A forradalmár felesége – eredetileg ez volt Spiró György regényének munkacíme. A Padmaly az 1810-es évektől 1907-ig beszéli el a magyar történelmet, titkos főszereplője Táncsics Mihály felesége, Seidl Teréz, aki hosszú élete során szemtanúja lehetett a magyar reformkornak, a forradalomnak és elfojtásának, a Bach-rendszernek, a kiegyezésnek, a munkásmozgalom hajnalának és a századfordulónak.
Táncsics Mihály a magyar történelem furcsa figurája, akit legtöbben csak arról ismernek, hogy 1848. március 15-én a forradalmi ifjak kiszabadítottak a császári tömlöcből. A paraszti származású író, politikus, újságszerkesztő a kor radikális gondolkodója volt, az egyik első baloldali, szocialista politikus, aki „irányregényeiben” a polgári átalakulást mutatta be, személyes életében pedig az egyenlőségre törekedett. Ő nevezte el a józsefvárosi Tömő utcát, itt állt háza is, ahol az utópista szocializmus jegyében munkásokat szállásolt el – akár ingyen –, az sem meglepő, hogy élete végére elszegényedett, házát a szeme előtt árverezték el. Ezt a hajthatatlan, tragikus figurát sok kortársa, így Kossuth Lajos és Deák Ferenc is hol furcsállva, hol kifejezetten ellenségesen figyelte. Futóbolondnak tartották – mondta Spiró György a beszélgetésben.
Nem ez Spiró György első történelmi regénye, de az első, amely közvetlenül beszél a magyar nacionalizmus kialakulásáról, arról az érdekes korszakról, amelyet máig piedesztálra emelünk, de részleteiben oly kevéssé ismerünk. Grisnik Petra, a Lírástudók műsorvezetője alaposan kifaggatta arról, hogyan készült a vaskos, csaknem hatszáz oldalas nagyregény, amit alapos kutatómunka előzött meg és a történelmi hitelesség igényével íródott. (Vendégünk az történelmi munkákat említi: majdnem-névrokona, Spira György A magyar forradalom 1848-49-ben című könyvét, valamint Supka Géza 1848 – A márciusi forradalom előzményei, lefolyása, társadalmi jelentősége és 1848, 1849 című munkáit.) Kiderült, hogy a valóságnak az író sem tud érdekesebbet kitalálni.
Engem az érdekelt, hogy mi a fenéből származik a mai Magyarország. Mióta létezik a mi tudatunk, a mi reakcióink, mikor kezdődött a baj? Vagy nem is a baj – hanem a külön magyar hülyeség. Minden népnek megvan a maga hülyesége, de mikor kezdődött a miénk? Akkor kezdődött, amikor a magyar feudalizmus elkezdett recsegni-ropogni, de nem dőlt össze egészen
– mondta az író.
Spiró György regénye június 6-án jelenik meg. Megvásárolható a Líra webshopjában és a könyvesboltokban.
A beszélgetés után öt friss könyvmegjelenést ajánlunk
- Bill Gates: Forráskód (Corvina)
- Virginie Grimaldi: Elsa és Vincent (Athenaeum)
- Farzana Ali: Hanggyógyítás - Hogyan használjuk a hangot a stressz és a szorongás leküzdésére? (Partvonal)
- Liane Moriarty: Az alma nem esik messze (General Press)
- Varga Polyák Csilla: Akit sólymok védenek (Menő Könyvek)
A korábbi adások ide kattintva hallgathatók vissza.
A Lírástudók felvételei a Pentaton Hangstúdióban készülnek. Bővebb információ itt érhető el. >>>