Könyv

Mi a baj az állami irodalmi díjakkal?

2023.06.27. 11:55
Ajánlom
Heves adok-kapok alakult ki az irodalmi életben, miután Kukorelly Endre nemrég nyilvánosan kritizálta az állami művészeti díjakat odaítélő bizottságokat, különösképpen Mezey Katalint, aki szerinte elsősorban felelős azért, hogy kizárólag a kormányzattal nem kritikus írókat és költőket ismertek el az elmúlt tizenhárom évben. Mezey visszautasította az állításokat. A témában a Magyar Írószövetség is megnyilvánult, valamint ötvenöt művész fejezte ki szolidaritását Kukorellyvel. Az egymásnak időnként ellentmondó állításokból annyi biztosan jól kirajzolódik, hogy égető szükség volna a szakmai párbeszédre az irodalmi mecenatúra megreformálásának lehetőségeiről, illetve az állami elismerések transzparenciájáról.

Kemény szavakkal hívta fel magára, de még inkább a magyar irodalom és az állami díjak helyzetére a figyelmet Kukorelly Endre a közelmúltban. Az Index ugyanis ebben a témában kérdezte őt, Péntek Orsolyát és Márton Lászlót. Abban mindhárman egyetértettek, hogy szükség volna független, a civil társadalom felől érkező irodalmi díjakra, ahogy abban is, hogy az állami elismerésekkel a fő probléma az, hogy a döntések mögött sok esetben vélhetően politikai szempontok húzódnak.

Kukorelly Endre egyenesen úgy fogalmazott, hogy

még a legsúlyosabb Rákosi- vagy sztálinista időkben is korrektebb volt az állami díjazás, mint napjainkban.

„A döntéseket Mezey Katalin egy személyben hozza meg, ő az egyetlen irodalmár a Kossuth-díj Bizottságban. Ő válogat, bár nem értem, milyen szempontok szerint, csak azt látom, hogy igazságtalanul és méltánytalanul teszi. Felháborító, hogy ki mindenki kapott és nem kapott, olyannyira, hogy az már komikus” – mondta az író.

 

Indulatosság, lenézettség, sértettség

Szavaira elsőként a Magyar Írószövetség reagált, mondván, Kukorelly alaptalan állítást fogalmazott meg. Felhívták a figyelmet, hogy a Kossuth- és Széchenyi-díjakat minden évben egy tíz főből álló bizottság ítéli oda, amelynek elnöke a magyar miniszterelnök. Az egy-egy évre megbízott grémium tagjai közt pedig mindenkor ott található a Magyar Tudományos Akadémia és a Magyar Művészeti Akadémia elnöke, továbbá elismert, jeles művészek, tudósok és neves gazdasági vezetők.

Elképzelni is nehéz, feltételezni pedig teljesen irreális, akármilyen ismert irodalmár is Mezey Katalin, hogy ebben a bizottságban egymaga osztogatná az irodalmi Kossuth-díjakat.

Mivel évente csak egy-két író, költő kapja meg ezt az igen rangos állami kitüntetést, nyilvánvaló, hogy nagyon sokan azok közül, akik nem részesültek benne, ugyanúgy neheztelnek a díjbizottság tagjaira, esetleg épp Mezey Katalinra, mint indulatos nyilatkozatában Kukorelly Endre. Ez a dolog természetéhez tartozik” – írták.

Egyúttal azt is kifogásolták, hogy a magyar állami díjak értékét „olyan személyek akarják relativizálni”, akik maguk is rendelkeznek állami elismeréssel, és korábban részt vettek a díjak odaítélésének folyamatában. Kukorelly Endre ugyanis országgyűlési képviselőként, valamint a Szépírók Társasága elnökeként is dolgozott az elmúlt évtizedekben. A Magyar Írószövetség végül felszólította Kukorellyt, hogy kövesse meg Mezey Katalint, és rajta keresztül a Kossuth- és Széchenyi-díj-bizottságot, illetve az elmúlt tizenhárom évben díjazott írókat és költőket.

Viszontválaszában Kukorelly azonban leszögezte, véleményét továbbra is fenntartja, illetve arról írt, a legkisebb indulat sincs benne. Mint mondta, Mezey Katalinnal kollegiális viszonyban vannak, a Sárvári Írótáborért és a fiatalok mentorálásáért pedig tiszteli. „Frusztráltságában sokszor a magaméra ismerve, mély sértettségét (ahogyan másokét is – magamét a legkevésbé) megértem és akceptálom: lenézettség, kirekesztettség, riasztóan hosszan sorolhatnám, mi folyik.

