Könyv

„Mikor kezdődött a baj?” – Spiró György a Lírástudók vendége

2025.06.04. 09:50
Ajánlom
Új regénye Táncsics Mihály feleségének sorsán keresztül meséli el a 19. századi Magyarország viharos történelmét, és merészen szembenéz a nemzeti múlt idealizált narratíváival. A szerző a reformkortól a századfordulóig ívelő nagyepikai művében, a Padmalyban azt kutatja, honnan erednek mai beidegződéseink. Az írót ezúttal is Grisnik Petra kérdezte.

A forradalmár felesége ­– eredetileg ez volt Spiró György regényének munkacíme. A Padmaly az 1810-es évektől 1907-ig beszéli el a magyar történelmet, titkos főszereplője Táncsics Mihály felesége, Seidl Teréz, aki hosszú élete során szemtanúja lehetett a magyar reformkornak, a forradalomnak és elfojtásának, a Bach-rendszernek, a kiegyezésnek, a munkásmozgalom hajnalának és a századfordulónak.

Táncsics Mihály a magyar történelem furcsa figurája, akit legtöbben csak arról ismernek, hogy 1848. március 15-én a forradalmi ifjak kiszabadítottak a császári tömlöcből. A paraszti származású író, politikus, újságszerkesztő a kor radikális gondolkodója volt, az egyik első baloldali, szocialista politikus, aki „irányregényeiben” a polgári átalakulást mutatta be, személyes életében pedig az egyenlőségre törekedett. Ő nevezte el a józsefvárosi Tömő utcát, itt állt háza is, ahol az utópista szocializmus jegyében munkásokat szállásolt el – akár ingyen –, az sem meglepő, hogy élete végére elszegényedett, házát a szeme előtt árverezték el. Ezt a hajthatatlan, tragikus figurát sok kortársa, így Kossuth Lajos és Deák Ferenc is hol furcsállva, hol kifejezetten ellenségesen figyelte. Futóbolondnak tartották – mondta Spiró György a beszélgetésben.

4619203-171955.jpg

Spiró György: Padmaly (Fotó/Forrás: Magvető)

Nem ez Spiró György első történelmi regénye, de az első, amely közvetlenül beszél a magyar nacionalizmus kialakulásáról, arról az érdekes korszakról, amelyet máig piedesztálra emelünk, de részleteiben oly kevéssé ismerünk. Grisnik Petra, a Lírástudók műsorvezetője alaposan kifaggatta arról, hogyan készült a vaskos, csaknem hatszáz oldalas nagyregény, amit alapos kutatómunka előzött meg és a történelmi hitelesség igényével íródott. (Vendégünk az történelmi munkákat említi: majdnem-névrokona, Spira György A magyar forradalom 1848-49-ben című könyvét, valamint Supka Géza 1848 – A márciusi forradalom előzményei, lefolyása, társadalmi jelentősége és 1848, 1849 című munkáit.) Kiderült, hogy a valóságnak az író sem tud érdekesebbet kitalálni.

Engem az érdekelt, hogy mi a fenéből származik a mai Magyarország. Mióta létezik a mi tudatunk, a mi reakcióink, mikor kezdődött a baj? Vagy nem is a baj  – hanem a külön magyar hülyeség. Minden népnek megvan a maga hülyesége, de mikor kezdődött a miénk? Akkor kezdődött, amikor a magyar feudalizmus elkezdett recsegni-ropogni, de nem dőlt össze egészen

– mondta az író.

Spiró György regénye június 6-án jelenik meg. Megvásárolható a Líra webshopjában és a könyvesboltokban.

A beszélgetés után öt friss könyvmegjelenést ajánlunk

ka-171859.jpg

Könyvajánló (Fotó/Forrás: Líra)

A korábbi adások ide kattintva hallgathatók vissza.

