Valóban kevesebb kötetet vásárolnak az emberek?

Nem csökken az érdeklődés a könyvek iránt. Bár attól függ, hogy értjük a kérdést: több darab? Nagyobb értékben? Több cím? Az utóbbi 7-8 évben 8-12 ezer között mozog az évente megjelenő új címek száma.

Óvatosabbá váltak a kiadók – nagyok és kicsik egyaránt – jobban meggondolják, mit adjanak ki. Ez sem a gazdálkodásnak, sem az olvasóközönségnek, sem a könyvből élőknek nem jelent rosszat.

De nemcsak új köteteket vesznek az emberek, sőt. A forgalom több mint fele a régebben a piacon lévő, lassabban fogyó címekből tevődik össze.

IMG_14741-152256.jpg

Gál Katalin, az MMKE elnöke (Fotó/Forrás: saját fotó)

Az ez évi forgalom 45-50 milliárd forint között lesz, hasonlóan a tavalyihoz. Ha alatta marad, az abból adódhat, hogy bár a közoktatási tankönyveket már évek óta nem a piaci szférában lévő könyvkiadók és -terjesztők adják ki, valamint forgalmazzák, hanem központilag, de még jelentős számú közoktatási tankönyvnek volt jogosítványa az elmúlt évre. Ezek most már kifutnak.

Természetesen csak olyan adatok alapján tudok nyilatkozni, amit a kiadók önkéntesen szolgáltatnak az MKKE-nek. Ez a – a könyvön szereplő – bolti ár szerinti forgalmat jelenti, vagyis amin a legritkább esetben kel el könyv.

Sok olyan tényező van, amire igazi rálátásunk nincs. Ilyenek például a szupermarketekben értékesített könyvek, ahol sem a végső árról sem a forgalomról nincs információnk.

Melyek a 2018-19-es siker könyvek vagy műfajok?

Érdemes a kimagaslóan fogyó címek mögé nézni. Például

egy szépirodalmi igényű kortárs mű esetében 3-5 ezer eladott példány fantasztikus! Olyan a jelentősége, mint egy Dan Brown-kötetnek 30 ezerben.

Két éve volt az Arany-emlékév, ami után egyszer csak megpillantottam 140 ezer Toldit a KSH eladási statisztikában. Nyilvánvalóan valamelyik szerencsés kiadót érte az a csoda, hogy minden gimnazista kispajtás kapott egy Toldit. Ebből nem gondolom azt, hogy abban az évben Arany János Toldija volt a sztárkönyv. Van néhány olyan kiadvány, ahol a nagy számok mögött nem a nagy népszerűség van, hanem például valamilyen akció.

DMOHA20190613010-102431.jpg

90. Ünnepi Könyvhét és 18. Gyermekkönyvnapok a Duna-korzón (Fotó/Forrás: MTI/Mohai Balázs)

Még mindig növekszik a gyermek és ifjúsági irodalom. Itt felfele húzódik a korhatár, a klasszikus gyerekkönyvkiadók egyre merészebben adnak ki könyveket a young adult kategóriában.

Ez optimizmusra ad okot, hogy nincs elveszve egy generáció az olvasás számára. A fiataloknál divatba jött a kortárs költészet is,

mint Kemény Zsófi, Závada Péter. Simon Márton A rókák esküvője kötete soha nem látott mennyiségben fogyott.

Az utóbbi időben mintha divat lenne olvasni. Milyen tendenciák figyelhetőek meg az olvasási kedvben?

Felnőtt az első Harry Potter-nemzedék, akiket rászoktattak az olvasásra. Nem mindenkire jellemző, de a fiatalok között trendi az olvasás – erre példa a POKET akció is. A kis könyvesboltok is éledeznek.

Újra szokás ezekbe a kis helyekre járni, de akár saját, ajánló könyvesboltost tartani.

Szegedi Szabadtéri könyvcsomag

Szegedi Szabadtéri könyvcsomag

Vidéken is a falvak könyvtárai, a teleházzal összefogva hívnak meg írókat, tartanak irodalmi esteket. Sőt, amit már régebben láttam Amerikában és Nyugat-Európában: olvasókörök alakulnak. Kismamák összeállnak a játszótéren, megegyeznek, hogy ebben a hónapban ezt a könyvet fogják elolvasni, összeülnek és beszélnek róla. Szerintem ez az egyik leghatásosabb gerillamódszer, ami lentről építkezik.

A könyvklubok is arra utalnak, hogy az emberek mintha az olvasás kapcsán is a személyességet keresnék. A könyvfesztivál ebben a tendenciába remekül illeszkedik.

Szerintem ez nemcsak az olvasók, hanem

a kisebb kiadók számára is nagyon lényeges, mert meg tudják ismertetni a szerzőiket.

Emellett ők maguk is, akiknek esetleg nincs könyvesboltjuk, találkozhatnak a saját vásárlóközönségükkel. Felmérhetik, hogy mire van igény, mely meghatározza kiadáspolitikájukat is.

XIX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál

XIX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál

A nagynevű kiadó mellett a kisebbeknek is van esélyük?

Látszik, hogy a nagy kiadói konglomerátumok csak diszkréten növekednek, mégis a növekedés tömegét ők adják. A nagyon kis kiadók részben eltűnnek, lelépnek a piacról. Nem ugyanazt jelenti, ha az évente 4-5 új címet kiadó kis kiadóknak megfeleződik a kapacitása vagy egy háromszáz címet kiadó nagynak 10-20 százalékkal csökken az új könyv előállítási mutatója. Vagyis a nagyok még nagyobbak lesznek, a kicsik még kisebbek.

lipcseikönyvvásár2

könyvtorony (Fotó/Forrás: Tom Schulze / Leipziger Messe)

Pedig a kis kiadók életben tartása fontos lenne. Ezek értékes

kis műhelyek, ahol gyakran családi vállalkozásba dolgoznak értékes szakemberek. Ők még elbabáznak a szerzővel és valódi gyöngyszemek kerülnek ki a kezük közül.