Tudom, mi az, amikor átnéznek az emberen! Pusztán azt nincs kedvem megérteni, miért pátyolgatja, újabb és újabb döntéseivel miért erősítgeti, ahelyett, hogy szakítani próbálna mindezzel

– fogalmazott. Hozzátette, egy bizottsági tagtól értesült úgy, hogy a díjakról való döntések során a különböző diszciplínák képviselői egymás névsorába nem szólnak bele.

 

Alaptalan vádak?

Nem sokkal később végül Mezey Katalin is megszólalt, mondván, Kukorelly állításai nem igazak. „Ha valóban hallott ilyesmit a bizottság valamely tagjától, akkor az illető valószínűleg szundikálással töltötte a munkára szánt időt, ezért nem jutott el a tudatáig, hogy mint minden normális szakmai bizottságban, itt is minden tag minden kitüntetésre javasolt művész vagy tudós értékeléséhez hozzátehette és sokszor hozzá is tette a saját véleményét, és így sosem személyes, hanem valóban bizottsági döntések születtek” – írta.

Mezey felkérte Kukorellyt, nevezze meg azokat a díjazottakat, akik szerinte nem a szakma kiválóságai, hanem csupán „kliensek”, és ezért a magas kitüntetésre méltatlanok.

Hozzátette, ő maga nem tart számot a bocsánatkérésre, azt viszont elvárhatónak tartja, hogy Kukorelly visszavonja alaptalan vádjait, és megkövesse Kossuth-díjas kollégáit, illetve a bizottsági tagokat.

Viszontválaszában Kukorelly változatlanul fenntartotta véleményét. „Igen, Kati, bocsáss meg, hogy megismétlem, te sértett ember vagy, és ezt rajtad kívül senki sem tudja jobban. A (z ilyen fokú) sértettség pedig elfogulttá és bosszúállóvá teszi az ember. Amit amúgy magamtól tudok, magamról veszem, lévén magam is sok mindenben vérig vagyok sértve, és mutass valakit ebben az univerzumban, akit a sértettség soha nem tett ilyenné ” – írta. Kitért rá, végignézte a díjazottak névsorát, és annyiban módosított korábbi szavain, nem „kliensek”, hanem „közeliek” kaptak elismerést. Szerinte néhányan közülük valóban megérdemelték, például Szőcs Géza vagy Király László, de hozzátette:

Egy nevet említs magadon kívül (2015), akire ez nem vonatkozik! Senki a fennálló kurzussal nem szimpatizálók közül! Ez több mint bűn. Ez hiba.

Kukorelly szerint ennél jóval súlyosabb a József Attila-díjazás-sorozat, amely „igazi botrány”.

 

Egy kártékony konszenzus

Egy nappal ezelőtt a Vulkán Irodalmi Folyóirat közös nyilatkozatban reagált az ügyre, szerintük ugyanis Kukorelly „fontos és kényes témát illetően kezdett bele végre az igazság feltárásába.” Mint fogalmaztak,

Magyarországon az állami díjazások körüli döntésekről kialakult egy konszenzus az elmúlt évtizedekben arról, hogy nyilvánosan nem illik róluk beszélni, ezt szegte most meg az író.

„Aki kritikusa mer lenni a díjazás gyakorlatának, a díjazás mögötti alkuknak, jó eséllyel leírja magát nem csak az állami díjakkal elismerhetők listájáról, de a különféle ösztöndíjakkal támogatottakéról is. Ez végzetes egy olyan országban, amelynek könyvpiaca kicsi, és a szépirodalom állami támogatásra szorul” – írták, és megdöbbentőnek nevezték, hogy a civilként megszólaló Kukorelly mellett nem álltak ki azok, akik tisztában vannak a helyzettel, és évtizedek óta maguk is látják a problémát. Levelük végén támogatásukról és szolidaritásukról biztosították Kukorellyt, valamint támogatják egy szakmai párbeszéd létrehozását az állami díjak és ösztöndíjak elosztásáról. A nyilatkozatot ötvenöt művész írta alá, mások mellett Dés András, Deczki Sarolta, Jónás Tamás, Márton László, Szőcs Petra, Székely Csaba, Fenyvesi Orsolya és Szeifert Natália is. 

