Az Igazából szerelem rendezőjének, Richard Curtisnek az Időről időre című 2013-as filmjében a főhős rájön, hogy családi örökségként képes visszaugrani az időben. A film vége felé apjához (a már említett Igazából szerelem kiöregedő rocksztárja: Bill Nighy) fordul tanácsért, aki igyekszik megnyugtatni fiát: hagyni kell, hadd múljon az idő, csak arra kell figyelni, hogy élvezzük minden pillanatát. Azt persze hozzáteszi, hogy a családi képességgel élve párszor visszautazott illetve megállította az időt, hogy még egyszer újraolvassa Charles Dickens életművét, és néhány egyéb kedvencét.
Ráadásul a várakozók sora egyre nő: mintha a kiadók is bátrabban mernének lehetőséget adni kezdő és fiatal íróknak. Épp ezért én is abban reménykedem, egyszer csak felfedezek valami, a filmben láthatóhoz hasonló képességet hogy megállíthassam az időt, bevehessem magam a könyvtárba, és bepótolhassam a lemaradásom a kortárs magyar irodalommal szemben.
Hogy az olvasók horizontját tágítsa, és a hozzám hasonlóakban még nagyobb lelkiismeret furdalást keltsen („Igen, ezt már rég el akartam olvasni!”; „Erre a kötetre épp a múltkor gondoltam!”; „Befejezem, amit jelenleg olvasok, és ez lesz a következő könyv, becsszó!”), a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (FSZEK) idén második alkalommal rendezte meg a Kortárs és kedvelt programsorozatot. Nem ez az első ilyen kezdeményezés: korábban A vers legyen veled vagy Divatba hozzuk az olvasást! néven is szerveztek már sikeres kulturális missziókat.
A kortárs magyar irodalommal való sajnálatos és szégyenletes kapcsolatomat már részleteztem, de folytathatom a bűnlajstromot: gyerek- és ifjúsági irodalomból is csehül állok. Ez az a műfaj, ami nélkül egy bizonyos, jól meghatározott korszakban élni sem tudtam, ami Fehér Klárával, Harry Potterrel és társaival végérvényesen könyvmollyá változtatott. Aztán ahogy nőtt a gyertyák száma a szülinapi tortámon, fogytak a rovátkák a könyvtári olvasójegyemen, egyre több szerzőt, egyre több műfajt ismertem meg, és lassan hűtlen lettem régi kedvenceimhez. Szerintem nem vagyok egyedül: ifjúsági irodalmat az emberek nagy része fiatalkorban, illetve akkor vesz elő, mikor már saját gyerekeinek olvas fel belőle. Sajnos. Mert hogy a Kortárs és kedvelt játéksorozata bebizonyította, hogy ebből a műfajból nem lehet kinőni.
A program egyik részeként ugyanis január 23. és március 13. között hetente online játékkal jelentkezett a FSZEK. Minden hét más tematika köré épült, egy fordulóban három művel kapcsolatban kellett kérdésekre válaszolni.
A kortárs magyar irodalmat, az élő szerzőket szerettük volna népszerűsíteni, megkötések nélkül. A játékban a "magas" irodalom képviselői mellett megjelentek a gyerek- és ifjúsági- valamint a bestseller írók is. Fontos a műfaji sokszínűség is: regények, versek, novellák egyaránt szerepeltek a kérdések között
- mondta el a Fideliónak dr. Fodor Péter műigazgató. A fordulók során közel 400 játékos több mint 6000 megfejtést küldött be. Szerencsére az olyan notórius könyves olvasmánylista-halmozók is labdába rúghattak, mint én: a kérdések egy részéhez csak műveltség vagy fejlett Google-ismeretek kellettek. De még így is muszáj volt elmélyedni a feladatul kapott írók és költők életművében, egyes alkotásaiban - a moly-os Kívánságlistám végét eddig sem láttam, de most több tucat kötettel tovább nőtt.
A főigazgató úr szerint az írók-költők is örömmel vették, hogy feladmánnyá váltak, többen pedig nem csak a játék öröméért vettek részt a fordulókban,
Akik visszajeleztek, azokat lelkesítette, hogy "könyvekkel bíbelődhettek"; - idézet egyik olvasónk leveléből -, magukat a kortárs magyar irodalom ismerőinek tartók mondták örömmel és rácsodálkozással, hogy találkoztak olyan nevekkel, akikről eddig nem tudtak, és milyen jó volt felfedezni őket.
- mesélte dr. Fodor Péter.
A program zárásaként március 22-én közös olvasási rekordkísérletet szerveztek a FSZEK Központi Könyvtárában - amiből a rekordot inkább csak szimbolikusan kell érteni. 50-60 ember gyűlhetett össze az aulában, hogy meghallgassa, ahogy Rudolf Péter egy Cserna-Szabó András novellát, Balanyi Szilárd, a Quimby billentyűse pedig saját dalszövegeit olvassa fel. A rettenetes akkusztikájú terem Lévai Balázs vezetése alatt aztán mormogással és orr alatt dörmögéssel telt meg: a résztvevők 10 percig olvastak hangosan a saját, magukkal hozott kötetből. Illendő lett volna kortárs és magyar szerző művét magammal vinni, de egy munkából adódó projekt miatt most épp Asimov a soros nálam - az Én, a robot sorai egészen különösen csengtek, ahogy összeolvadtak a mellettem hangzó Weöres Sándorral és egy előttem Harry Pottert olvasó kislány hangjával. Átadták a díjakat, és azok között is sorsoltak, akik nem kaptak maximális pontot, de részt vettek a játékon és jelen voltak a záróprogramon.
Azok is bizakodhatnak, akik most lemaradtak a programról és a játékról: a visszajelzések alapján a Kortárs és kedvelt egyértelmű sikernek számít, a részt vevő kötetekhez például most is alig lehet hozzájutni, folyamatosan kölcsönzés alatt állnak. Épp ezért ha ismét sikeresen pályáznak a Nemzeti Kulturális Alap Szépirodalom Kollégiumához, a főigazgató szerint biztosan várható a folytatás.
A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár regisztrált használóinak száma 2016-ban emelkedett, megközelítette a 324 ezer főt.
- avat be minket a számokba a főigazgató. "Az érzékelhető, hogy az olvasás az akár csak egy évtizeddel ezelőtti állapothoz képest is egyre inkább versenyez más szabadidős tevékenységekkel az emberek szabadidejéért. Úgy érezzük, hogy ahhoz, hogy az olvasásra jobban ráirányuljon a figyelem, hasonló kezdeményezésekre mindenképp szükség van."
A programsorozat remekül irányt mutatott, hol és hogyan lehet elkezdeni a kortárs magyar szerzőkkel való ismerkedést.
A kampánynyitó irodalmi est egyik meghívottja, Géczi János József Attila-díjas író úgy fogalmazott, hogy a rendelkezésre álló hatalmas olvasnivaló-tengerből azért érdemes éppen a kortárs írókat választani, mert ők már elolvasták a klasszikusokat, és műveikben mintegy azok eszenciáját kapjuk
- adta meg az utolsó lökést dr. Fodor Péter azoknak, akik hozzám hasonlóan eddig folyamatosan halogatták hogy kortárs magyar szerzőket olvassanak.