A Lírástudók felvételei a Pentaton Hangstúdióban készülnek. Bővebb információ itt érhető el. >>> 

„Egy jó mesénél nem kell több” - Spiró György a Lírástudók vendége

Kapcsolódó

„Egy jó mesénél nem kell több” - Spiró György a Lírástudók vendége

A könyvesboltok újdonságai között segít eligazodni a Líra Könyv és a Fidelio irodalmi podcastja. A friss könyvajánlókat és tartalmas beszélgetéseket kínáló műsor házigazdája Szabó T. Anna, az adás vendége Spiró György író, akivel új esszékötetéről beszélgetünk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Szász Júlia társulati tag lesz a Vígben, Brasch Bence elszerződik

Megtartotta évadzáróját a Vígszínház. A 2025/26-os évadtól Szász Júlia, Kovács Tamás és Sághy Tamás csatlakozik a társulathoz, míg Bach Kata, Brasch Bence, Dino Benjamin, Kövesi Zsombor és Stohl András vendégművészként dolgoznak tovább a teátrumban.
Színház

Székely Kriszta vezetésével folytatja a Katona – jövőre Hamletet rendez ifj. Vidnyánszky Attila

15 év után utolsó teljes évadát zárta a Katona igazgatójaként Máté Gábor. Székely Kriszta igazgatói pozíciójáról június 25-én szavaz a Fővárosi Közgyűlés. A jövő évadban rendez ifj. Vidnyánszky Attila mellett Bodó Viktor, Ascher Tamás és Tarnóczi Jakab is.
Színház

Bagossy Júlia Bergmant, Szikszai Rémusz Parasztoperát rendez a Radnótiban

Megtartotta évadzáró társulati ülését a Radnóti Színház. Hat bemutató lesz jövőre, Bagossy Júlia, Szikszai Rémusz és Nagy Péter István is rendez. A következő évadtól kezdve Krisztik Csaba és Katona Péter Dániel csatlakozik a társulathoz.
Klasszikus

Rajna Martin: „Fischer Ádámmal rendkívül inspirálóak a beszélgetéseink”

Konzis kora óta jár a Wagner-napokra, valósággal rajong a zeneszerzőért. Rajna Martin előbb korrepetitorként és Fischer Ádám asszisztenseként csatlakozott a Müpa neves fesztiváljának csapatához. Rajna Martin-interjú.
Színház

Kolovratnik Krisztián: „Színházamra találtam a Játékszínben”

A nézők 2024/25-ben is szavazhattak kedvenceikre a Játékszínben. Az Évad színésznője Gubik Petra, az Évad színésze pedig Kolovratnik Krisztián lett, aki lapunknak arról is beszélt: a színházban jobbnál jobb szerepek találják meg egymás után.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv podcast

„Ezt a kincset csiszolgattam” – Kiss László a Lírástudók vendége

Új regénye a második világháború idején, Gyulán játszódik, a történetet nagynénje mesélte el neki. Kiss Lászlót korábbi műveiről, két zenészportréjáról és frissen megjelent gyermekkönyvéről is kérdezte a Lírástudók műsorvezetője, Grisnik Petra.
Könyv kritika

Werner Herzog szembeszállt az értelemmel, és győzött

Werner Herzog 1974 telén Münchentől egészen Párizsig gyalogolt el, miután megtudta, hogy Lotte Eisner súlyos betegségben szenved, és haldoklik. A német rendező gondolkodás nélkül útnak indult, fejében ugyanis szöget ütött a gondolat, hogy Eisner csak akkor maradhat életben, ha ő elsétál hozzá.
Könyv hír

Fiatalok hangok, megdöbbentő írások – kihirdették az első élet.történet. pályázat győzteseit

Kihirdették a Népszava és az Esterházy Magyarország Alapítvány által indított első élet.történet pályázat díjnyertes írásait. Volt, aki novellában, más esszében vagy versben írta meg fiatal életének tapasztalatait. A nyertes írásokból részlet is olvasható cikkünkben.
Könyv hír

Átadták a Libri irodalmi díjakat

Náray Tamás, Bibók Bea, Borbás Marcsi, Bartos Erika, Karády Anna, Bán Mór, Emeran Mayer és Edith Eva Eger – mások mellett ők vehették át idén a Libri irodalmi díjakat. A könyvkereskedő 2024 legsikeresebb köteteit jutalmazta az olvasók döntése alapján.
Könyv ajánló

Tízezer Visky András-kötetet ajándékoz a Libri a diákoknak

Idén is megvalósul a Libri Könyvesboltok és a Jelenkor Kiadó irodalomnépszerűsítő kezdeményezése – ezúttal Visky András válogatott verseit jelentetik meg a diákok számára ingyenesen elérhető kötetben, tízezer példányban.