Fejléckép: Kossuth-díj (Fotó/Forrás: Koszticsák Szilárd / MTI)

Fájó űrt hagyott maga után a Libri irodalmi díj

Kapcsolódó

Fájó űrt hagyott maga után a Libri irodalmi díj

Grecsó Krisztián, Krusovszky Dénes, Láng Zsolt, Tompa Andrea és Török András is aggodalmát fejezte ki a Libri irodalmi díjak megszüntetése kapcsán.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Művészeit díjazta a Magyar Állami Operaház az évadzáró gálán

308 operaházi, 63 Eiffel műhelyházas és 9 Erkel színházi nagytermi előadásán mintegy 300 ezer nézőt fogadott 141. évadában a Magyar Állami Operaház. Az intézmény a Csillagóra gálán díjátadóval összegezte az évadot, ami azonban még augusztus közepéig tart.
Klasszikus

Hat magyar zongorista vehet részt a Bartók Világverseny élő fordulóiban

A több mint 51 ezer euró (20 millió forint) összdíjazású, zongoristáknak rendezendő szeptemberi megmérettetés rangos nemzetközi zsűrijének elnöke a New York-i Juilliard School tanszékvezetője, Yoheved Kamplinsy lesz.
Klasszikus

„Ha nagy művészek mellett állsz a színpadon, az megváltoztatja a perspektívádat” – beszélgetés Abouzahra Amira hegedűművésszel

Kisgyerekkora óta ismeri a hazai közönség a fiatal hegedűművészt, Abouzahra Amirát, aki idén az MVM Zrt. által támogatott Junior Prima díjban részesült magyar zeneművészet kategóriában.
Vizuál

Magyar Mozgókép Fesztivál: a Hogyan tudnék élni nélküled? kapta a legjobb játékfilm díját

Orosz Dénes zenés vígjátékát több kategóriában is elismerték. A szemle gáláján díjat érdemelt ki többek között a Véletlenül írtam egy könyvet, a KIX, a Holnap meghalok, a Cipők és Paták, valamint az Ők tudják, mi a szerelem című alkotás is.
Zenés színház

15 sor zenés színház: Együtt! – Szentivánéji álom

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő írás a Magyar Állami Operaház és négy művészeti egyetem Együtt! című produkciójáról szól. 15 sor zenés színház.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv hír

Ismét keresik az év legjobb első prózakötetét 

Tizenegyedik alkalommal adják át idén a legjobb első prózakötetes szerzőnek járó Margó-díjat. A győztes az elismerés mellé egymillió forintot kap, valamint a Bookline tizenöt millió forint értékű médiakampánnyal segíti a kötet népszerűsítését. Nevezni június 30-ig lehet.
Könyv ajánló

Tehetségtelen fajankóból kétszeres Oscar-díjas – novemberben jelenik meg Sir Anthony Hopkins memoárja

November 5-én az Athenaeum Kiadó gondozásában és Gellért Marcell fordításában jelenik meg magyarul Anthony Hopkins Jól csináltuk, kölyök! című memoárja. A kétszeres Oscar-díjas színész könyvében öniróniával és meglepő nyíltsággal beszél az életéről.
Könyv magazin

„Anyámnak meg kellett ígérnie, hogy nem bánik velem csodagyerekként” – olvasson bele Arthur Rubinstein memoárjába

Június 11-én jelent meg az Európa Kiadó gondozásában Arthur Rubinstein Ifjúi éveim című memoárja, amelyben a művész életének a legmélyére leshetünk be, mintha csak társunk volna. Olvasson bele ön is a kötetbe!
Könyv podcast

„Ezt a kincset csiszolgattam” – Kiss László a Lírástudók vendége

Új regénye a második világháború idején, Gyulán játszódik, a történetet nagynénje mesélte el neki. Kiss Lászlót korábbi műveiről, két zenészportréjáról és frissen megjelent gyermekkönyvéről is kérdezte a Lírástudók műsorvezetője, Grisnik Petra.
Könyv kritika

Werner Herzog szembeszállt az értelemmel, és győzött

Werner Herzog 1974 telén Münchentől egészen Párizsig gyalogolt el, miután megtudta, hogy Lotte Eisner súlyos betegségben szenved, és haldoklik. A német rendező gondolkodás nélkül útnak indult, fejében ugyanis szöget ütött a gondolat, hogy Eisner csak akkor maradhat életben, ha ő elsétál hozzá.