Mint arról beszámoltunk, a közelmúltban csaknem százszázalékos részesedést szerzett a Libri Csoportban a Matthias Corvinus Collegium (MCC), akik 2021 áprilisa óta kisebbségi részvényesei voltak már a könyvkereskedő és -kiadó vállalatnak. A hír nagy port kavart a nyilvánosságban, sokan ugyanis attól tartanak, az új tulajdonos jelentősen átalakíthatja a cég profilját, és beleszólhat abba is, milyen könyvek jelenhetnek meg a csoporthoz tartozó kiadóknál.
Ezt feltételezi legalábbis például Péterfy-Novák Éva, aki Facebook-posztban jelentette be, hogy a jövőben nem kíván könyvet megjelentetni a Libri-kiadónál.
Sajnos nem áll módomban megvárni, hogy ezután is azt írhatok-e majd, amit akarok
– fogalmazott.
Tompa Andrea, a Jelenkor Kiadó Libri irodalmi díjas szerzője ugyancsak a közösségi oldalán reagált a hírre: „Kiadómnál eddig is Sárközy Bencével és a kiadóvezető-szerkesztőmmel, Nagy Boglárkával voltam kapcsolatban. Úgy tűnik, az ő feladatkörükben nincs változás, ugyanazt és ugyanúgy fogják továbbra is csinálni. Személyük és eddigi munkájuk nekem garancia arra, hogy ugyanúgy tesszük és tehetjük mindannyian tovább a dolgunkat” – írta. Hozzátette, amennyiben személyi vagy minőségi változás lesz a kiadóban, neki is meg kell fontolnia, jó helyen van-e a kézirata. Bejegyzésének végén pedig Bödőcs Tibor posztjára hívta fel a figyelmet, aki sajátos stílusában, kérdésekkel fejezte ki aggodalmát arról, vajon milyen módon fogja az új tulajdonos ráerőltetni a kiadó profiljára saját világnézetét.
Megszülethetnek a tanulmányok Petőfi haláláról, akit NATO katonák lőttek le Bahmutnál, mint tudjuk?
– írta a kétszeres Libri irodalmi közönségdíjas író, humorista.
A Magyar Írószövetség ezzel ellentétben örömmel fogadta a hírt, közleményükben ugyanis azt írták, várakozással tekintenek arra a piaci változásra, amit a Libri tulajdonosváltása idézhet elő. „Az Írószövetség vezetése reméli, hogy a Libri a jövőben a független irodalmi könyvkiadók minőségi kínálatának terjesztésére nagyobb hangsúlyt fog helyezni annál, mint amit az elmúlt évtizedekben megtapasztalhattunk. Ennek érdekében a Magyar Írószövetség nyitott a párbeszédre és a szakmai együttműködésre” – írták.
Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója az InfoRádiónak adott interjújában reagált a feltevésekre, és leszögezte:
nem kívánnak változtatni a Libri operatív irányításán,
mivel a vezetőkkel már évek óta együtt dolgoznak, és jó munkakapcsolat alakult ki köztük. Állításai szerint a könyvkínálat tartalmán sem kívánnak változtatni a jövőben, a Librinek ugyanis minden piaci igényt ki kell szolgálnia. Egyúttal azt is jelezte, a tulajdonrész megszerzésével nem volt céljuk, hogy az MCC Press kiadványait szélesebb körben juttassák el az olvasókhoz.
„Az MCC már eddig is kisebbségi tulajdonosa volt a Librinek. Mi ebben egy stratégiai befektetést láttunk. A Libri egy nagyon jól működő cég, kiváló munkatársak dolgoznak ott, kiváló könyveket ad ki, és nagyon eredményesen működik. Éppen ezért az MCC szempontjából ez egy jó befektetés” – fogalmazott Szalai Zoltán.
Fejléckép: Résztvevők a 2023-as Ünnepi Könyvhéten (Fotó/Forrás: Ünnepi Könyvhét Facebook-oldala)