Nagyon jó minőséget és olyan választékot nyújtanak, amire nem mindig hajol le egy nagy műhely.

Mi lehet a következménye a kicsik eltűnésének?

Bizonyos könyvféleségek kiadásánál, így a tudományos könyvekében, a szakkönyvekében akár 40 százalékos csökkenés is tapasztalható. Ez az egész világon csak valamilyen politikai koncepcióba beillesztve, állami támogatással oldható meg.

Enélkül el fognak tűnni ezek a könyvek és velük a szaknyelvek.

A tyúktenyésztésről nem biztos, hogy a magyar gazdák angolul akarnak olvasni. Olyan kifejezések esnének ki, amelyeket még mindig őriz a magyar szaknyelv.

reading-1249273_1920-155438.jpg

könyv és e-bookolvasó (Fotó/Forrás: Pixabay)

10 éve jelent meg az e-book. Éreztette a hatását a könyvpiacon?

Nincs igazán átütő forgalma. Még mindig 2 százalék alatt van a piacon az elektronikus könyvkiadás kategóriája. Ez nemcsak nálunk van így. Amerikában virágzik, de ez összefügg a más típusú olvasáskultúrával, a Kindle, az Amazon jelenlétével. Európában

nem ütötte ki az e-book a papírhordozós könyvet, aminek részben az az oka, hogy nem tud elég olcsó lenni. Mivel szolgáltatás, itthon 27 százalékos ÁFA terheli, bár az uniós ajánlás szerint nem lehetne nagyobb, mint a papíros könyveké.

Ez a szinkronizálás még nem történt meg, bár az egyesülés évről évre nekifut a megvalósításnak. A könyvesek sincsenek egy platformon ebben a kérdésben. Általában minden korszerű elemével együtt a könyvszakma eléggé konzervatív és védi a papírkönyveit.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Otthon egy távoli földrészen – A Néprajzi Múzeum Claudia Andujar-kiállításáról

Indiánok. Lelkek. Túlélők. Claudia Andujar fotókiállítása címmel nyílt meg szeptember közepén a Néprajzi Múzeum új időszaki tárlata, amelyen az apai ágon magyar származású fotóművész képei láthatók. A kiállítás két kurátorával, Gellér Judittal és Szabó Magdolnával beszélgettünk.
Vizuál

Elhunyt Varga Veronika színésznő

A francia-magyar művészt gyors lefolyású, súlyos betegség után érte a halál Párizsban. Varga Veronika ötvennégy éves volt, szülei, férje és két lánya gyászolja.
Plusz

Orvosi Nobel-díjat kapott Karikó Katalin

A világ legrangosabb tudományos elismerését Drew Weissman amerikai kutatóval vehetik majd át az mRNS-alapú vakcinák kifejlesztéséért.
Jazz/World

A jazz kiválóságai érkeznek a Magyar Zene Házába

Október 8-án a tizenötödik alkalommal szervezik meg a Magyar Jazz Napját, délutántól izgalmas koncertsorozat várja az érdeklődőket a Magyar Zene Házában.
Vizuál

„Ebben a helyzetben mindenki veszít” – interjú Reisz Gáborral

„Jó lenne, ha megtanulnánk beszélgetni, és belátnánk végre, hogy valójában nem figyelünk a másikra” – fogalmazott lapunknak Reisz Gábor, akivel legújabb, Magyarázat mindenre című filmjéről beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv hír

Könyvfóliázás: vesszőhiba miatt nyerhet pert a Líra

Minden jel szerint nem követett el jogsértést a Líra Kereskedelmi Kft., amikor homoszexualitást tartalmazó könyveket árusított az ifjúsági részlegen, az érintett rendelet ugyanis egy fogalmazási hiba miatt nem azt jelenti, amit a jogalkotó vélhetőleg mondani szeretett volna.
Könyv ajánló

Disztópikus utazás a közeljövőbe – A Scolar Könyvesboltban mutatja be új regényét Piia Leino

Az Európai Unió irodalmi díjas finn szerzővel Ég című disztópikus thrilleréről beszélget majd Szemere Katalin. A találkozó másik fontos témája pedig az lesz, hogyan segíthet a szépirodalom a kritikus szövegértés fejlesztésében. 
Könyv ajánló

Válogatás az idei Könyvfesztivál programjaiból

Mások mellett Rakovszky Zsuzsa, Vámos Miklós, Nádasdy Ádám, Christine Leunens és Clara Dupont-Monod is a Könyvfesztiválon mutatja be új könyvét. Szubjektív válogatásunkban számos izgalmas programot ajánlunk. 
Könyv hír

Tízezer ingyenes Borbély Szilárd-kötetet vehetnek át a diákok

A 2014-ben elhunyt művész hatvanadik születésnapjára készült válogatáskötetet szeptember 28-tól vehetik át az érvényes diákigazolvánnyal rendelkezők. 
Könyv hír

Médicis-díjra jelölték Krasznahorkai László regényét

A Báró Wenckheim hazatér című regény francia kiadása felkerült a rangos elismerés hosszú listájára, a végső győztest novemberben jelentik be Párizsban. Krasznahorkai László könyve a közelmúltban már elhódított egy francia irodalmi díjat.